franciszek z kompostu 23

„Franciszek z kompostu” – recenzja

„Franciszek z kompostu” to ekologiczna opowieść z sympatycznymi bohaterami – mieszkańcami ogrodowego kompostu. Tytułowa malutka dżdżownica przeżywa poważne rozterki życiowe, szukając zajęcia, w którym czułaby się dobra i pożyteczna. Osobista historia Franciszka połączona z dydaktycznym przesłaniem bajki i ilustrowana stonowaną kolorystyką sprawdza się doskonale na rodzinne czytanie, ale i przedszkolne lub biblioteczne pogadanki.

W zakamarkach pewnego ogrodu, głęboko w stercie kompostu żyje sobie Franiszek – malutka i życzliwa dżdżownica. Wesołe stworzonko coraz częściej zamartwia się tym, że nie potrafi odnaleźć swojego celu w życiu. Trapi i prześladuje go jedna myś – nie wie, co umie i co lubi robić najbardziej. Co gorsza, czuję się przez to niepotrzebny.

franciszek z kompostu 12
franciszek z kompostu 13

Niepokój wzrasta, gdy Franciszek odwiedza sąsiadów, którzy wiedzą, w czym czują się najlepiej i świetnie radzą sobie w swojej pracy. Mrówka Rudolf służy innym pomocą, korzystając ze swojej niespotykanej siły, a biedronka pielęgnuje okoliczne rośliny i warzywa.

franciszek z kompostu 14

Mimo szczerych chęci i ochoty, by nauczyć się od innych „fachu”, tytułowa dżdżownica nie jest w stanie m.in. zapylać kwiatów, tkać sieci czy toczyć ogromne kule. Nie posiada przecież trąbki do zbierania nektaru z kwiatów, nóg do tkania sieci czy siły do turlania ciężkiego bagażu.

franciszek z kompostu 17
franciszek z kompostu 18

Na szczęście, bo niespodzianie – okazuje się, że podziemne wędrówki po okolicy pokazały, w czym Franciszek jest najlepszy i to od bardzo dawna.

Jesteście ciekawi, za co wszyscy cenią prace dżdżownicy? „Franciszek z kompostu” zaprasza do odkrycia pożytecznych owadów i innych ogrodowych stworzeń. Inspiruje również do rozmyślań o samym sobie – bo każdy z nas ma jakąś supermoc i …

Każdy ma swoje miejsce na Ziemi. Nawet jeśli czasem czuje się zbędny – jak pozornie nikomu niepotrzebna dżdżownica.

franciszek z kompostu 19
franciszek z kompostu 20

Przy okazji polecamy ostatnie strony książki. Znajdziecie tam informacje o życiu dżdżownic i zastosowaniu kompostu. A może nawet po lekturze nabierzecie ochoty na stworzenie własnego kompostownika?

franciszek z kompostu 21

Książka „Franciszek z kompostu” Simony Čechovej ukazała się nakładem wydawnictwa Tatarak.

franciszek z kompostu 1

Eko pakiet, czyli książki dla dzieci o ekologii, klimacie i przyrodzie.

ksiazki dla dzieci o ekologii klimacie i przyrodzie

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top