mala nina 20

„Mała Nina”, czyli literacka koleżanka Pippi i Mikołajka – recenzja

,,Mała Nina” to zbiór opowieści będących zapisem przemyśleń i przygód młodziutkiej, po trosze przebojowej, ale i przenikliwej 9-latki. Niepoprawny optymizm, dziecięca perspektywa postrzegania świata i niewymuszony sposób bycia sprawiają, że Niny nie da się nie lubić.

Niemiecka pisarka Sophie Scherrer pisząc serię „Mała Nina” stworzyła bohaterkę będącą połączeniem Pippi Pończoszanki – ulubienicy szwedzkich (ale i nie tylko) czytelników oraz Mikołajka, którego losy rozsławione zostały na gruncie francuskim.

„Małą Ninę” do francuskich twórców zbliża stylistyka opowiadań, ale i kreska ilustratora. Z kolei po Pippi Nina dziedziczy charyzmę, rezolutność, ciekawość świata i optymizm.

mala nina 14
mala nina 18

Na niepowtarzalny rys 8-latki (później 9-latki) Niny wpływa jej rodzinna historia (mieszka z rozwiedzioną mamą, z tatą widuje się podczas przeżywania zdublowanych na tę okazję m.in. świąt) i otoczenie, w którym się wychowuje (przyjaciółka Luiza, szkolni znajomi, świnka morska o osobliwym imieniu Wangog).

mala nina 12
mala nina 17
mala nina 13
mala nina 19

Wakacje i nuda? W przypadku Niny to nie możliwe! Przekonajcie się sami, czytając drugi tom serii.

A wcześniej lub później (na szczęście kolejność czytania tomów nie ma większego znaczenia) sprawdźcie, co wspólnego z profanacją Najświętszego Sakramentu ma Nina. I czy światowej sławy skandal to nie przypadkiem wiele hałasu o nic?

Serię polecamy przede wszystkim jej rówieśnikom, a młodszym czytelnikom sugerujemy asystę rodziców, bo pomimo lekkiego stylu i błahych psot dziewczynki i jej przyjaciół, Ninie, jak to dzieci mają w zwyczaju, zdarza się eksperymentować i filozofować, podejmując tematy wagi ciężkiej.

Książka „Mała Nina” i „Mała Nina i wakacje” Sophie Scherrer ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga.

mala nina 1

O poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w życiu opowiada książka „Niedźwiedź w wielkim mieście”.

niedzwiedz w wielkim miescie katja gehrmann 3

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top