tata czlowiek mit legenda 13

„Tata. Człowiek, mit, legenda”, czyli osobisty bohater każdego dziecka – recenzja

Domowy Sherlock Holmes, nieustraszony ogrodowy Tarzan, Schumacher w rodzinnym minivanie. Przebojowy, kreatywny, wyrozumiały. Któż to taki? Jednym słowem – tata. Po prostu człowiek. Osobista legenda każdego prawie syna lub córki. „Tata. Człowiek, mit, legenda” to przezabawna, ale jednocześnie niezwykle wzruszająca opowieść o ojcowskiej miłości okiem kilkulatka.

Tatusiowie
to najzwyklejsi
mężczyźni, których
miłość zmieniła
w bohaterów,
poszukiwaczy przygód,
opowiadaczy bajek
i piosenkarzy.

PAM BROWN

Wiele mówiący tytuł książki, ale i powyższy cytat australijskiej pisarki i poetki stanowiący swego rodzaju preludium opowieści doskonale oddają przesłanie opowieści. Ale dopiero treść historii opowiadanej przez kilkuletniego Franka pozwala młodemu czytelnikowi przyjrzeć się z bliska relacjom dziecko-rodzic i z ich pomocą zrozumieć (mimo licznych odniesień do motywów i bohaterów szeroko pojętej kultury), kim tak naprawdę w życiu młodego człowieka staje się tata.

tata czlowiek mit legenda 3

W oczach kilkuletniego narratora, dla którego mit czy legenda – enigmatyczne słowa powtarzane przez dorosłych na określenie ojca – niewiele znaczą, tata okazuje się być na swój sposób jedyny i niepowtarzalny. Posiada siłę mitycznych wojowników, magiczne moce superbohaterów i odwagę zawodowych kierowców rajdowych. W razie potrzeby budzi się w nim umysł genialnego detektywa, wybitnego matematyka czy astronauty. Szalony, zdolny do poświęceń, znajdujący wyjście z każdej beznadziejnej sytuacji. Gdy trzeba, staje się lubiącym kulinarne eksperymenty kucharzem (spaghetti z czekoladowymi drażami i sosem czekoladowym to dla niego chleb powszedni) lub idealnym (bo potrafiącym przegrywać) współgraczem podczas planszówkowych turniejów.

tata czlowiek mit legenda 4
tata czlowiek mit legenda 6
tata czlowiek mit legenda 7
tata czlowiek mit legenda 8
tata czlowiek mit legenda 9

A że prawdziwy portret tytułowego taty odbiega od rzeczywistości (o czym słowem i obrazem autorzy przypominają, tworząc komicznie kontrastujące ze sobą rozkładówki), to nie przeszkadza to cieszyć się w pełni opowieścią. Przeciwnie, przeplatający się ze sobą humor i sentyment doskonale uzupełniają prawdziwy wizerunek taty.

Wielkoformatowe wydanie książki „Tata. Człowiek, mit, legenda” z wyjątkowo barwnymi ilustracjami i charakterystyczną lekko przerysowującą rzeczywistość kreską Daniego Torrenta sprawdzi się nie tylko jako propozycja międzypokoleniowej lektury (liczne nawiązania do bohaterów o nadprzyrodzonej sile czy też literackich postaci, jak np. tej o genialnym intelekcie to przecież ukłon w stronę starszych czytelników), ale i jako prezent dla taty, męża, przyjaciela.

tata czlowiek mit legenda 10
kuku i supertata 14

O zwyczajnych rodzicielskich supermocach przeczytacie również w recenzji „Kuku i Supertata”

Książka „Tata. Człowiek, mit, legenda” Mifflina Lowego z ilustracjami Daniego Torrenta będąca zabawnym hołdem dla wspaniałości ojców ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Emotikon.

O tacierzyństwie w literaturze dziecięcej rozpisałam się we wpisie – Tata – pierwszy bohater każdego dziecka. W książce i w życiu. Znajdziecie tam opis aż siedmiu serii (!) z tatą we wcale nie epizodycznej roli.

tata w ksiazce dla dzieci

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Przewiń do góry