tatry przewodnik dla duzych i malych 2 1

„Nić Ariadny. Mity i labirynty”, czyli mitologia grecka zaklęta w labiryntach

„Nić Ariadny. Mity i labirynty” jest wielkoformatowym albumem, który pozwala czytelnikom błądzić (dosłownie i w przenośni) po labiryntach mitycznej Hellady, by finalnie znaleźć i poznać rozwiązania najważniejszych zagadek mitologii i kultury antycznej. Książka monumentalna rozmiarem, wyczerpująca merytorycznie, ujmująca drobiazgowością rozkładówek — zachęca do aktywnej zabawy z labiryntami, czytania i oglądania.

Książka „Nić Ariadny. Mity i labirynty” liczy 24 labirynty (lub jeden, jeśli dostrzeże się, że każdy kolejny płynnie łączy się z następnym!) rozrysowane na ogromnych rozkładówkach. Podążając zawiłymi ścieżkami, oglądając przy tym kolejno mijane bogate w detale ilustracje, ale i czytając znajdujące się po drodze napisy, czytelnik odkrywa konkretne postacie, miejsca i wątki mitologiczne.

Poznaje bardzo obrazowo przedstawione wyobrażenie starożytnych Greków na temat Olimpu, nieba, ziemi i Tartaru. Zgłębia m.in. losy Prometeusza — bohatera ludzkości, Herkulesa — pracowitego herosa. Towarzyszy Jazonowi w wyprawie po złote runo, Odyseuszowi powracającemu do Itaki czy Syzyfowi wtłaczającemu głaz na górę. Odwiedza kuźnię Hefajstosa, domy starożytnych Greków, teatr grecki, ateński Akropol czy olimpiadę.

nic ariadny mity i labirynty 3
nic ariadny mity i labirynty 4
nic ariadny mity i labirynty 5
nic ariadny mity i labirynty 6
nic ariadny mity i labirynty 7

Na labiryntach, towarzyszących im ilustracjach i napisach nie kończy się poznawanie mitologii starożytnych Greków. Po szczegóły konkretnie rozrysowanych zagadnień warto zaglądnąć do końcowej części książki. Tam czekają dokładniejsze objaśnienia nie tylko streszczające mity, ale i wyjaśniające powstałe na ich podstawie wyrażenia i zwroty frazeologiczne oraz kojarzone z nimi pojęcia.

nic ariadny mity i labirynty 16
nic ariadny mity i labirynty 17

Wpisana na listę Białych Kruków White Ravens 2019, nagrodzona wyróżnieniem graficznym w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2018 i nominowana w wielu kategoriach różnego rodzaju konkursów w roku 2018 – książka „Nić Ariadny. Mity i labirynty” zaskakuje przedszkolnych, szkolnych, ale i dorosłych czytelników. Przy pierwszym spotkaniu imponuje rozmiarem, starannością wydania i pomysłem ukazania zawiłego charakteru mitów fascynujących ludzkość od wieku. Każda kolejna lektura pozwala cieszyć oko detalami ilustracyjnymi i różnorodnością labiryntów. Najbardziej uwielbiamy ją za niewyczerpany (nawet przy 3 wnikliwych czytaniach – „od deski do deski”) potencjał zabawy i nauki.

Książka „Nić Ariadny. Mity i labirynty” Jana Bajtlika ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.

tatry przewodnik dla duzych i malych 2 1

Koniecznie zerknij na „Atlas podróżników”, który jest starannie wydanym albumem i przewodnikiem ukazujący najdalsze zakątki świata, jednocześnie będąc zbiorem biografii najsłynniejszych podróżników z różnych epok i krajów.

atlas podroznikow 28

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top