ach strach 2

„Ach, strach!”, czyli gdy horror ustępuje miejsca humorowi – recenzja

Niech Was nie zmylą klimatyczne ilustracje, siejący niepokój tytuł i obecność mrowia nadprzyrodzonych istot, o których losach opowiada książka „Ach, strach!”. Uchylając rąbka tajemnicy – wykreowany przez Katarzynę Ryrych świat wampirów, wilkołaków i mar nie różni się wiele od ludzi. Bohaterowie Ci zakochują się, awanturują lub psocą w szkole, zmagają z problemami dorastania, ale i odnajdują wparcie w rodzeństwie i rodzinie. A wszystko to dzieje się w pełnym mroku Mokrzyskach, w blasku księżyca, w tle wilczego wycia, tuż obok ludzkich zabudowań.

„Ach, strach!” to książka pod patronatem PrzystanekRodzinka.pl.

Na naszych profilach społecznościowych czekają 🎁🎁 dwa rozdania z książkami „Ach, strach”. Więcej szczegółów na Facebooku i Instagramie.

Nietypowi, jak na literaturę dziecięcą, i – przyznać trzeba – trafnie nazwani są bohaterowie powieści, czyli WampIrek, Zaduszka, Wyjenka, Trujanna, Grobacy i inni. Również okoliczności zdarzeń i „szara” rzeczywistość Mokrzysk i Bagnisk siejąca grozę (tylko właściwie za sprawą nazwy) sprytnie i konsekwentnie wystylizowana została na podobieństwo ludzkiej codzienności – GróbTube, widmobus, Ghostbook, ghostburger.

ach strach 6
ach strach 8

Empatia młodego czytelnika rośnie z każdą następną historią, każdym kolejnym kłopotem, problemem, czy młodzieńczą rozterką, na jakie napotykają WampIrek wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Gryzakiem.

Jak odzyskać akceptację w rodzinie, równocześnie przeciwstawiając się odwiecznej tradycji … picia dietetycznej AB Rh+ na rzecz … mleka?

Czy „sztuka odprzezywania”, czyli zmiana przykrego przezwiska na niesprawiające komuś kłopotu jest możliwa?

Jak pokonać swoje lęki, np. odwieczny strach przed kotem?

W jaki sposób uczyć się bycia tolerancyjnym i akceptować różnorodność innych?

Jak poradzić sobie z emocjami pierwszego zauroczenia?

ach strach 3
ach strach 4
ach strach 5

Wspólne doświadczenia czytelnika i bohaterów, ale i wyszukany humor będący również efektem ubrania ludzkiej codzienności w kostium grozy sprawia, że losy WampIrka, Gryzaka, Białej Damy, czy też MoCzarka pochłania się z uśmiechem na twarzy, bez tytułowego strachu.

ach strach 7

Książka „Ach, strach!” Katarzyny Ryrych z korespondującymi z tekstem ilustracjami Grażyny Rigall ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada.

ach strach 9

Musical z wampirami w Teatrze Maska w Rzeszowie – „Księżycowe opowieści„.

ksiezycowe opowiesci musical 18

mapa bibliotek przyjaznych dzieciom
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top