figgrotten 7

„Figgrotten” – autorefleksyjna powieść dla nieco starszych czytelników

„Figgrotten” jest introspektywną powieścią z niezwykle interesującą tytułową bohaterką, która doświadczając poważnych rozwojowych kryzysów i straty bliskiej osoby, ukojenie znajduje w naturze – w otoczeniu surowych skał, chłodzie i pozornie nieprzyjaznych krukach. Wyjątkowa opowieść, pełna autentycznych dylematów osób wchodzących w wiek nastoletni, niespiesznej fabuły i opisu wyjątkowych postaci, wyróżnia się na tle współczesnych literackich trendów.

Siłą napędową „Figgrotten” staje się nietypowa osobowość głównej bohaterki. Prawie nastoletnia Figgrotten (tak się nazwała i tak tylko o sobie mówiła), właściwie Frances Pauley, uchodziła za dziwadło. Uwielbiała samotność. Najlepiej czuła się wśród przyrody, bo otwarta przestrzeń stwarzała jej odpowiednie warunki do uważnej obserwacji świata, analizowania siebie i zachowań swoich bliskich. Jej pokój przypominał szałas, bowiem ściany i podłoga pokryte były gałęziami, które stwarzać jej miały namiastkę ulubionego przyrodniczego zakątka. Czas spędzała na antropologicznych rozmyślaniach oraz lekturze encyklopedii i dzieł m.in. Mahatma Gandhiego czy Margaret Mead.

Aspołeczne nastawienie wrażliwej i delikatnej Figgrotten nie polepszało jej kontaktów z wrogo do niej nastawioną siostrą – aktualnie przechodzącą nastoletni bunt i pierwsze zawody miłosne – ale i zbiorowością klasy i szkoły.

Bystra i introwertyczna dziewczynka posiadała wiernego towarzysza rozmów, śmiało można rzec – przyjaciela. Stał się nim starszy kierowca autobusu, empatyczny i oczytany Alvin. Dwójkę łączyła nie tylko pasja do książek, ale i uważna obserwacja otaczającego świata. Niestety śmierć Alvina odciska kolejne bolesne piętno na osobowości Figgrotten.

O odmienności i normie w kontekście społecznych oczekiwań…

O samotności i towarzystwie jako sposobie życia…

O nastoletnich kryzysach, rozterkach i wewnętrznych metamorfozach, ale i o kształtowaniu się osobowości na tak ważnym dla młodego człowieka etapie…

O pasji (m.in. literaturze, przyrodzie), która możne stanowić odskocznie od problemów codzienności…

O siostrzanych (braterskich), ale i przyjacielskich relacjach, bez których świat postrzegany jest znacznie węższą perspektywą…

M.in. o tym przeczytacie w naprawdę wyjątkowej powieści „Figgrotten”.

figgrotten 2
figgrotten 3
figgrotten 4
figgrotten 5

Książka „Figgrotten” April Stevens ukazała się nakładem wydawnictwa Levyz Books.

figgrotten 6

Trylogia Ulfa Starka – przyjaźń, przygoda i przemiana.

ulf stark trylogia 3

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top