wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 18

„Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie” – czytelnicza podróż w głąb wszechświata

„Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie” to kolejna fenomenalna książka Ainy Bestard – mistrzyni przekazu trudnych treści w przystępnej i zachwycającej oko formie. Wszechświat i mała jego cząstka, jaką jest Układ Słoneczny, odkrywa przed nami swoje oblicze. Wreszcie z bezkresu ciemnej głębi, wyłania się różnorodność planet, gwiazd i księżyców.

Wszechświat oczami naukowców i artystki

Szata graficzna książki „Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie”, a przede wszystkim ilustracje składające się na trzon kompozycyjny albumu inspirowane są rycinami XIX wiecznymi. Ówczesne rysunki popularyzowały astronomię, choć – ze względu na brak zaawansowanych urządzeń do prowadzenia obserwacji astronomicznych – były połączeniem rzeczywistości i fantazji. Aina Bestard w swoich ikonografikach nawiązuje do tej starej techniki rytowniczej. Dodatkowo jej zabawa fakturą, gramaturą papieru, foliami zaskakuje, ciekawi, pozwalając interaktywnie odkrywać prezentowane zagadnienia.

wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 3
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 7
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 11

Bez obawy – subiektywna interpretacja wszechświata uzupełniona jest treściami zgodnymi z obecną wiedzą i odkryciami astronomicznymi. Naukowego wsparcia Ainie Bestard udzielił kierownik ALMY (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array – centrum badawczego na pustyni Atacama w Chile wyposażonego w 66 precyzyjnych radioteleskopów pozwalających badać wszechświat) – doktor astrofizyki Antonio Hales.

co kryje niebo 2

Aina Bestard „Co kryje nocne niebo? GWIEZDNY ZWIERZYNIEC” – recenzja

Podróż z głębi wszechświata do naszego miejsca w kosmosie

Każdy tytuł autorstwa Ainy Bestard zachwyca przejrzystą i spójną kompozycją, dzięki której czytanie jest świetnie zorganizowaną podróżą – w czasie i przestrzeni – z jasno określonym celem (jak mówi tytuł – „Wokół Słońca”) i kolejnymi przystankami. Kosmiczna ekspedycja ma ich 17. Wędrówkę rozpoczynamy około 14 miliarda lat temu, tj. w momencie Wielkiego Wybuchu i podróżując przez powstające galaktyki docieramy do naszej – Drogi Mlecznej, a konkretnie do jednej z jej części, czyli Ramienia Oriona. Tu zaczyna się już pełna detali ekspedycja po kolejnych planetach i księżycach Układu Słonecznego. Różnorodność odwiedzanych ciał niebieskich, ale i obszerna wiedza, o nich jaką posiadł już człowiek, zachwyca.

wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 1
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 2
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 5

Na straży porządku naszego układu stoi grawitacja Słońca, dzięki której poruszające się wokół niego planety nieprzerwanie pokonują tę samą trasę. Blask tego żółtego karła (tak – karła – porównując z rozmiarami innych gwiazd wszechświata) przyświeca nam w miarę oddalania się od centrum Układu Słonecznego. Odwiedzamy Merkurego witającego nas swoimi ekstremalnymi temperaturami, pokrytą gorącymi pustyniami Wenus, błękitną Ziemię, rdzawoczerwonego Marsa, gigantycznego Jowisza, ubranego w pierścienie Saturna, lodowego Urana i wietrznego Neptuna. Po drodze zatrzymujemy się również przy pasie planetoid oddzielającym planety wewnętrzne od zewnętrznych oraz na kilku ich księżycach. Podróż kończymy na krańcach Układu Słonecznego.

wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 6
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 8
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 9
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 10
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 12
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 13
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 14
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 15
wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 16

Konkretne informacje przejrzyście zebrane w tabelkach, czytelne schematy m.in. budowy każdej z planet, ale i zwarta narracja opowiadająca o zjawiskach astrofizycznych i chemicznych dotyczących kolejno odwiedzanych planet – czyli ogrom wiadomości doskonale zrównoważony został artyzmem ilustracji autorki.

Jedna taka Ziemia

Album kończy się ekologicznym przesłaniem, w którym autorka podkreśla różnorodność odwiedzanych w czytelniczej podróży światów. Zwracając jednak przy tym uwagę na fakt, że tylko Ziemia, jak na razie, może być naszym domem i warto o tę jedynie przyjazną nam planetę dbać.

wokol slonca nasze miejsce w kosmosie 17

„Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie” Ainy Bestard wydana została nakładem Wydawnictwa Tatarak.

ziemia zywa planeta aina bestard marta de la sarna 2

 „Ziemia, żywa planeta” – czytelnicza podróż w głąb ziemskiej historii

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top