Basik grysik i wrony 8

O przypadku, przeznaczeniu i nowym życiu, które powstaje, gdy splatają się ze sobą dwie niewidzialne linki, czyli „Basik Grysik i wrony” – recenzja

„Basik Grysik i wrony” to książka poetycka, esencjonalna, refleksyjna na miarę powiastki filozoficznej, choć jak na Justynę Bednarek niepozbawiona dowcipu. Tyle że harce i żarty przypisane zostają losowi, który – jak niesie przesłanie – lubi płatać człowiekowi figle. Czy dzieje się to przypadkiem, czy według z góry ustalonego planu zwanego przeznaczeniem? W odpowiedzi na pytanie pomagają ilustracje, na których realizm miesza się z impresją i symbolizmem.

Basik grysik i wrony 2

Pewnego zimowego dnia na świat przychodzi dziewczynka ni to śmiesznie, ni tajemniczo określana mianem Basik Grysik Kapelusik. Okazuje się, że moment odcięcia pępowiny łączącej ją z mamą, wcale do tragicznych – patrząc z perspektywy bezbronnego noworodka wobec wielkiego i nowego świata – nie należy. Czytelnikowi już na początku zdradzona zostaje bowiem pewna kojąca myśli tajemnica:

Mało kto o tym wie, że pępowina nie jest jedyną linką, którą jesteśmy do kogoś przywiązani. Zgłębi ziemi, a może ze środka nieba – tego do końca nie wiadomo – wychodzą niewidzialne sprężyste linki wiążące każdego z osobna.
Trzymają ludzi za kostki, żeby się nie oddalili od swojego miejsca na świecie i nie zgubili.

Basik grysik i wrony 3

Figlarnie nazwane – Linką Osobistą Sprężystą – życie człowieka ujęte jest w baśniową metaforę. Los każdego z nas to rozwijająca się nić, która z roku na rok tka coraz większy dywan, a która także przecina przędze innych ludzi. Moment krzyżowania się linii to kolejne spotkania i sytuacje, które mogą zmienić kogoś całe życie, na drodze przypadku czy też (jak kto woli) przeznaczenia.

Choć w książce o przecięciu nici nie ma mowy, to jednak gdzieś nad fabularną historią o Basi Grysik, jej pierwszym spacerze, bliźnie, zgubionej kaczuszce i miłości, krąży motyw przemijania.

Basik grysik i wrony 4
Basik grysik i wrony 5
Basik grysik i wrony 6
Basik grysik i wrony 7

Zdecydowanie wyraźniej wybrzmiewa temat zataczania koła przez historię. Bo oto pewnego dnia na świat przychodzi Małe Prosie z Muchą w Nosie, czyli chłopiec, który może bezpiecznie spocząć po odcięciu pępowiny na mięciutkim kolorowym dywaniku utkanym z Linek Osobistych Sprężystych swoich rodziców – Basi Grysik Kapelusik i Amadeusza.

Książka o przypadku, przeznaczeniu i nowym życiu, które powstaje, gdy splatają się ze sobą dwie niewidzialne linki, czyli „Basik Grysik i wrony” Justyny Bednarek z niesamowitymi ilustracjami Eli Wasiuczyńskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Basik grysik i wrony 1

O poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w życiu opowiada książka „Niedźwiedź w wielkim mieście”.

niedzwiedz w wielkim miescie katja gehrmann 3

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top