dziecinstwo slawnych ludzi 9

„Dzieciństwo sławnych ludzi” – w poszukiwaniu swojej pasji

„Dzieciństwo sławnych ludzi” to sylwetki 25 osobistości ze świata m.in. nauki, muzyki, kina, mody, malarstwa, literatury i polityki. Sławnych ludzi z czasów od wczesnej starożytności po współczesność, w szczególności lata ich dzieciństwa, ulubione gry, popularne zabawki oraz osobliwe zainteresowania, czytelnik poznaje w nietypowy sposób, tj. za sprawą prowadzonej w formie zagadki pierwszoosobowej narracji samych bohaterów. Aktywną lekturę zapewniają ruchome skrzydełka prawej strony rozkładówek, pod którymi kryje się odpowiedź będąca jednocześnie zwięzłą notką biograficzną osobistości.

Przystępna narracja naśladująca dziecięce opowiadanie, ogrom ciekawostek ilustrowanych konkretnymi przedmiotami i sytuacjami, a na koniec encyklopedyczne podsumowanie czyni z książki inspirujące źródło odnajdywania przez najmłodszych czytelników własnych pasji i zabaw.

dziecinstwo slawnych ludzi 1
dziecinstwo slawnych ludzi 2
dziecinstwo slawnych ludzi 3

Czy wiecie, który z naukowców jako dziecko całymi dniami przeprowadzał eksperymenty nierzadko kończące się wybuchami lub pożarami? On sam w młodości musiał również pracować, sprzedając gazety, czasopisma i cygara, ale że robił to w pociągach, którymi fascynował się od maleńkości, sprawiało mu to ogromną radość.

dziecinstwo slawnych ludzi 15

Pamiętacie może (np. z bajki Disneya), kto ocalił angielskiego podróżnika Johna Smitha przed egzekucją w indiańskiej wiosce? Ta sama negocjatorka zwaśnionych plemion indiańskich i angielskich osadników jako dziecko kochała grać w rzutki i ozdabiać mokasyny.

dziecinstwo slawnych ludzi 19

Czy wiecie, kto w młodości pracował jako szwaczka w sklepie odzieżowym, by kilka lat później otworzyć swój pierwszy luksusowy sklep w Paryżu? Owa najsławniejsza projektantka jako dziecko uwielbiała domino oraz zabawy w berka i chowanego.

dziecinstwo slawnych ludzi 23

Domyślacie się, kto był najsłynniejszym i jednocześnie pierwszym mańkutem wspomnianym w historii, który zasłynął dzięki mi.in. swoim dziełom malarskim, wynalazkom technicznym czy rozprawom filozoficznym? Kto by pomyślał, że ten największy geniusz już jako dziecko szyfrował swoje notatki, pisząc po papierze sokiem z cytryny.

dziecinstwo slawnych ludzi 24
dziecinstwo slawnych ludzi 25

Czy wiecie, który z najsłynniejszych twórców filmowych uwielbiał grać w klasy i żonglować? Parasolka, piłeczki i szczudła to jego zabawkowe atrybuty z lat dzieciństwa.

dziecinstwo slawnych ludzi 26
dziecinstwo slawnych ludzi 27

Jeśli ciekawi jesteście, jak wyglądało dzieciństwo 25 sławnych ludzi, czym się interesowali, jak spędzali czas wolny, w co grali i jakimi zabawkami wypełnione były ich pokoje — koniecznie sięgnięcie po „Dzieciństwo sławnych ludzi”.

Razem z dziećmi przyjrzyjcie się z dokładnie przedmiotom, które nie zawsze przypominały dzisiejsze zabawki, a które znajdziecie w otoczeniu młodego Hipokratesa czy Li Bai. Skorzystajcie z eksperymentów, które w dzieciństwie wykonywali najsłynniejsi naukowcy i geniusze wszech czasów, m.in. Thomas Edison lub bracia Lumiere. Pobawcie się w tak kreatywny sposób, jak Neferetiti, William Szekspir czy Jane Austen. Pochylcie się również nad miejscami smutną historią dzieciństwa Louisa Armstronga, Fridy Kahlo czy Edith Piaf.

Niech „Dzieciństwo sławnych ludzi” zainspiruje najmłodszych do twórczych zabaw i odkrywania swoich pasji.

dziecinstwo slawnych ludzi 29
dziecinstwo slawnych ludzi 30
dziecinstwo slawnych ludzi 31

Książka „Dzieciństwo sławnych ludzi” Petra Texlová z ilustracjami Tomáša Tůmy ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada.

Dzieciom w poszukiwaniu własnych talentów polecamy również książkę „Wielka księga supermocy”, w której cudowne portrety zwykłych dzieci, ich niesamowite umiejętności, osobliwe moce inspirują młodych czytelników do poszukiwania życiowych pasji.

wielka ksiega supermocy 4

mapa bibliotek przyjaznych dzieciom
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Przewiń do góry