story cubes (4)

Dawno, dawno temu, czyli narracyjna gra w kości „Story Cubes (nowa edycja)”

„Story cubes” to wielokrotnie nagradzana narracyjna gra w kości. Doczekała się kilkunastu wersji i dodatków. Jej poręczność, kompaktowość sprawia, że sprawdza się dosłownie wszędzie – w podróży, na imprezie, w szkole, w domu, w restauracji w oczekiwaniu na posiłek, w kolejce na poczcie, na przystankach autobusowych. Dzięki niej najmłodsi siłą wyobraźni stawiają pierwsze kroki w tworzeniu narracji, a starsi gracze pracują nad doskonałą erudycją. W prostocie, swobodzie zasad i możliwości snucia realistycznych lub zupełnie fantazyjnych opowieści tkwi fenomen gry.

Zawartość

„Story Cubes” mieści się w małej metalowej, okrągłej puszce. W skład gry wchodzą:

  • 9 kości opowieści,
  • zasady gry.

story cubes (13)
story cubes (7)
story cubes (5)
story cubes (12)

Przedział wiekowy

Sugerowany przez producenta wiek: 6+. To zdecydowanie optymalny wiek, by siłą wyobraźni świetnie się bawić, tworząc różnorodne opowieści.

Gra integruje towarzystwo wielopokoleniowe, grupy rówieśnicze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by bawić się „Story Cubes” w pojedynkę!

Rozwijane umiejętności

  • wyobraźnia,
  • kreatywność,
  • skupienie, uwaga,
  • tworzenie spójnej narracji,
  • czytanie symboli,
  • myślenie przyczynowo-skutkowe,
  • rozwijanie słownictwa.

„Story Cubes” – jak grać

Najpopularniejszy wieloosobowy wariant „Story Cubes” to po prostu rzut 9 kośćmi i rozpoczęcie historii od bajkowej zwrotu „Dawno, dawno temu…”. Tworzona opowieść w oparciu o 9 obrazów może przybrać nieoczekiwany bieg, mieć bohaterów wymyślonych lub też zaczerpniętych z filmów, kreskówek czy książek, dziać się w dowolnym miejscu na globie lub też sięgać miejsc znanych tylko naszej wyobraźni. Obowiązuje jedna zasada – nie ma złych skojarzeń.

Wprawieni w boju erudycji mogą ustalać dodatkowe reguły (3 kości dotyczą wstępu, 3 inne rozwinięcia, ostatnie 3 zakończenia). Można grać w pojedynkę, w parach, w większej grupie. Z rówieśnikami, z dziećmi/rodzicami, ze znajomymi. Opowiadając historię w dowolnie wybranym języku.

„Story Cubes” zagościły na stałe także w moim gabinecie logopedycznym. Motywują do ćwiczenia artykulacji konkretnych słów, utrwalają wymowę poprzez tworzenie swobodnych zdań (lub opowieści) z użyciem odpowiednich wyrazów i wyrażeń, poprawiają pamięć, i myślenie przyczynowo-skutkowe. Wszystko w atmosferze zabawy.

story cubes (9)
story cubes (10)
story cubes (11)
story cubes (8)

Gra „Story Cubes” – recenzja

Gra zdobyła wiele wyróżnień na całym świecie (m.in. Educational Toy of The Year 2012 w Australii czy Parent’s Choice Award 2011 w USA), a w Polsce została nagrodzona prestiżowym tytułem Zabawki Roku 2017 przyznawanym przez portal Zabawkowicz dla najbardziej wartościowych, mądrych i bezpiecznych zabawek i gier. Seria otrzymała również główną nagrodę w prestiżowym konkursie „Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2017 r. 

9 estetycznie wykonanych, sześciennych kostek to w sumie 54 obrazki-symbole inspirujące do tworzenia oryginalnych opowieści. Kości wykonane są z ciężkiego i twardego materiału przetrwają wiele rozgrywek, sprawdzając się także w podróży oraz na plaży.

Dość szczegółowo wyryte rysunki pokryte ciemną farbą są czytelne i wyraźne.

Brak sztywnych reguł, po prostu narracyjna zabawa pozwala czerpać ogromną radość z gry.

Nie ma złych odpowiedzi, jedyne co Cię ogranicza, to Twoja własna wyobraźnia. Obudź ją w sobie i daj się jej ponieść, a fantastyczne opowieści same zrodzą się w Twojej głowie!

Wypatrujemy kolejnych tytułów serii.

Gra „Story Cubes” ukazała się nakładem wydawnictwa Rebel.

rebel logo
story cubes (4)

Top 10 – kreatywne książki do nauki matematyki dla dzieci, czyli jak nasze dzieci pokochały matematykę.

ksiazki do nauki matematyki dla dzieci

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top