ksiazki przyrodnicze dzik dzikus 17

„Dzik Dzikus” i „Świnia Malwina” – książki przyrodnicze i przygodowe dla dzieci

„Dzik Dzikus” i „Świnia Malwina” to tytuły, w których historia leśnych zwierząt usytuowana w szczegółowo opisywanej, a magicznie zilustrowanej przyrodniczej scenerii służy prezentacji niezwykle mądrych i uniwersalnych treści. Wzruszające to opowieści – o skomplikowanych relacjach ludzi i zwierząt, o niszczycielskiej sile plotki, o międzygatunkowej przyjaźni, o tolerancji, życzliwości, solidarności, empatii i szacunku. A że obfitość tematów współgra tu z wartką akcją, intrygami bohaterów, pełną emocji narracją i pobudzającymi wyobraźnię opisami natury polskiego lasu – to młody czytelnik z zapartym tchem czyta takie właśnie książki przyrodnicze.

Akcja obu powieści dzieje się w Lesie Kabackim, w pobliżu Wielkiego Miasta i Wielkiej Rzeki. Budzące jednoznaczne skojarzenia, ale i równocześnie nacechowane legendarno-magiczną stylistyką, nazwy miejsc akcji „Dzika Dzikusa” i „Świni Malwiny” nadają historiom uniwersalny wymiar. Dzięki temu bajki – o podstępnym trollu rozsiewającym plotki krzywdzące pewnego dzika mieszkającego w lesie, ale i o mądrej i uroczej świni uciekającej przed ubojem – inspirują do rozmyślań na temat: skutków, jakie kłamstwo (a w dzisiejszych czasach na szeroką skalę rozsiewane fake newsy) wyrządza innym oraz należnym wszystkim żywym istotom szacunku.

„Dzik Dzikus” i „Świnia Malwina” jednakowo trzymają w napięciu i podobnie wzruszają. Jakże nie kibicować odtrąconemu przez leśną społeczność, a próbującemu udowodnić swoją niewinność dzikowi? Nie można nie rozczulić się przy opowieści świni Malwiny o jej nagłej rozłące z mamą, przyjaźni z dziewczynką imieniem Marysia podczas pobytu w Instytucie Naukowym czy drodze na rzeź (przed którą na szczęście udało jej się uciec).

ksiazki przyrodnicze dzik dzikus 1
ksiazki przyrodnicze dzik dzikus 2
ksiazki przyrodnicze dzik dzikus 3
ksiazki przyrodnicze dzik dzikus 5
ksiazki przyrodnicze swinia malwina 1
ksiazki przyrodnicze swinia malwina 3
ksiazki przyrodnicze swinia malwina 4
ksiazki przyrodnicze swinia malwina 5

Jak wielką wrażliwość przyrodniczą wzbudzają te tytuły! Bez względu na to, czy autor opowiada o nocnym buchtowaniu dzików czy rozkwicie wiosny w lesie, każdy opis pełen jest przyrodniczych ciekawostek doskonale wplecionych w narrację i rozbudzających zamiłowanie do nieskażonego ręką człowieka świata.

Piękne wydanie, czyli twarda okładka, szycie, grube strony i hipnotyzujące wzrok ilustracje Marty Kurczewskiej sprawiają, że lektura prócz edukacyjnych i czysto ludycznych walorów staje się prawdziwa czytelniczą ucztą!

ksiazki przyrodnicze dzik dzikus 4
ksiazki przyrodnicze dzik dzikus 6
ksiazki przyrodnicze swinia malwina 2
ksiazki przyrodnicze swinia malwina 6
ksiazki przyrodnicze swinia malwina 7

Książki przyrodnicze „Dzik Dzikus” i „Świnia Malwina” Krzysztofa Łapińskiego z ilustracjami Marty Kurczewskiej ukazały się nakładem Wydawnictwa Agora. Publikacje należą do podserii w ramach cyklu Zwierzaki. Duet „Dzik Dzikus” i „Świnia Malwina” można czytać niezależnie od siebie, choć wzajemnie doskonale się uzupełniają.

ksiazki przyrodnicze dzik dzikus 14
ksiazki przyrodnicze dzik dzikus 15
ksiazki przyrodnicze dzik dzikus 16

 Lapidarnie, ale i malowniczo o potrzebie bycia w grupie, w związku, w rodzinie lub całkiem filozoficznych rozważań dotyczących złożonych relacji między zwierzętami przeczytacie w wielkoformatowym przyrodniczym albumie – „Razem. W stadzie, ławicy i chmarze”.

picturebook razem w stadzie lawicy i chmarze 12

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top