z miasta do miasta 2

„Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” – recenzja

„Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” to książka, która zabiera czytelnika w podróż do ponad 40 miast na świecie. Czym właściwie jest miasto? Jak powstaje? Dlaczego niektóre metropolie przyciągają miliony mieszkańców, a inne domy i drogi miasteczek są opustoszałe? Czy na pustyni też można zamieszkać? O biednych i bogatych, o dużych i małych, w górach, przy plaży czy pod ziemią, wolnych, niczyich, zakazanych, ale i tajemniczych lub ukrytych miastach opowiada Michał Strzałkowski w towarzystwie ilustracji Łukasza Majewskiego.

Osady, miasteczka, miasta i metropolie

Jeśli wydaje Ci się, że o miastach (powstaniu, rodzajach, ciekawych rozwiązaniach urbanizacyjnych) na świecie wiesz dużo, bo przecież większe lub mniejsze, bardziej lub mniej zorganizowane osady istniały już w starożytności, a dodatkowo obecna łatwość w zwiedzaniu świata pozwala poznawać coraz to odleglejsze zakątki świata, to po przeczytaniu tej intrygującej książki „Z miasta do miasta” uzmysłowisz sobie, jak mało jeszcze wiesz o urbanizacji. Po drugie zdasz sobie sprawę z tego, jak wielką siłę twórczą posiada człowiek i tym samym, jak szybko potrafi zmieniać przestrzeń wokół siebie. Czy zawsze na lepsze? Sprawdź sam.

Intrygujące fakty i nieoczywiste ilustracje

Ogromnej ilości anegdot i ciekawostek, informacji niebywale aktualnych i zebranych w 7 tematycznych rozdziałach towarzyszą nieoczywiste ilustracje imitujące dziecięcą kreskę.

z miasta do miasta 5

Całość poprzedza mapa świata z zaznaczonymi miastami wraz ze stronami, na których znajdują się odpowiadające im rozkładówki.

z miasta do miasta 4

Co sprawia, że Dubaj jest dziś jednym z najbardziej ekskluzywnych miast?

Który z domów w Amsterdamie jest najwęższym na świecie?

Dlaczego Slab City nosi miano jednego z najdziwniejszych miast na świecie?

Jak to jest mieszkać w mieście pod wiszącą skałą, czyli w Setenil de las Bodegas?

Czy życie w zamarażarce – jak autor żartobliwie nazywa Norylsk – ma jakieś plusy?

Jakie środki transportu sprawdzają się w miastach?

Jak to się stało, że w samym sercu Londynu jest jeszcze jeden Londyn (City Londyn)?

O co tyle zamieszania z tymi krowami w Delhi?

Jak dziś wygląda dawne podziemne miasto Derinkuyu w Kapadocji?

z miasta do miasta 13
z miasta do miasta 19
z miasta do miasta 17
z miasta do miasta 18
z miasta do miasta 16
z miasta do miasta 14
z miasta do miasta 15

Autorzy pokazują, że różnorodność świata (m.in. przyrodnicza, ale i ta urbanizacyjna) jest zachwycająca, inspirująca, ale i może budzić niepokój. Granica między kreacją a destrukcją jest cienka. Dlatego książka prócz przede wszystkim ogromnego waloru edukacyjnego, pozostawia czytelnika z nienachalnym przesłaniem, że tworzenie świata to wielka odpowiedzialność.

Książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” Michała Strzałkowskiego z ilustracjami Łukasza Majewskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.

z miasta do miasta 3

Kreatywne turystyczne przewodniki dla dzieci.

znam to miasto judith drews zakamarki 13

mapa bibliotek przyjaznych dzieciom
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top