wangari maathai ksiazka (8)

“Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew”

Książka obrazkowa “Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew” to refleksyjna biograficzna opowieść o pełnej zaangażowania i determinacji działaczce na rzecz planety, praw kobiet, praw człowieka, wolności i demokracji. Nasycone kolorem lustracje oddają afrykański klimat i piękno kenijskiej kultury.

Kim była Wangari Maathai?

Wangari Maathai była kenijską działaczką społeczną, ekologiem i politykiem. Urodziła się w 1940 roku w Nyeri w Kenii i zyskała międzynarodowe uznanie za swoją pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ale i praw kobiet.

W 1977 roku założyła organizację Green Belt Movement – Ruch Zielonego Pasa, której celem było sadzenie drzew w celu zatrzymania procesu pustynnienia i poprawy jakości życia lokalnej społeczności. W ciągu 30 lat organizacja zasadziła około 50 milionów drzew i zyskała uznanie na całym świecie.

Wangari Maathai była również pierwszą afrykańską kobietą, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2004 roku za swoją pracę na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz walkę z biedą i korupcją w Afryce.

Zmarła w 2011 roku. Jednak jej dziedzictwo i wpływ na ruchy ekologiczne i społeczne w Afryce i na całym świecie pozostają ważne i niezapomniane.

wangari maathai ksiazka (6)

Wangari Maathai jako wzór i inspiracja dla młodych

W książce “Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew” położono nacisk na determinację i niezłomność kenijskiej działaczki w obliczu braku równouprawnień kobiet i mężczyzn, czarnych i białych, bogatych i biednych, tych, dla których kulturowe korzenie, ale i ziemia jako planeta ma większą wartość niż bogactwo i władza.

Opisywana droga do celu pełna wybojów i kamieni rzucanych pod nogi bohaterki, ale i jej postawa, w szczególności pracowitość i wytrwałość sprawiała, że Wangari Maathai szybko stała się symbolem walki i inspiracją do naśladowania.

Książka “Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew” jako jeden z nielicznych tytułów na światowym rynku wydawniczym treściwie i sugestywnie (za sprawą ilustracji) przybliża młodym czytelnikom sylwetkę działaczki na rzecz planety, praw kobiet i praw człowieka.

wangari maathai ksiazka (2)
wangari maathai ksiazka (5)

tkaczka chmur ksiazka dla dzieci o smierci 13

Tkaczka chmur” – przejmująca i kojąca baśń o śmierci dla dzieci

Biografia i historia

Prowadzona w czasie teraźniejszym narracja sprawia, że życie Wangari Maathai – jej dzieciństwo, szkolną przygodę w wiosce, zagraniczną naukę w Stanach Zjednoczonych, ekologiczne i polityczne poczynania w Kenii, światową działalność związaną z Ruchem Zielonego Pasa – poznajemy z bliska. Taka perspektywa nie przeszkodziła autorowi, by równolegle kreślić ówczesną sytuacje Kenii, w szczególności uwalnianie się spod kolonialnego jarzma i walkę o niepodległość.

wangari maathai ksiazka (4)
wangari maathai ksiazka (3)

Załączone na końcu zdjęcia i kalendarium z życia Wangari Maathai podkreślają autentyzm bohaterki przedstawionej w opowieści i na ilustracji.

wangari maathai ksiazka (7)

Książka „Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew” Francka Prévota z barwnymi, przyciągającymi oko i serce ilustracjami Aurélii Fronty w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa Zakamarki.

wangari maathai ksiazka (1)

Chłopiec, dziewczynka i mur” Ulfa Starka – książka o podziałach i ograniczeniach, ale i o wolności, której miarą jest miłość i wyobraźnia

chlopiec dziewczynka mur ulf stark 2

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top