slow down 50 opowiesci 1

„Slow Down. Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata” – zaproszenie, by w codzienności delektować się tym, co piękne, a ulotne

„Slow Down. Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata” to przyrodniczy album dla dzieci i dorosłych. Tworzony w rytmie slow, pisany minimalistyczną, ale rzeczową narracją, pięknie wydany. Dzieci zachwyci szata graficzna, ilustracje pełne szczegółów, zbliżeń i kolorów. Dorosłych zaprosi do refleksji ogrom przykładów podpatrujących harmonijny rytm życia fauny i flory. Książka podpowiada: doceń teraźniejszość, żyj blisko natury i zachowaj dziecięcą ciekawość.

W rytmie slow

W iście spokojnym tempie rozpoczyna się lektura „Slow Down. Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata” – bo wierszem walijskiego poety W. H. Daviesa pt. „Nieróbstwo”. Choć polskie tłumaczenie tytułu budzi raczej pejoratywne skojarzenia i nie do końca (porównując z angielskim „Leisure”) przywodzi na myśl filozofię życia w rytmie slow, to jednak znajomość całej treści utworu okazuje się być doskonałym wstępem do opowiadanych kilka stron dalej 50 (!) historii z życia roślin i zwierząt, które pomogą nauczyć nas bycia wrażliwym i uważnym.

Czym jest to życie, gdyśmy tak zajęci,

Że by się zagapić, brakuje nam chęci?

(…)

Bo nędzne jest życie, gdybyśmy tak zajęci,

Że stanąć i popatrzeć nie mamy już chęci.

– „Nieróbstwo”, W. H. Davies
slow down 50 opowiesci 5

Zachwyt, zwolnienie i nauka

Kilkadziesiąt opowieści — małych cudów natury, mniej lub bardziej ulotnych, to ogrom przykładów, które zgodnie z zamysłem autorek po lekturze warto odszukać we własnym otoczeniu, w bliskości z naturą. 50 opowieści z naturą jako bohaterką to również spora porcja wiedzy z zakresu przyrody.

Autorki namawiają m.in. do obserwacji zanurzającej się pszczoły w kwiecie po nektar, ale równocześnie opowiadają o niezwykłym zjawisku, jakim jest zapylenia rośliny.

slow down 50 opowiesci 7

Zachęcają do podziwiania cyklu życiowego motyla, zwracając uwagę na nazewnictwo i charakterystykę każdego stadium z osobna.

slow down 50 opowiesci 10

Razem z czytelnikiem podpatrują tkanie mocniejszej od stali i lekkiej jak piórko pajęczej nici, by chwile później z przestrachem zerkać na polowanie właściciela sieci.

slow down 50 opowiesci 13

Najbardziej przez nas uwielbiany cud natury — zachód słońca ma również swoje miejsce w „Slow Down. Zwolnij”. Jednak z narracją Rachel Williams jest przeżywany bardziej świadomie. Staramy się zauważać 7 kolorów światła promieni słonecznych, dostrzegać zwierzęta również oglądające magiczny kolorowy spektakl natury.

slow down 50 opowiesci 16

Obserwacja spienionych grzyw i załamujących się grzbietów fal morskich, nieba rozświetlanego przez spadające gwiazdy, piskląt wykluwających się z jajka, paproci rozwijających swe liście w blasku słońca, konia galopującego przez łąkę, ostrygi tworzącej perłę motywuje, by wyjść z domu, na pobliską łąkę, na swój ogród, górski szlak czy plażę i poczuć, usłyszeć i zobaczyć to, czego do tej pory nie udało się nam dostrzec.

slow down 50 opowiesci 22
slow down 50 opowiesci 23
slow down 50 opowiesci 24
slow down 50 opowiesci 25
slow down 50 opowiesci 26

„Slow Down. Zwolnij” Rachel Williams z ilustracjami Frey Hartas to przypomnienie i jednocześnie zaproszenie, by w codzienności delektować się tym, co piękne, a ulotne. Pokaż dziecku naturę pełną zagadek i cudów. Zachowaj dziecięcą ciekawość. Doceńcie wspólnie teraźniejszość.

Książka „Slow Down. Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata” Rachel Williams ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

slow down 50 opowiesci 1

Książkę „Slow Down. Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata” znajdziecie w popularnej księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Lektury szukajcie wśród książek popularnonaukowych dla dzieci.

Polecamy uwadze książkę „Rozumiemy się bez słów”, czyli o czym rozmawia przyroda.

rozumiemy sie bez slow 18

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top