Programowanie dla dzieci Lego WeDo 20

Programowanie dla dzieci z klockami LEGO® (WeDo 2.0)

Programowanie dla dzieci z klockami LEGO®, a konkretnie zestawem LEGO® WeDo 2.0 dowodzi, że programowanie wcale nie musi kojarzyć się z pisaniem skomplikowanego i długiego kodu, nużących schematów i zawiłych wzorów. Przeciwnie, pokazy i eksperymenty stanowiące punkt wyjścia do budowania i programowania modeli stają się doskonałym pretekstem do poszerzania wiedzy o świecie, zjawiskach fizycznych, zasadach inżynierii, językach programowania i algorytmach. Robotyka i programowanie dla dzieci nigdy jeszcze nie były tak przyjemne i proste. We wpisie prezentujemy Wam projekty wykonywane przez nasze dzieci, a powstałe na bazie LEGO® WeDo 2.0.

Programowanie dla dzieci, czyli – czym jest LEGO® WeDo 2.0?

W 2016 roku LEGO® zaprezentowało wersję 2.0 zestawu do nauki robotyki. LEGO® WeDo 2.0. to edukacyjny pakiet klocków dla dzieci pomagający zrozumieć i rozwijać zasady programowania, inżynierii i nauk ścisłych.

Dedykowany jest dzieciom szkół podstawowych, ale starsze przedszkolaki też nieźle sobie radzą z zabawą i nauką z zestawem.

Programowanie dla dzieci lego wedo 20 4latek

Każdy z projektów oparty jest na podobnym schemacie. Po pierwsze, dzieci poprzez krótkie pokazy i eksperymenty odkrywają prezentowane zagadnienie naukowe. Następnie programują, budują i wreszcie modyfikują model robota złożony z LEGO®.

Zestaw LEGO® WeDo 2.0. sprawnie uczy nie tylko języka programowania, ale i logicznego myślenia. Budowanie z klocków rozwija wyobraźnię, motorykę małą dzieci i ich koordynację wzrokowo-ruchową.

Co ważne, konstrukcje zbudowane z pomocą zestawu LEGO® WeDo 2.0, czyli klocków i interaktywnych elementów (silnik, czujniki), mogą być sterowane przy pomocy komputera. Bezprzewodowe połączenie (Bluetooth) umożliwia poruszanie się robotów bez dotykania komputera czy tabletu. Dzięki temu efekty wykonanych projektów zawsze robią wrażenie i zaskakują.

Coś dla małych i dużych fanów LEGO i „Przyjaciół” – zestaw Friends CENTRAL PERK.

lego friends central perk

Zawartość zestawu

Zestaw LEGO® WeDo 2.0 mieści się w dużym, wytrzymałym i plastikowym pudełku. W jego skład wchodzą:

 • klocki – 280 elementów,
 • smarhub,
 • silnik,
 • czujnik ruchu,
 • czujnik wychylenia,
 • tacka z 13 przegródkami do przechowywania posortowanych elementów,
 • oprogramowanie wraz z instrukcjami budowy robotów:
  • Pakiet startowy — robot Milo w trzech wersjach,
  • 12 projektów z lekcjami szczegółowymi oraz instrukcjami do budowy robotów,
  • 12 projektów otwartych z inspiracjami oraz pomysłami na stworzenie mechanizmu.

Trudno uwierzyć, że tak wiele niebanalnych i skomplikowanych projektów może postać z tak niewielu klocków. Podczas naszych podróży zestaw ze względu na mnogość opcji do dobrej zabawy nauki często zabieramy ze sobą, jednak przez ograniczenia bagażu pudełko musi zostać w domu.

Stolik Lego – centrum zabaw w naszym domu.

IMG

Programowanie dla dzieci – projekty i konstrukcje

Earthquake — symulator trzęsienia ziemi

Symulator trzęsienia ziemi to jeden z 24 projektów dostępnych już w aplikacji. Pomaga wytłumaczyć i zrozumieć w jaki sposób odpowiednia budowa domu czy bloku może uchronić jego konstrukcje od destrukcyjnych sił natury. Budowę można poprzedzić oglądaniem filmów pokazujących chwiejące się wieżowce w Japonii, gdzie skala, jak i technologie przystosowania zabudowań do powszechnych trzęsień ziemi są na wysokim poziomie.

programowanie dla dzieci wedo 20 earthquake 3

U nas zarówno wysokość domów jak i moc symulacji trzęsienia wykroczyła daleko poza skalę ukazując niszczycielską siłę jednego kliknięcia za dużo.

Spirograf

Spirograf to budowla uznanego twórcy niestandardowych projektów WeDo — Yoshihito Isogawy.

Kto z nas w dzieciństwie nie fascynował się rysowaniem idealnych kół lub eliptycznych kształtów? Ten nieskomplikowany robot pomaga odkryć tę radość na nowo. Zmieniając kolory pisaków oraz prędkość obrotową, można uzyskiwać bardzo ciekawe efekty. Zobaczcie sami.

programowanie dla dzieci wedo 20 spirograf 2
programowanie dla dzieci wedo 20 spirograf 5

Lewitujący samolot

Programowanie dla dzieci z zestawem LEGO® WeDo 2.0 to nie tylko kręcące się silniki i obcowanie z komputerem i tabletem, to także fizyka w czystej postaci. Chociaż na pierwszy rzut oka poniższy model wydaje się przeczyć prawom fizyki, nic bardziej mylnego, to typowa konstrukcja typu tensegrity, czyli budowa znajdującą się w stabilnym stanie samonaprężenia.

Budowa powyższego projektu sprawiła nam wiele niespodzianek, ale efekt – wprawia w osłupienie każdego. Projekt Floating Spaceship pochodzi z puli darmowych rozwiązań świetnego projektanta niestandardowych zestawów LEGO® WeDo – Daniele Benedettelliego.

Robot Star Wars R2-D2

Poniższy robot wykonany został przez nas na podstawie Video instrukcji znalezionej na kanale popularnego rosyjskojęzycznego instruktora programowania i robotyki dla dzieci. Odwzorowanie treści znajdujących się na filmie jest dla dziecka nie lada wyzwaniem, które przyzwyczajone jest do typowej instrukcji ukazującej wymagane elementy i sposób ich montażu. Tutaj nie tylko trzeba odnaleźć konkretny element, ale i umiejscowić go w odpowiednim miejscu na podstawie filmu. Spróbujcie sami!

Nasz robot, zyskał sterowanie przy pomocy strzałek klawiatury oraz zmieniające się kolory dzięki możliwości połączenia zestawu LEGO® WeDo 2.0 z programem Scratch 3.0.

Programowanie dla dzieci – Scratch 3.0 i zestaw LEGO® WeDo 2.0

Scratch jest darmową aplikacją zaprojektowaną przez zespół Lifelong Kindergarten Group w MIT Media Lab pozwalającą poznać podstawowe pojęcia i koncepcje programowania. Aplikacja została przetłumaczona na ponad 40 języków, co uczyniło ją pewnego rodzaju standardem i ułatwiło dzieciom rozpoczęcie przygody z programowaniem. Ze swojej strony polecamy jednak w miarę możliwości używanie języka angielskiego — gdyż zrozumienie podstaw w tym języku daje dziecku dostęp do dużo większej bazy wiedzy oraz gotowych projektów czy to w Internecie, czy na dedykowanej stronie projektu Scratch. W Scratch nie musimy pisać skomplikowanego kodu, a łączymy ze sobą różnokolorowe bloczki, które podzielone są na kategorie. Takie podejście twórców aplikacji Scratch sprawia, że programowanie dla dzieci jest przyjemne i zrozumiałe nawet dla nietechnicznych rodziców.

Dzięki dodatkowej – również darmowej – aplikacji Scratch Device Manager możliwe jest skonfigurowanie zestawu LEGO® WeDo 2.0 i podłączenie się z komputerem poprzez Bluetooth.

Przykładowy program sterowania samochodem skonstruowanym z LEGO® Wedo 2.0 wygląda następująco. Widać gołym okiem — nie trzeba być ekspertem, by zrozumieć, co i kiedy się w wydarzy.

Scratch 3 Lego WeDo 20
Programowanie dla dzieci lego wedo 20 1

Rokrocznie pojawia się na rynku kilka nowych, ciekawych pozycji pomagających zaszczepić w młodych organizmach techniczną ciekawość świata. Jednak z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że nawet po 5 latach od premiery zestaw LEGO® Wedo 2.0 jest wciąż świeżą i najbardziej uniwersalną pozycją na rynku.

Zegar LEGO DIY, którego nigdy nie uda się nam skończyć.

IMG

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top