cisza celine claire magali le huche silence 1

“Cisza!”, czyli co dla człowieka jest źródłem spokoju, radości i życiowej równowagi?

W czasach epidemii koronawirusa historia stworzona przez Céline Claire i Magali Le Huche okazuje się być źródłem licznych trafnych wniosków i refleksji. Obecny, tu i teraz, eksperyment z symboliczną bańką mydlaną, w tym wypadku przymusową izolacją od ludzi z równoczesnym zatrzymaniem “dziania się” świata wokół, bardzo szybko dał się nam we znaki i pozwolił odkryć na nowo wartość drugiej osoby. W jaki jeszcze sposób interpretować tytułową “Ciszę!” i historię głównego bohatera?

Na uniwersalizm czasu, miejsca i bohaterów historii składa się kilka elementów. Nieskonkretyzowany czas akcji – rzecz działa się kiedyś, może toczy się dokładnie teraz, najprawdopodobniej ma miejsce gdzieś każdego dnia. Anonimowe miejsce zdarzeń – w oddali czytelnik dostrzega zarys monumentalnych kopuł metropolii jakich wiele, nieopodal widać bezimienne miasteczko, okolice urokliwego rynku lub centralnego placu, wąskie uliczki, stylowe kamiennice, a wśród nich przeciętny dom – posprzątane mieszkanie bliżej nieokreślonego pana, któremu narrator nadał na imię Antoni. To zwyczajny, raczej starzejący się elegancki obywatel, w białej koszuli, w okularach, w starannie zaczesanej fryzurze.

Przedstawiona fabuła pozwala śledzić początkowo niezakłócony niczym, a wypełniony rytuałami poranek starszego pana. Dzień jak co dzień: kawa, czytanie gazety i błoga drzemka, która jednak zostaje przerwana.

cisza celine claire magali le huche silence 5

Wzmagający się z minuty na minutę dramat wewnętrzny pana Antoniego (narastające napięcie daje się również odczuć w kolejno zmieniającej się scenerii jednej z głównych ulic miasteczka) szalenie poirytowanego szczekaniem psa, odgłosami bawiących się dzieci, ruchem ulicznym, czyli w jego mniemaniu przeraźliwym hałasem, skutkuje wybuchem nieposkromionego krzyku. Paradoksalnie więc główny bohater sam podnosi wrzawę, chcąc właśnie gwarem przywołać pożądaną ciszę, przywrócić upragniony porządek.

cisza celine claire magali le huche silence 7
cisza celine claire magali le huche silence 6

Na moment ruch uliczny ustaje, a ludzie nieruchomieją, słysząc uciszające larum sąsiada. Tylko jednak na krótką chwilę otoczenie pamięta o wyrażonej głośno (za głośno?) potrzebie pana Antoniego. Mieszkańcy wzajemnie się uciszają i ograniczają hałaśliwe czynności. Ta powściągliwość trwa jednak krótko. Po pięciu minutach wszystko wraca do normy, a ludzie zaczynają po prostu żyć.

cisza celine claire magali le huche silence2 4

Pan Antoni postanawia za wszelką cenę osiągnąć upragnioną i wieczną ciszę. Szuka pomocy u niepozornie nazywającego się “majsterkowicza” (przywołującego na myśl baśniową czarownicę lub czarnoksiężnika ważących tajemniczy eliksir), który spod lady oferuję mu drogi, ale, wedle jego zapewnień, skuteczny magiczny płyn.

cisza celine claire magali le huche silence2 5

Z jego pomocą tworzy dźwiękoszczelną bańkę. Tylko początkowo, jak można się domyślić, wprawia głównego bohatera w upragniony błogostan.

W dalszej historii czas okaże się mądrym, choć nieco srogim nauczycielem. Panu Antoniemu dane będzie doświadczyć różnego rodzaju emocji i stanów, które po dłuższej refleksji pozwolą odpowiedzieć mu na wiele fundamentalnych w życiu pytań:

Czy izolacja od świata, budowanie muru między ludźmi daje szczęście i może być źródłem jakiegokolwiek komfortu?

Co naprawdę dla człowieka jest źródłem spokoju, radości i życiowej równowagi?

Czy cisza może stać się ogłuszająca?

Jakie wartości okazują się być najważniejszymi w życiu?

cisza celine claire magali le huche silence2 1
cisza celine claire magali le huche silence 8

Książka, mimo zdecydowanej przewagi obrazków, lapidarnego tekstu, okazuje się lekturą dedykowaną nie tylko najmłodszym.

W warstwie dosłownej dzieci śledzą historię pana Antoniego, jego zmagań z hałaśliwym światem. Tajemnicze, baśniowe i przez to nieprzystające do rzeczywistości elementy świata przedstawionego takie, jak magiczny płyn, cudowna bańka mydlana, mechanizm jej tworzenia i pękania, nie budzą dysonansu czy sprzeciwu w młodym czytelniku. Są raczej źródłem dodatkowego zachwytu, wartością naddaną lektury.

Z kolei dorosłym książka poprzez nieskonkretyzowanie czasu, miejsca i uniwersalizm bohatera daje szerokie i wieloaspektowe możliwości odczytania opowieści. Bańka mydlana to metaforyczny mur budowany między ludźmi, odgradzający ich od reszty świata, swego rodzaju izolacja na życzenie, a z drugiej strony również nieświadome oddalanie się od innych, zapominanie o potrzebujących, osamotnionych, cierpiących, niezważanie na czyjąś krzywdę.

Dzisiaj w czasach epidemii koronawirusa historia okazuje się być źródłem licznych trafnych wniosków i refleksji. Obecny, tu i teraz, eksperyment z symboliczną bańką mydlaną, w tym wypadku przymusową izolacją od ludzi z równoczesnym zatrzymaniem “dziania się” świata wokół, bardzo szybko dał się nam we znaki i pozwolił odkryć na nowo wartość drugiej osoby.

Melodia życia zazwyczaj komponująca się codziennie z dźwięków i hałasów, będąca metaforą toczącego się nieustannie życia na zatłoczonych ulicach miasta, za biurkami mieszczącymi się w niższych lub wyższych biurowcach, w kawiarniach, na placach zabaw, w parkach, w szkołach i przedszkolach, w kinach, w muzeach … okazuje się dziś wielką i nieosiągalną tęsknotą, marzeniem, życzeniem, pragnieniem, które kilka miesięcy temu wydawać się mogło błahą, niedocenianą wartością. To potrzeba bycia z ludźmi lub nawet obok nich, ochota na zwykły spacer, towarzyskie wyjście do teatru, rodzinne spotkania w większym gronie, nauka i praca wśród prawdziwych ludzi, nie ta zdalna, nie ta wirtualna i nie ta cyfrowa… Ta bezpośrednia, ta na wyciągniecie ręki, ta prawdziwa…Człowiek jest przecież istotą społeczną.

“Cisza!” Céline Claire i Magali Le Huche wydana w Polsce nakładem wydawnictwa Polarny Lis (książka szyta, posiada twardą oprawę z płócienną fakturą) zostawia czytelnika z wieloma pytaniami. Jest refleksyjna, wzruszająca. Uwrażliwia na samotność, cierpienie. Uczy empatii. Podkreśla wartość bliskości drugiej osoby, potrzebę bycia razem. Kolejna perełka w naszej biblioteczce.

cisza celine claire magali le huche silence2 2

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top