najpiekniejsze ksiazki dla dzieci

Najpiękniejsze książki dla dzieci, które zabrałabym na bezludną wyspę – lista 10 tytułów

Rynek wydawniczy książek dla dzieci przepełniony jest publikacjami dla młodych czytelników. Książki śpiewające i szeleszczące, mieniące się wszystkimi kolorami tęczy lub czarno-białe, obrazkowe, wierszowane, ale i pisane prozą, przyciągające uwagę grafiką lub zaskakujące konceptem. Niestety wśród nich zdarzają się tytuły nijakie pod względem merytorycznym, ale i graficznym. Na szczęście są też takie, które bawią lub wzruszają, niejednokrotnie poruszając również komplementarnymi z tekstem ilustracjami. To książki, które ożywiają wyobraźnię i przenoszą w inny świat, wzbudzają zachwyt, chwytają za serce, zmuszają do działania. Właśnie o takich czytelniczych perełkach, jak mam w zwyczaju o nich mówić, piszę we wpisie. Oto — moim zdaniem — najpiękniejsze książki dla dzieci, które zabieramy ze sobą, by towarzyszyły nam w dłuższych podróżach, ale które na pewno wrzuciłabym do plecaka, mając w perspektywie pobyt na bezludnej wyspie.

„Drzewo życzeń”

„Drzewo życzeń”
tekst:  Katherine Applegate
ilustracje:  Sara Olszewska

drzewo zyczen 10

„Drzewo życzeń” to książka, która poruszy serce, rozbudzi całą gamę emocji, przy której popłynie kilka łez, ale która jednocześnie sprawi, że kąciki ust czytelnika nierzadko powędrują do góry. Osobiście taką kompilację subtelnego humoru i treści ważnych i trudnych uwielbiam najbardziej!

Głównym bohaterem, ale i narratorem „Drzewa życzeń” jest wiekowy Dąb. To mądre, doświadczone drzewo, które ze stoickim spokojem i w ciszy obserwuje świat wokół siebie — kolejne pokolenia zwierząt chroniących się w jej gałęziach, ale i ludzi cieszących się życiem. Aż do pewnej nocy, kiedy łamie najważniejszą zasadę świata zwierząt i roślin — przemawia do ludzi i postanawia spełnić jedno z powierzonych mu życzeń. Wybiera nieprzypadkowych słuchaczy. Są nimi Samar i Stephen. Pierwsza jest nowo przybyłą do miasteczka muzułmanką piętnowaną wraz ze swoją rodziną przez niektórych mieszkańców. Marzy o przyjacielu. Drugi to mieszkający w domu obok rówieśnik. Dąb zabiera głos właśnie w ich obecności, nie mogąc pogodzić się z wrogością, jaką okazano nowo przybyłym ludziom. Przekazywana dzieciom mądrość 216 dębowych słojów, ale i magiczna aura tamtejszej nocy połączyła tych dwoje więzią przyjaźni, która nie tylko zwalczy nienawiść innych ludzi, ale i ocali od śmierci tytułowe drzewo (groźba ścięcia wiekowego drzewa wisi nad Dębem przez większą część opowieści).

Historia, w której poruszona zostaje problematyka inności, braku akceptacji, także poświęcenia oraz zwyczajnej, a przecież jednak niezwykłej przyjaźni, nabiera zupełnie innych znaczeń, gdy ukazana zostaje z perspektywy… drzewa. Niespieszne tempo narracji (narratorem jest przecież ponad dwustulatek) i magiczny nastrój to idealne warunki, by wsłuchać się w mądrą i czułą opowieść, w której szacunek wygrywa z nietolerancją i wrogością wobec drugiego człowieka. Na liście 'najpiękniejsze książki dla dzieci’ nie może jej zabraknąć!

„Życie”

zycie lisa aisato 1

„Życie” autorstwa norweskiej artystki Lisy Aisato to wyjątkowe dzieło, które za pomocą malarskich ilustracji i poetyckiego tekstu przenosi czytelników przez różne etapy ludzkiego istnienia: od dzieciństwa, przez dojrzewanie, dorosłość, aż po starość. Każda strona tej książki to małe arcydzieło, przedstawiające blaski i cienie życia w sposób tak wzruszający, jak i inspirujący. To, co czyni tę publikację jedną z najpiękniejszych książek dla dzieci i dorosłych, to nie tylko jej treść, ale również fenomenalne wydanie i niezwykłe ilustracje, które sprawiają, że jest to idealny prezent na każdą okazję.

Aisato z niesamowitą wrażliwością i talentem przedstawia uczucia i relacje, które są esencją życia, czyniąc z „Życia” dzieło uniwersalne i ponadczasowe. Jej obrazy, raz baśniowe, raz realistyczne, zawsze zaś głęboko emocjonalne, dotykają serc czytelników niezależnie od ich wieku. Książka ta jest pochwałą życia, ukazując jego piękno w całej rozpiętości doświadczeń i emocji.

„Życie” Lisy Aisato to dzieło jest nie tylko książką, ale także albumem artystycznym, który zasługuje na miejsce w każdej biblioteczce jako cenny element edukacji emocjonalnej i estetycznej.

Lisa Aisato „Życie” – czyli całe życie w jednym albumie

zycie lisa aisato 21

„Nawet myszy idą do nieba”

nawet myszy ida do nieba 3

„Nawet myszy idą do nieba” Ivy Procházkovej, zilustrowana przez Denisę Grimmovej, to jedna z tych najpiękniejszych książek dla dzieci, która za pomocą bajkowej narracji i humoru, podejmuje trudny temat śmierci. Historia uroczej myszki Czmyszki i jej przyjaciela lisa Rudeusza, którzy po nagłej śmierci odkrywają zaświaty, jest pełna przygód, odwagi i nadziei. Książka ta, dedykowana młodym czytelnikom (8+), ale z powodzeniem mogąca trafić w ręce starszych przedszkolaków i ich rodziców, zachęca do refleksji nad życiem i śmiercią w sposób ciepły i niepozbawiony czeskiego humoru.

Wydawnictwo Afera, wybierając do publikacji tę historię, potwierdza, że najpiękniejsze książki dla dzieci to te, które mają moc poruszania serc i umysłów, niezależnie od wieku czytelnika. Ta książka z pewnością zasługuje na miejsce w domowej biblioteczce, jako cenna pomoc w rozmowach o życiu, śmierci i przyjaźni, dostarczając przy tym niezapomnianych wrażeń estetycznych.

Nawet myszy idą do nieba” – recenzja

nawet myszy ida do nieba 2

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?”

„Czy umiesz gwizdać, Joanno?”
tekst: Ulf Stark
ilustracje: Anna Höglund
tłumaczenie: Katarzyna Skalska

czy umiesz gwizdac joanno ksiazka

Przyjaźń, potrzeba posiadania dziadka, radość bycia razem, ale i pożegnanie, to najsmutniejsze w życiu, bo ostatnie i niespodziewane.

Poruszane w książce tematy to sprawy wagi ciężkiej, ale opowiedziane z lekkością, ba – z humorem, między innymi za przyczyną pierwszoosobowej dziecięcej narracji. Relacja i komentarz spoczywa bowiem w ustach kilkuletniego Ulfa, przyjaciela Bertila, który tak jak jego kolega, chciałby mieć dziadka. A gdzie można znaleźć staruszka z dużą ilością wolnego czasu, usilnie poszukującego zajęć i towarzystwa dla zabicia nudy? W domu starców! Nie inaczej.

Tam właśnie chłopiec poznaje Nilsa, staruszka, którego mianuje swoim dziadkiem. Zwyczajne starcze zaniki pamięci, demencja, ale i potrzeba bliskości drugiej osoby nie wywołują sprzeciwu ze strony lokatora domu starców. Ostentacyjne mianowanie Bertila na wnuczka Nilsa dokonuje się w stołówce.

Symboliczną jest scena, w której Bertil nie znajduje dziadka w jego pokoju, a zastaje opróżnioną z rzeczy pustkę. Pustkę, którą odczuwa się równocześnie podczas żałoby po stracie bliskiej osoby.

Lekki uśmiech wraca na usta czytelnika, gdy w scenie pogrzebu Bertil zdobywa się na odwagę i wygwizduje ćwiczoną przez długi czas dla dziadka melodię „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”.

Szukasz książek pomagających oswoić się dziecku ze śmiercią bliskiej osoby? We wpisie – „Esben i duch dziadka” oraz inne książki o śmierci dla dzieci – zebrałam kilkanaście takich tytułów.

esben i duch dziadka kim fupz aakeson eva eriksson

„Jabłka pana Peabody’ego”

„Jabłka pana Peabody’ego”
autorka: Madonna
ilustrator: Loren Long

jablka pana peabodyego 1

Czy z pomocą poduszki pełnej piór i wiatru można pokazać nieodwracalne skutki kłamstw i krzywdę, jaką wyrządzają ludziom słowa innych? Niepozorny eksperyment w finalnej scenie opowieści „Jabłka pana Peabody’ego” dowodzi, że tak! Żadna pogadanka o kłamstwie, żadne przykłady z życia czy z książek, które czytamy, nie poruszyły tak moich dzieci (i mnie samej), jak historia spisana przez Madonnę, a usłyszana od pewnego nauczyciela kabały.

„Drzewo darów”

„Drzewo darów”
autor: Shel Silverstein

drzewo darow shel silverstein kinderkulka

„Drzewo darów” jest metaforyczną opowieścią o bezgranicznej miłości, a więc radości bezinteresownego dawania i dzielenia się z najbliższymi, o nadzwyczajnych poświęceniach. Równocześnie historia życia młodego chłopca, później mężczyzny, a na koniec staruszka tocząca się w otoczeniu kochającej go jabłoni, porusza temat ludzkiej natury, w tym niewdzięczności, pychy czy zachłanności.

drzewo darow shel silverstein kinderkulka
drzewo darow shel silverstein kinderkulka
drzewo darow shel silverstein kinderkulka
drzewo darow shel silverstein kinderkulka

Minimalistycznie naszkicowane ilustracje uwypuklają czarno-białe wartościowanie świata przedstawionego.

Wzruszająca, niesamowicie głęboka i wieloznaczna opowieść trafia w gust czytelniczy młodych i dojrzałych już czytelników.

„Jestem Aki”

„Jestem Aki”
autor: Dorota Kassjanowicz
ilustracje: Patryk Hardziej

jestem aki 2

Główny bohater jest młodym owadem. Nosi dość nietypowe imię — Aki, co sugeruje nieukształtowaną jeszcze tożsamość (nie żaden 'taki’ czy 'siaki’, ale Aki). Pewnego dnia wyrusza w las, by zgodnie ze starym owadzim zwyczajem stawić czoła przygodzie. Spotyka różnych mieszkańców lasu, a rozmowy i perypetie, w jakie zostaje z nimi wplątany, stają się dla niego niezwykle cennym doświadczeniem, prowadzącym do lepszego rozumienia świata i siebie.

jestem aki 4
jestem aki 12
jestem aki 11

Historia daleka od nachalnego moralizatorstwa, a z filozoficznym wydźwiękiem, pełna przemyślanych zabaw dosłownością języka, jest prawdziwą czytelniczą ucztą.

O tym, kogo na swojej drodze spotkał Aki oraz jak wygląda teatralna adaptacja „Jestem Aki” przeczytasz we wnikliwej recenzji – „Jestem Aki”, czyli w poszukiwaniu siebie i świata.

jestem aki 1

Seria „Mysia Dolina”

„Mysia Dolina” i „Mysia Dolina. Zaginiona księga”
Tekst: Agnieszka Wiszowata
Ilustracje Paulina Engen

mysia dolina ksiazka 12

Seria „Mysia Dolina” to prawdziwa uczta dla oka i ucha. Osobliwa treść, baśniowa aura i szata graficzna, która zachwyca! Jeśli szukacie książki na prezent – to wybór jest oczywisty. Nasza lista 'najpiękniejsze książki dla dzieci’ z „Mysią Doliną” jest zdecydowanie pełniejsza.

Wnikliwa recenzja serii „Mysia Dolina” czeka we wpisie – „Mysia Dolina”, czyli osobliwa seria na polskim rynku wydawniczym.

mysia dolina ksiazka 12

„Mały Książę” i „Mała Księżniczka”

„Mała Księżniczka”
autorka: Karolina Lewestam

mala ksiezniczka karolina lewestam 1

„Małego Księcia” nikomu przedstawiać nie trzeba. A co wspólnego z francuską powiastką ma polska „Mała Księżniczka”? Wspólny dwóm utworom jest gatunek. Mówi się, że to baśnie, także dziecięce bajki z motywem podróży na pierwszym planie, ale i filozoficzne opowieści.

Wartością naddaną „Małej Księżniczki” jest osobowość tytułowej bohaterki, która twardo stąpa po ziemi, śmiało stawia czoło wyzwaniom, odważnie mówi o swoich potrzebach, a najważniejsze dla niej jest to (w przeciwieństwie do Małego Księcia), co widzialne dla oczu.

O tym, czy „Mała Księżniczka” jest plagiatem kultowej filozoficznej powiastki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego czy może jego feministyczną wariacją piszę w recenzji – „Mała Księżniczka” – w dialogu z „Małym Księciem”.

mala ksiezniczka karolina lewestam 1

„Cisza”

„Cisza”
tekst: Celine Claire
ilustracje: Magali Le Huche

cisza celine claire magali le huche silence 1

Pan Antoni najbardziej na świecie pragnął spokoju i … ciszy. Z pomocą pewnego sprzedawcy otacza się dźwiękoszczelną bańką. Szybko jednak magiczny eksperyment da głównemu bohaterowi się we znaki i, co najważniejsze, pozwoli odkryć wartość drugiej osoby. Bo dobrze jest być razem!

cisza celine claire magali le huche silence 4
cisza celine claire magali le huche silence 5
cisza celine claire magali le huche silence 8

Co dla człowieka jest źródłem spokoju, radości i życiowej równowagi? O tym więcej w recenzji książki „Cisza”.

cisza celine claire magali le huche silence 1

Komiksy z Pippi

„Pippi się wprowadza i inne komiksy”
„Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy”
„Pippi nie chce być duża i inne komiksy”
tekst: Astrid Lindgren
ilustracje: Ingrid Vang Nyman
tłumaczenie: Anna Węgleńska

pippi komiksy 1

Skoro tworzę listę 'najpiękniejsze książki dla dzieci’, to nie może zabraknąć na niej Pippi. Co w książkach z jej udziałem jest godnego uwagi, by zabierać je na bezludną wyspę? Przede wszystkim osobowość młodej rewolucjonistki, śmiało kwestionującej wątpliwe zasady i normy społeczne. Po drugie, czytając przygody nieznającej nudy rudowłosej ekscentryczki, nie ma mowy, o depresyjnej stagnacji podczas odosobnienia na wyspie. Po trzecie — na liście proponuję komiks, czyli lekką w obiorze i przystępną graficznie formę.

Przegląd komiksów z Pippi w roli głównej czeka we wpisie — Powraca ta, która nie chce być duża, ale zawsze sobie poradzi.

pippi nie chce byc duza i inne komiksy 1

„O ósmej na arce”

„O ósmej na arce”
tekst:  Ulrich Hub
ilustracje:  Jörg Mühle

o osmej na arce recenzja 15

Pewnego dnia codzienną kłótnię dwóch pingwinów przerywa poirytowany gołąb, na którego skrzydłach spoczywa organizacja przedsięwzięcia zleconego mu przez Noego. Uradowana para pingwinów ochoczo przyjmuje ostatnie bilety na ocalający życie statek. Kilka chwil później zdają sobie jednak sprawę, że wejście na pokład dotyczy pary, a tymczasem przyjaciół jest 3. Dwa bilety, trzy pingwiny…  Jak poradzą sobie główni bohaterowie w tej patowej sytuacji?

Reinterpretacja biblijnej opowieści pod piórem Ulricha Huba nie ma sobie równych! Jest jednocześnie dowcipnie i refleksyjnie! Lista 'najpiękniejsze książki dla dzieci’ bez choć jednej książki niemieckiego autora nie mogłaby być kompletna.

Jesteście ciekawi, jak kończy się ta historia? Recenzja zdradzająca to i owo czeka na blogu — Ulrich Hub i Jörg Mühle „O ósmej na arce”.

o osmej na arce recenzja 3

„Preskot”

„Preskot”
tekst:  Katherine Applegate
ilustracje:  Sara Olszewska

preskot

„Preskot” z subtelnym humorem i wrażliwością opowiada o sprawach trudnych i ważnych w życiu 10-latka, ale i jego najbliższej rodziny — o chorobie taty, o problemach finansowych rodziców, o poczuciu bezpieczeństwa (i jego braku), także o szczerości i rozmowie jako podstawie relacji międzyludzkich, a nade wszystko o potrzebie posiadania przyjaciela szczególnie w trudnych chwilach (nawet jeśli jest on wymyślony) i sile wyobraźni.

To powieść, w której smutna rzeczywistość (skoro mowa o utracie domu, pomieszkiwaniu całej rodziny w samochodzie, sprzedawaniu dziecięcych mebli i rodzinnych pamiątek, planowaniu ucieczki od rodziny) splata się z magią. Właśnie nie do końca akceptowany przez ścisły umysł młodego Jacksona wymyślony przyjaciel — ogromny i gadatliwy kot — pomaga chłopcu przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu.

„Preskot” to historia wzruszająca, miejscami dowcipna, ogółem pełna optymizmu, mimo że poruszająca sprawy wagi ciężkiej, podkreślająca wartość rodziny nad materialnym światem.

Na „Preskocie” kończy się lista 'najpiękniejsze książki dla dzieci’. Załączam jeszcze raz spis wszystkich tytułów.

Koniecznie zerknij na popularną na blogu listę — Książki dla dzieci o emocjach — lista 10 tytułów.

ksiazki dla dzieci o emocjach

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top