kefir w kairze michal rusinek 2

„Kefir w Kairze” Michała Rusinka – „nie przewodnik” po miastach świata

Choć do wakacji daleko, a aktualna sytuacja na świecie ogranicza wymarzone podróże, tym chętniej sięgamy po lektury, z pomocą których mimo wszystko wędrujemy po całym ziemskim globie. „Kefir w Kairze” zabiera nas w osobliwą wierszowaną eskapadę z 53 przystankami w miastach całego świata.

Z „Kefirem w Kairze” wędrujemy lirycznie, rytmicznie i, dzięki Bogu nareszcie, bez planu – dosłownie wskakując na minutkę lub dwie do kolejno pojawiających się, a ujętych w alfabetyczny porządek, miast, których opisy nie mają nic wspólnego z zapowiadanym w podtytule popularnonaukowym, typowo informacyjnym charakterem publikacji („Rymowany przewodnik po miastach świata”).

kefir w kairze michal rusinek 3
kefir w kairze michal rusinek 4
kefir w kairze michal rusinek 5

Bo „Kefir w Kairze” to nie przewodnik, to nie informator turystyczny. To skarbnica językowych zabaw, dowcipnych zagadek i jednocześnie wyjaśnień, czasami uszczypliwych  lingwistycznych wariacji, dla których pretekstem okazują się być właśnie pojawiające się nazwy odwiedzanych miejsc, podziwianych zabytków, charakterystycznych obiektów, napotykanych osób, zwierząt, kulturowych zwyczajów czy utkwionych w zbiorowej świadomości i przez to stereotypowych zwyczajów i wyobrażeń.

kefir w kairze michal rusinek 6
kefir w kairze michal rusinek 7
kefir w kairze michal rusinek 8

W „Kefirze w Kairze” nie znajdziecie tras wycieczkowych, werystycznych fotografii miejsc, obiektów, krajobrazów, ani nawet map odzwierciedlających rzeczywistą topografię miejsc. Monotonny realizm na szczęście przysłonięty zostanie żywą paletą barw, z pomocą której malowane są korespondujące z tekstem dowcipne sytuacje, zabawne postacie i swobodne skojarzenia z nazewnictwem, kulturą, geografią i zabytkami poszczególnych miast.

kefir w kairze michal rusinek 9
kefir w kairze michal rusinek 10
kefir w kairze michal rusinek 12

Bo „Kefir w Kairze” bawi, rodzi pytania i inspiruje!

kefir w kairze michal rusinek 1

A więc w drogę!

Książka „Kefir w Kairze” Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek została wydana nakładem wydawnictwa Znak Emotikon.

Polecam również nietypowe przewodniki dla wymagających młodych czytelników, czyli Serię dla Dociekliwych, a wśród nich (linki do recenzji po kliknięciu w zdjęcie):

xin chao wietnam swiat dla dociekliwych 74
banzai japonia swiat dla dociekliwych 7
mamma mia wlochy swiat dla dociekliwych 35
man zou chiny dla dociekliwych izabella kaluta
great wielka brytania dla dociekliwych tina oziewicz

Jeżeli udało się Wam zaplanować realną podróż i zabieracie ze sobą dzieci, to koniecznie zerknijcie na wpis – Daleko jeszcze? Daleko! 50 sposobów na podróż z dzieckiem.

zabawy z dzieckiem w podrozy sposobow
Scroll to Top