Emil i ida trzy opowiadania (1)

„Emil i Ida. Trzy opowiadania” – w świecie wiejskich psot

W sercu Smalandii, w malowniczym Katthult, mieszka chłopiec o imieniu Emil. Jego nieskończony zapał do figlowania, niemal legendarny w całej okolicy, przynosi mu zarówno chwile radości, jak i zadumy w stolarni, gdzie spędza czas po kolejnych psotach. W tomie „Emil i Ida. Trzy opowiadania” Astrid Lindgren zabiera czytelnika do nostalgicznych chwil dzieciństwa, wypełnionych śmiechem, zabawą i, oczywiście, nieuniknionymi psotami.

Emil, chociaż często wpada w kłopoty, to w głębi serca jest dobrym chłopcem. Psoty z jego udziałem po prostu… robią się same. Kilkulatkowi nie brakuje odwagi i pomysłowości, a że niefortunne zbiegi okoliczności przytrafiają się Emilowi nieustannie, to za karę odsyłany zostaje do stolarni, gdzie w ciszy, spokoju oddaje się swojej pasji – rzeźbieniu drewnianych ludzików. W trakcie przygód zawartych w książce jego kolekcja rozrasta się do ponad stu figur, choć czytelnik poznaje tylko kilka z nich, będących śladem najbardziej barwnych psot. Harce Emila prowadzą do nieoczekiwanych konsekwencji, które jednocześnie uczą i bawią. Każde opowiadanie ma w sobie pewne głębsze przesłanie – o odpowiedzialności, przyjaźni i rodzinnych więziach.

Tom zawiera trzy opowiadania o Emilu i Idzie:
Emil i ciasto na kluski,
Skąpy nie jestem, powiedział Emil,
Mała Ida też chce psocić.

Wśród tych wszystkich przygód czytelnik odkrywa także, jak Emil wpływa na swoją młodszą siostrę Idę, która z niecierpliwością czeka na swoją kolej, by dorównać bratu w psotach. Poznając małą Idę, która chce naśladować swojego brata w robieniu psot, czytelnik dostaje szansę zrozumienia, że psoty i przygody rodzą się z natury dziecięcej ciekawości i spontaniczności, a niekoniecznie z chęci robienia źle.

Z kolei zimowa opowieść o dorocznym przyjęciu dla sąsiadów stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania różnorodności charakterów mieszkańców Katthult, a zabawy w śnieżki i całowanie przynoszą mnóstwo śmiechu. W tym kontekście obecność Emila dodaje wyjątkowego smaku, ukazując go w nieco innej, bardziej dorosłej roli.

Ilustracje Björna Berga doskonale oddają atmosferę każdej z opowieści, a wizerunek Emila, jaki stworzył, godnie reprezentując wizję samej Astrid Lindgren.

Emil i ida trzy opowiadania (2)
Emil i ida trzy opowiadania (3)
Emil i ida trzy opowiadania (4)
Emil i ida trzy opowiadania (5)

Książka „Emil i Ida. Trzy opowiadania” emanuje urokiem literackiej klasyki, która z łatwością przyciąga uwagę czytelników. Postać Emila Svensson, mieszkańca Katthult w Smalandii, stała się niewątpliwie jednym z najbardziej psotnych wizerunków w szwedzkiej literaturze dziecięcej. Tom – bogaty w humor, sielski rytm wiejskiego życia, życiowe lekcje, ale i ciepłe, rodzinne momenty – stanowi idealny prezent dla każdego miłośnika literatury dziecięcej.

Emil i ida trzy opowiadania (1)

„Emil i Ida. Trzy opowiadania” Astrid Lindgren z ilustracjami Björna Berga i tłumaczeniu Anny Węgleńskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Zakamarki.

pippi nie chce byc duza i inne komiksy 1

Powraca ta, która nie chce być duża, ale zawsze sobie poradzi – komiksy z Pippi już w komplecie

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top