wszyscy pytaja dlaczego 1

„Wszyscy pytają dlaczego” – filozoficzne rozważania najmłodszych

„Wszyscy pytają dlaczego” to refleksyjne opowieści dziesięciorga dzieci inspirowane pytaniami stawianymi przez wielkich filozofów. Czy wszyscy są sobie równi? Dlaczego musimy umrzeć? Skąd się bierze złe traktowanie innych? Czy Bóg istnieje? Lapidarne, proste i jakże autentyczne komentarze dzieci, opatrzone krótkimi cytatami myślicieli, współgrają z hipnotyzującymi, choć momentami mrocznymi, ilustracjami. „Wszyscy pytają dlaczego” to piękny album dziecięcych emocji i doświadczeń.

tkaczka chmur ksiazka dla dzieci o smierci 13

Tkaczka chmur” – przejmująca i kojąca baśń o śmierci dla dzieci

„Wszyscy pytają dlaczego” to tylko i zarazem aż 10 pytań, które – prędzej czy później – zadaje sobie każdy z nas. Zagadnienia dotyczące naszego bytu na ziemi i we wszechświecie, źródeł zła, dowodów na istnienie Boga, konieczności umierania, równości czy wartości, jakie niesie ze sobą relacja z drugim człowiekiem – to tylko niektóre z tematów, które pojawiają się w opowieściach kolejno wypowiadających się dzieci.

wszyscy pytaja dlaczego 4
wszyscy pytaja dlaczego 3
wszyscy pytaja dlaczego 7

Osobiste, w większości bolesne, choć nazywane bez patosu, doświadczenia młodych ludzi (m.in. zazdrość i inne trudne relacje z rodzeństwem, rówieśnicze wybryki, doświadczenia samotności, śmierć w rodzinie) inspirują do ważnych rozmów na temat uczuć, światopoglądu czy konsekwencji ludzkich zachowań. A gdy do prezentowanego bagażu przeżyć, wątpliwości dziecka dodamy treściwy komentarz wielkiego filozofa w formie cytatu (jego przekaz rozwinięty jest w biograficznej notce na końcu książki), to „Wszyscy pytają dlaczego” okaże się świetną bazą do rozmów rodziców z dziećmi czy też nauczycieli z uczniami.

wszyscy pytaja dlaczego 8
wszyscy pytaja dlaczego 9

Wzruszające ilustracje przedstawiajcie najczęściej surowe, smutne lub blade twarze kilkulatków na tle realistycznych, choć często mrocznych (ciemnych, opustoszałych) pejzaży, zwracają czytelniczą uwagę na ogromne (przekazane na statycznych twarzach) emocje dzieci.

wszyscy pytaja dlaczego 6

Poruszająca książka „Wszyscy pytają dlaczego” okazuje się nie tylko doskonałym wstępem do filozoficznych rozważań ( m.in. myśli Kierkegaarda, de Beauvoir, Arendt czy Heideggera), ale i werystycznym albumem dziecięcych emocji.

wszyscy pytaja dlaczego 2

„Wszyscy pytają dlaczego” Evy Susso z ilustracjami Anna Höglund w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk ukazała się nakładem wydawnictwa Zakamarki.

Chłopiec, dziewczynka i mur” Ulfa Starka – książka o podziałach i ograniczeniach, ale i o wolności, której miarą jest miłość i wyobraźnia

chlopiec dziewczynka mur ulf stark 2

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top