dlaczego prawie wszystkie sekrety roslin i zwierzat 1

„Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt” – książka pobudzająca ciekawość dziecka

Tom „Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt” to obszerna książka pobudzająca ciekawość dziecka. Zawiera ponad 300 pytań (i odpowiedzi), spośród których spora ich ilość pada na co dzień z ust niejednego dociekliwego dziecka, w najmniej oczekiwanych momentach. Kompozycja tej popularnonaukowej publikacji (potok dylematów i wyjaśnień) wyznacza sposób eksploracji. Sprawdza się oczywiście jako incydentalna lektura — rozdział po rozdziale lub na dowolnie wybranej stronie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pochłonęła młodego czytelnika na kilka godzin, do wyczerpania tematu i zaspokojenia ciekawości. Staranne wydanie, twarda oprawa i szycie sprawia, że idealnie nadaje się na prezent.

dlaczego prawie wszystkie sekrety roslin i zwierzat 5
dlaczego prawie wszystkie sekrety roslin i zwierzat 6

Setki pytań, wątpliwości i przypuszczeń dotyczy niezliczonej liczby zagadnień. Na plan pierwszy wysuwa się zoologia i botanika. Spora ilość dylematów dotyczy przyrody — zwłaszcza tej nieożywionej oraz ekologii. Niemało ciekawostek zogniskowanych zostało wokół człowieka, jego życia, emocji, osobniczego rozwoju poznawczego, ale i dokonań ludzkości.

Oto niektóre z nich:

Dlaczego koci język jest chropowaty jak tarka?

Dlaczego rak chodzi do tyłu?

Czy kot może się zaprzyjaźnić z psem?

Po co są pory roku?

Skąd się wzięły imiona?

Dlaczego na starość marszczy się skóra?

Dlaczego jedni ludzie mają kręcone włosy, a inni proste jak drut?

Dlaczego ludzie się kochają?

Zazwyczaj to anegdoty lub zasłyszane, a nie zawsze prawdziwe historie stają się punktem wyjścia do stawiania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Owocuje to bardzo przystępną narracją wyjaśnień, intrygującymi ciekawostkami i obserwacjami. Z treści odpowiedzi wyłania się różnorodność i bogactwo natury, ludzi, zwierząt i roślin, ich sekretów i zwyczajów. Publikacja zaspakaja wrodzoną ciekawość młodych czytelników.

dlaczego prawie wszystkie sekrety roslin i zwierzat 14
dlaczego prawie wszystkie sekrety roslin i zwierzat 17
dlaczego prawie wszystkie sekrety roslin i zwierzat 13
dlaczego prawie wszystkie sekrety roslin i zwierzat 12
dlaczego prawie wszystkie sekrety roslin i zwierzat 18
dlaczego prawie wszystkie sekrety roslin i zwierzat 10

Ogrom zagadnień może budzić chaos podczas wybiórczego czytania. Wygodnym rozwiązaniem okazuje się więc indeks, który został umieszczony na końcu książki. Wystarczy odszukać interesujący nas temat (zwierzę, roślinę, zagadnienie) i podążyć za przypisanym mu numerem strony.

dlaczego prawie wszystkie sekrety roslin i zwierzat 15

Gwarancją merytorycznych, ale i przystępnych odpowiedzi jest autorka — miłośniczka zwierząt. Dorota Sumińska, będąc na co dzień lekarzem weterynarii, ale i psychologiem zwierzęcym, zajmuje się również propagowaniem wiedzy wśród dorosłych i dzieci z bliskich jej dziedzin.

Pytania zebrane w książce „Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?” pochodzą z trzech części bestsellerowej serii popularnonaukowej dla dzieci. Są to ,,Dlaczego oczy kota świecą w ciemności?”, ,,Dlaczego hipopotam jest gruby?” oraz ,,Dlaczego ziewamy?”. 

Edukacyjna książka pobudzająca ciekawość dziecka „Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt” Doroty Sumińskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Polecamy również serię „Dlaczego…?”, czyli inne książki pobudzające ciekawość dziecka.

ksiazki pobudzajace ciekawosc dziecka dlaczego 1

mapa bibliotek przyjaznych dzieciom
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top