migranci dwie siostry 10

Niemy krzyk tułaczy – „Migranci”

„Migranci” to przeszywający myśli i serce picturebook, którego ilustracje — pełne symbolicznych kolorów i odwiecznych toposów, pozbawione jakichkolwiek słów — relacjonuje dramatyczną podróż migrantów. Upór wygrywa z rezygnacją, nadzieja oddala śmierć. Jednak widoczne w zahipnotyzowanym wzroku i lunatycznym korowodzie zwierząt doświadczenia przymusowej tułaczki, ucieczki w nieznane, konieczność opuszczenia domu, czasami również straty bliskich, działając na emocje i wyobraźnię, przywodzą na myśl wyłącznie najciemniejsze momenty historii, ale i teraźniejszości.

Zgarbiony słoń, otulony kocem nosorożec, dźwigająca tobołki kaczka… Jest ich wielu. Różnią się wyglądem, wiekiem, przeszłością. Łączy ich niepewna przyszłość, przymusowa ucieczka, lęk. Wszyscy jakby w somnambulicznym marszu jednak idą naprzód, choć nie widać celu. Wszystkich spowija bezkresna czerń. Towarzyszy im cisza i … śmierć. Idą… Zanurzeni w mroku.

Czy wszyscy znajdą swoje miejsce? Czy dotrą do celu?

migranci dwie siostry 3
migranci dwie siostry 4
migranci dwie siostry 5
migranci dwie siostry 6
migranci dwie siostry 7
migranci dwie siostry 8
migranci dwie siostry 9

Kontrast aksamitnego czarnego tła i żywych kolorów tłumu, czyli ciemna głębia i sugestywne barwy na jej tle, podkreślają pierwszy plan sekwencji obrazów, jakim są twarze i sylwetki zwierząt. Zadziwiające, jak z ich pozornie nieprzytomnego wzroku, zamkniętych „ust”, zgarbionej postury i jednostajnego kroczenia naprzód bije rozdzierający serce ból, słychać krzyk niesprawiedliwości oraz widać skrywany pod płaszczami i kocami strach przed najgorszym.

Uczłowieczone zwierzęta (nie konkretni ludzie, nie rasy i nie narody) pozwalają spojrzeć na „Migrantów” jak na uniwersalną filozoficzną powiastkę o uchodźstwie i migracji. Z kolei odwołanie się do znanych w kulturze obrazów, m.in. symboliki śmierci, czyli wędrującej za tłumem trupiej czaszki czy czarnych żałobnych barw, zachęca do interpretacji i dyskusji. Jakże dziś aktualnych.

Cały dochód wydawnictwa ze sprzedaży książki zostanie przekazany na rzecz Fundacji Ocalenie, zajmującej się pomocą uchodźcom, migrantom i repatriantom w Polsce.

Książka „Migranci” Issa Watanabe ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.

Dostępność w bibliotece sprawdzisz tutaj.

„Wojna” – książka dla dzieci o wojnie (jednej z przyczyn migracji), w której aforyzm współgra z symbolicznym obrazem.

wojna picturebook 19

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top