wszystkie przygody zabka i ropucha 2

„Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” – klasyka literatury dla dzieci

„Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” to zbiór dwudziestu opowiadań o przyjaźni rezolutnego i dobrotliwego Żabka oraz nieco posępnego, ale w swym zatroskaniu pociesznego Ropucha. Po raz kolejny literatura udowadnia, że przeciwieństwa się przyciągają. Okazuje się nawet, że siłę przyjaźni tej z pozoru niedobranej pary stanowią odmienny sposób patrzenia na świat i różne charaktery bohaterów, dzięki którym życie, rozmaite problemy i sytuacje można zobaczyć w zupełnie innym niż dotychczas świetle – bardziej … zielonym, tzn. ciepłym i pomyślnym.

Klasyka literatury dziecięcej w jednym tomie

,,Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” to kolekcja czterech, kiedyś osobno wydanych zbiorów opowiadań:

  • „Przyjaźń”,
  • „Zawsze razem”,
  • „Z Żabkiem i Ropuchem przez cały rok”,
  • „Dzień po dniu”.

Staranne wydanie – twarda oprawa, matowy i gruby papier – sprawia, że zbiór bajek stanowić może idealny prezent dla miłośników klasyki literatury dziecięcej.

wszystkie przygody zabka i ropucha 4
wszystkie przygody zabka i ropucha 8
wszystkie przygody zabka i ropucha 9
wszystkie przygody zabka i ropucha 11

Rodzinne czytanie i samodzielna lektura

,,Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” to książka, która sprawdza się podczas rodzinnej lektury. Z kolei ze względu na duży rozmiar czcionki, większe niż standardowo marginesy, niewielką ilość tekstu na stronie i przejrzyście rozmieszone ilustracje – nadaje się dla młodych adeptów czytania.

Przesłanie zebranych historii

Opowieści, choć napisane ponad 50. lat temu urzekają prostotą – kompozycji, ale i fabuły. Mam wrażenie, że właśnie powoli tocząca się codzienność Żabka i Ropucha przyciąga największą uwagę młodego czytelnika, który zazwyczaj atakowany dynamicznymi perypetiami żądnych przygód bohaterów, w lekturze ,,Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” odnajduje upragniony spokój.

Zbiór opowieści jest po prostu relacją z codziennej rutyny dwójki tak różnych, a jednak przywiązanych do siebie i oddanych sobie przyjaciół. Czytamy więc o ich częstych wspólnych spacerach („Zagubiony guzik”), pracy w ogródkach („Ogród”) czy też sposobach na spędzanie wolnego czasu („Kąpiel”, „Z górki”).

wszystkie przygody zabka i ropucha 5
wszystkie przygody zabka i ropucha 6
wszystkie przygody zabka i ropucha 7
wszystkie przygody zabka i ropucha 10
wszystkie przygody zabka i ropucha 12

Mimo różnych osobowości, ze względu na wzajemne starania w pielęgnacji wzajemnej przyjaźni, bohaterowie wzbudzają sympatię czytelnika. Kibicujemy więc gapciowatemu Ropuchowi podczas długiej drogi i próby dostarczenia Żabkowi wciąż topiących się lodów („Lody”). Trzymamy kciuki za Żabka, gdy wszelkimi sposobami stara się skurczyć za duży na Ropucha kapelusz – prezent od Żabka („Kapelusz”). Z czułością przypatrujemy się im razem po prostu siedzącym na kamieniu:

I tak siebie siedzieli, trochę osobno, a trochę razem, każdy sam, a jednocześnie z przyjacielem.

wszystkie przygody zabka i ropucha 13

Warto zgłębić filozofię odwagi, silnej woli, empatii i przyjaźni Żabka i Ropucha!

Książka „Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” Arnolda Lobela w przekładzie Wojciecha Manna ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

wszystkie przygody zabka i ropucha 3

O poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w życiu opowiada książka „Niedźwiedź w wielkim mieście”.

niedzwiedz w wielkim miescie katja gehrmann 3

mapa bibliotek przyjaznych dzieciom
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Przewiń do góry