wszyscy sie licza kristin roskifte 2

Wartość jednostki i ogółu, tolerancja i empatia we „Wszyscy się liczą” Kristin Roskifte

Jest wiele strategii jednoczesnego czytania i oglądania picturebooka. Arcydzieło Kristin Roskifte ze względu na swoją eklektyczną naturę (jest jednocześnie książką obrazkową, wyszukiwanką, przystępnym podręcznikiem do nauki liczenia oraz zbiorem opowiastek ze wspólnym przesłaniem) ma własny, ale nie obligatoryjny sposób poznawania i dekodowania treści zawartych w tekście i obrazie. Z przyjemnością dzielimy się naszym indywidualnym tropem, dzięki któremu można nieskończenie zgłębiać najskrytsze tajemnice zaszyfrowane w rozkładówkach norweskiej ilustratorki.

wszyscy sie licza kristin roskifte 11

Ilustracje – czytanie i rozumienie

Pojedyncze strony, ale i nierzadko całe rozkładówki poświęcone są różnym miejscom (m.in. pokój, park, winda, sklep, boisko, salon fryzjerski, szpital, lotnisko, kino, centrum handlowe, zatłoczona ulica, szkoła, więzienie, las, cmentarz, biblioteka), sytuacjom (m.in. wieczorne rozmyślania przed snem, rozmowy z najbliższymi, wypoczynek na łonie natury, kurs malarski, rozgrywki piłkarskie, zabawa w wesołym miasteczku, oczekiwanie na oddziale ratunkowym, szkolna lekcja, zakupy, konkurs cukierniczy, wesele, maraton, plażowanie, okazanie na posterunku policji, pogrzeb) i osobom (m.in. dzieci, dorośli, grupy znajomych, obce sobie osoby, rodzina, przypadkowi przechodnie, pracownicy jednego biurowca, sąsiedzi, uczniowie tej samej klasy, współzawodnicy konkursów i rozgrywek, czytelnicy miejskiej biblioteki, kierowcy w jednym mieście).

wszyscy sie licza kristin roskifte 18
wszyscy sie licza kristin roskifte 16

Rosnąca na kolejnych stronach różnorodna zbiorowość, ale z drugiej strony wyróżniająca się z tłumu i dająca się zauważyć (poprzez dopowiadający ilustrację tekst) jednostka, rysuje obraz świata pełnego wielu indywidualnych ludzkich istnień, różnych historii, różnorodnych poglądów, wielu kultur, kolorów (dosłownie i w przenośni). Przecież każdy z nas jest inny i ważny. Wszyscy jesteśmy częścią wszechświata, ale ogromna wartość ludzkości dotyczy jednostki i zbiorowości zarazem. Wszyscy się liczą!

wszyscy sie licza kristin roskifte 7
wszyscy sie licza kristin roskifte 8
wszyscy sie licza kristin roskifte 10
wszyscy sie licza kristin roskifte 9

Przesłanie zawarte w tytule oraz opisach pod ilustracjami podkreśla doskonale przemyślana koncepcja graficzna książki – wyróżnieni kolorem ludzie (barw ze strony na stronę przybywa) przedstawieni są na bezbarwnym tle rysowanym wyłącznie niebieską konturową kreską.

Cyfry – liczenie

Każde miejsce i sytuacja w pierwszej kolejności opisane są liczebnikiem (od 0 do 7700000000 – od 30 są to wyłącznie wybrane liczby). Nietypowe podpisy obrazków (w formie liczb) zachęcają czytelnika do gry, czyli wyszukiwania, przeliczania i sprawdzania określonej ilości osób.

wszyscy sie licza kristin roskifte 19

Tekst – czytanie, rozumienie, wyszukiwanie

Kolejny komentarz, tym razem tradycyjny tekst, dotyczy mniej lub bardziej zawiłych przemyśleń, dziecięcych marzeń, skrywanych pragnień osób przedstawionych na następnych stronach. Inne narratorskie opisy dotyczą również subiektywnych opinii, ludzkich wątpliwości, planowanych zdarzeń, emocji bohaterów ilustracji (jest m.in. zazdrość, zdenerwowanie, żałoba, panika, drobne obawy, ale i niewinne zauroczenia, ekstazy szczęścia).

Treść tekstu komponuje się z obrazem, podkreśla przesłanie płynące z obrazu i tytułu książki.

Na tym etapie odbioru picturebooka zabawa wkracza na dobre. Młody czytelnik wyszukuje na ilustracjach konkretne już osoby, których charakterystykę prezentuje narratorski komentarz.

wszyscy sie licza kristin roskifte 20

Rozmowy, dyskusje

Gdy ilustracje zostaną obejrzane, tekst przeczytany, a osoby będą już policzone i odszukane, czas na rozmowy, swobodne dyskusje, indywidualne punkty widzenia dostrzeżonych sytuacji. Prezentowane zdarzenia to idealny punkt wyjścia do rozmów o niełatwych przeżyciach (np. żałoba, odsiadka w więzieniu), trudnych emocjach (dziecięce obawy, pesymistyczne przewidywania), rzadkich, ale prawdopodobnych przygodach, także o radosnych doświadczeniach, a przede wszystkich o prozaicznych chwilach, którymi warto się dzielić z innymi.

wszyscy sie licza kristin roskifte 14

Gra skojarzeniowo-pamięciowo-wzrokowa

Na końcu książki na czytelnika czeka kolejna gra pamięciowo-skojarzeniowo-wzrokowa. Zabawa polega na odszukiwaniu odpowiedzi na zadane słowno-obrazkowe pytania. Wszystkie dotyczą osób, przedmiotów, okoliczności i miejsc, które pojawiły się w książce.

wszyscy sie licza kristin roskifte 22
wszyscy sie licza kristin roskifte 4
wszyscy sie licza kristin roskifte 1

Sekrety skrywane w kodzie QR

To nie koniec zabawy z picturebookiem. Po zeskanowaniu kodu QR poznać można jeszcze więcej sekretów poszczególnych bohaterów i na nowo, ale z zupełnie innej perspektywy, odkryć barwny świat ludzi, miejsc, sytuacji.

Warto w tych okolicznościach poszukać również siebie!

wszyscy sie licza kristin roskifte 3

Książka „Wszyscy się liczą” zdobyła Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej 2019, znalazła się na liście White Ravens, została nominowana do Brageprisen (najważniejszej norweskiej nagrody literackiej) oraz World Illustration Awards.

wszyscy sie licza kristin roskifte 5
wszyscy sie licza kristin roskifte 6

Ten niewyczerpany w treści i formie picturebook można kupić na stronie Wydawnictwa Dwóch Sióstr.

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Jeżeli szukacie kolejnego pretekstu do rozmów o indywidualnych marzeniach, o potrzebie posiadania pragnień, o mocy wyobraźni i radości dzielenia się tymi fantazjami z innymi, koniecznie przeczytajcie recenzję „Lody we wszystkich smakach” Pawła Mildnera.

lody we wszystkich smakach pawel mildner dwie siostry 11
Scroll to Top