Billy i dziwny dzien (2)

„Billy i dziwny dzień” – urodzinowa niespodzianka

„Billy i dziwny dzień” to historia opowiadająca o jednym bardzo ważnym dniu z życia małego chłopca o imieniu Billy. Kilkulatek ma jasno sprecyzowane oczekiwania na swoje urodziny, bo o takiej okazji mowa. Wydaje się jednak, że najbliżsi mają na ten dzień inny pomysł. Seria, której częścią jest książka „Billy i dziwny dzień”, napisana z wprawą i wdziękiem, ozdobiona przemyślanymi ilustracjami, bezbłędnie odzwierciedla emocje dziecka.

Seria książek dla dzieci

Serię o małym chłopcu, pełnym psot nasi chłopcy uwielbiali w wieku przedszkolnym. „Billy i gwizdek”, „Billy i potwór”, „Billy jest zły”, „Billy w szkole”, „Billy i tajemniczy kot” pamiętamy do dziś. Po długiej nieobecności Billy znowu zagościł na półkach księgarni.

„Billy i dziwny dzień”

Pewien dzień, który miał być niezwykły i pełen radości, nie zaczął się zbyt obiecująco. Billy przeżywa rozczarowanie. Oczekiwał, że jego urodziny będą świętowane przez najbliższych. Zamiast tego, od samego rana wszystko idzie nie po jego myśli. Zamiast upragnionego auta na pedały, otrzymał zwykły mały samochodzik na sznureczek. I niestety, sytuacja nie poprawia się z upływem dnia.

Billy’emu wydaje się, że przyjaciele i sąsiedzi zapomnieli o jego urodzinach. Nikt nie złożył mu życzeń, nie chciał się bawić, rozmawiać, tłumacząc się pośpiechem. W takiej sytuacji czytelnik nie może inaczej, jak tylko utożsamić się z chłopcem i poczuć jego rozczarowanie i smutek.

Ta historia może jednak mieć szczęśliwe zakończenie. Billy doświadczy, że czasem na wspaniałe wydarzenia trzeba poczekać, a niekiedy nawet poczuć smak porażki, który sprawi, że później doceni się radość.

Billy i dziwny dzien (3)
Billy i dziwny dzien (4)
Billy i dziwny dzien (5)
Billy i dziwny dzien (6)

Literatura dziecięca a seria „Billy”

„Billy i dziwny dzień”, polskie wydanie szwedzkiego bestsellera Birgitty Stenberg z ilustracjami, które stworzył Mati Lepp, to interesujący dodatek do kanonu literatury dziecięcej w Polsce. Książka wprowadza młodego czytelnika w niezwykle emocjonalny świat Billy’ego.

Język, którym posługuje się Stenberg, jest prosty, ale bynajmniej nie banalny. Autorka zdolnie przeplata narrację wizualną z bogatym językiem emocji, a to jest niezwykle istotne w literaturze dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych.

Wnikliwe, wręcz filigranowe ilustracje dodają warstwę głębi do prostych na pozór opowieści, ukazując świat oczami dziecka, pełen barw i nieoczekiwanych odkryć. Są one nie tylko przyjemne dla oka, ale także stanowią ważne narzędzie narracyjne, które pozwala lepiej zrozumieć historię najmłodszym.

„Billy idziwny dzień” to książka, która wykorzystuje prostotę dla opowiedzenia historii pełnych dziecięcych emocji. Przypomina, że nawet w najtrudniejszych momentach warto mieć nadzieję na lepsze jutro. To opowieść, która mimo początkowego smaku frustracji, kończy się w sposób, który z pewnością wprawi w zachwyt każdego młodego czytelnika.

Billy i dziwny dzien (2)

Książka „Billy i dziwny dzień” Birgitty Stenberg z ilustracjami, które stworzył Mati Lepp w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk ukazała się nakładem wydawnictwa Zakamarki.

ksiazki dla dzieci o emocjach

Książki dla dzieci o emocjach — lista ponad 10 tytułów

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top