tatry przewodnik dla duzych i malych 27

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” – recenzja

„Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” łączy w sobie cechy przewodnika turystycznego, reportażu, poradnika i vademecum. W książce znaleźć więc można intrygujące ciekawostki i barwne opisy dotyczące tatrzańskich szczytów, malowniczych jezior, fauny i flory, które przeplatane są relacjami z pamiętnych, choć nie zawsze zakończonych szczęśliwie, górskich wypraw i przygód. Srogi obraz Tatr łagodzą legendy i anegdoty, w których zapisane zostały ludowe wyobrażenia i szeroko rozumiane dziedzictwo kultury oraz realistyczne ilustracje Adama Pękalskiego ubarwione intensywną kolorystyką i humorystyczną kreską wydobywającą emocje bohaterów książki – zarówno turystów, jak i mieszkańców Tatr.

Dzięki lekkiej i swobodnej narracji Barbary Gawryluk (pisarki, dziennikarki) i Pawła Skawińskiego (leśnika, przewodnika tatrzańskiego i wieloletniego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego), której bliżej do humorystycznej gawędy pełnej interesujących ciekawostek i cennych wskazówek, aniżeli przesyconego faktami i pisanego w informacyjnym stylu informatora turystycznego czytelnicy:

 • planują tatrzańską wyprawę, a więc wybierają odpowiednią trasę, zapoznają się z oznaczeniami szlaków górskich, obserwują pogodę, a przede wszystkim wypełniają plecaki potrzebnymi akcesoriami, ubraniami i jedzeniem potrzebnym przed wyruszeniem w góry,
 • wędrują polecanymi szlakami turystycznymi – malowniczymi, niezatłoczonymi, wprost idealnymi dla rodzin z dziećmi, ale i przepełnionymi kramami z tandetnymi pamiątkami ulicami Zakopanego,
 • odwiedzają jaskinie,
 • zdobywają szczyty,
 • zjeżdżają na nartach,
 • podziwiają wodospady i hale, potoki i jeziora,
 • nocują w schroniskach,
 • podpatrują gwiżdżącego świstaka, pluskającego się w potokach pluszcza czy skaczącej po turniach kozicy,
 • słuchają anegdot i legend, w których dosłownie i w przenośni drzemią góralscy bohaterowie, ale i światopogląd mieszkańców Tatr,
 • smakują góralskich potraw, w tym kwaśnicy, oscypków i moskoli,
 • tańczą zbójnickiego z góralami,
 • próbują swoich sił w gwarze góralskiej,
 • uczą się uważności i zachwytu nad najpiękniejszymi polskimi górami.
tatry przewodnik dla duzych i malych 2
tatry przewodnik dla duzych i malych 4
tatry przewodnik dla duzych i malych 6
tatry przewodnik dla duzych i malych 7
tatry przewodnik dla duzych i malych 9
tatry przewodnik dla duzych i malych 11
tatry przewodnik dla duzych i malych 14
tatry przewodnik dla duzych i malych 17
tatry przewodnik dla duzych i malych 18
tatry przewodnik dla duzych i malych 20
tatry przewodnik dla duzych i malych 21
tatry przewodnik dla duzych i malych 22
tatry przewodnik dla duzych i malych 23

Zanim zainspirowani lekturą – tak jak my – ruszycie na szlak, pozostawiam Was z myślą Pawła Skawińskiego, mająca charakter aforyzmu, cytatem, który warto dorzucić na wierzch plecaka pełnego górskiego ekwipunku. Właśnie w górach, podczas pieszych wędrówek, ale i w każdej podróży równowaga między ciałem i duchem, wytrzymałością fizyczną, motywacją psychiczną, ale i zdrowym rozsądkiem jest najważniejsza.

I pamiętajcie: od szczytu ważniejsza jest droga, która na niego prowadzi. To ona jest celem.

Książka „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” Barbary Gawryluk, Pawła Skawińskiego z ilustracjami Adama Pękalskiego ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

tatry przewodnik dla duzych i malych 25

Listę kreatywnych turystycznych przewodników dla dzieci czy też wciągających książek podróżniczych przygotowanych z myślą o młodszych globtroterach znajdziecie we wpisie – Przewodniki dla dzieci – TOP 15.

znam to miasto judith drews zakamarki 13

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top