atlas podroznikow 1

„Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata”

„Atlas podróżników” jest starannie wydanym albumem i przewodnikiem ukazujący najdalsze zakątki świata, jednocześnie będąc zbiorem biografii najsłynniejszych podróżników z różnych epok i krajów. Pełna ciekawostek, niespieszna narracja, trafnie ukazująca perspektywę każdego z 11 wędrowców, dostosowana została do możliwości percepcyjnych młodego czytelnika. Historie osobliwych odkrywców i badaczy dopełnione zostały przyciągającymi uwagę uproszczonymi mapami i ilustracjami malowanymi dwojakimi technikami (czarny tusz oraz kolorowe akryle). Jakość wydania (twarda oprawa, duży format, gruby papier), poziom merytoryczny opisywanych podróży oraz niepowtarzalna szata graficzna urzeka również dorosłych.

Książka, jak mało która, motywuje do wędrówek — małych i dużych. Więc zabieramy ją w dłoń i ruszamy w drogę po przygodę, odkrywać nasze przystankowe zakamarki.

atlas podroznikow 28

Podróżnicy i ich wyprawy

Relację jakich podróżników znajdujemy w publikacji?

Wędrujemy krok w krok za sprytnym Pyteaszem, który przechytrzył Kartagińczyków, przepłynął niezauważony przez Cieśninę Giblatrarską, dotarł w okolicę Islandii, by później odwiedzić również Krainę Bursztynu.

atlas podroznikow 4
atlas podroznikow 5

W ciszy i skupieniu podążamy za mnichem Xuanzangiem, przemierzając Azję i docierając do Indii.

atlas podroznikow 6
atlas podroznikow 7

Na nowo przetartych szlakach Europy i Azji poznajemy ludy Orientu i ich zwyczaje, jednocześnie szpiegując mongolskie państwo razem z Janem di Piano Carpinim.

atlas podroznikow 8
atlas podroznikow 9

Śledzimy 24-letnią wyprawę Marca Polo do Państwa Środka.

atlas podroznikow 10

Podziwiamy niekończącą się podróż Ibn Battuty, obserwując, jak wędruje na grzbiecie wielbłąda, płynie statkiem, uczestniczy w karawanie, ale i samotnie pokonuje azjatyckie odległe krainy i indonezyjskie wyspy.

atlas podroznikow 11
atlas podroznikow 12

Pływamy po dwóch oceanach (po raz pierwszy!) razem z Bartolomeu Diasem.

atlas podroznikow 14
atlas podroznikow 15

Z Jeanne Baret okrążamy świat.

atlas podroznikow 16
atlas podroznikow 17

Z Josephem Banksem żeglujemy po Pacyfiku i wyprawiamy się w podróż dookoła świata na jednym z najbardziej komfortowych statków badawczych ówczesnych czasów.

atlas podroznikow 18
atlas podroznikow 19

Podejmujemy wyzwanie, zapuszczając się w tropikalną puszczę wraz z Humboldtem.

atlas podroznikow 20
atlas podroznikow 21

Z bliska śledzimy poczynania Darwina podczas jego podróży m.in. do Ameryki Południowej.

atlas podroznikow 22
atlas podroznikow 23

Kibicujemy Mary Henriecie Kingsley, gdy ta samotnie udaje się do Afryki Zachodniej.

atlas podroznikow 24
atlas podroznikow 25
atlas podroznikow 26

Ilustracje — zapełnianie białych plam na mapach i w wyobraźni

Obfitujące w szczegóły wnikliwe opisy uzupełniane zaskakującymi ciekawostkami zestawione zostały ze schematycznymi, pełnymi niedomówień ilustracjami. Znacząca ich część to świat przedstawiony malowany czarnym tuszem na białych kartach. Niedomówienia schematycznych pociągnięć pędzlem, tajemniczość będąca efektem ciemnego koloru farby doskonale oddaje nastroje towarzyszące ówczesnym wyprawom (nowość, niebezpieczeństwo, ale i ekscytacja).

Z drugiej strony w publikacji pojawiają się również pełne kolorów — zupełnie odmienne od czarno-białych ilustracji — pejzaże bliżej niekreślonych krajobrazów. Może to wyobrażenia, jakie motywowały podróżników do odkrywania i badania niezgłębionych zakamarków świata?

atlas podroznikow 3
atlas podroznikow 13
atlas podroznikow 2

Autorzy nie narzucają interpretacji tych ilustracji. Niepodpisane, nieopisane mogą stać się punktem wyjścia do kreowania czytelniczych wyobrażeń o poznawanych poprzez album podróżach.

Do czego posunąć musiała się Jeanne Barey, by wsiąść na pokład statku, który odbył pierwszą francuską podróż dookoła świata?

Czy Marco Polo nie zmyślał, opisując swoje podróże?

Który przyrodnik (już w XVIII wieku!) alarmował, mówiąc o niebezpieczeństwie zachwiania równowagi między poszczególnymi elementami systemu przyrodniczego?

Odpowiedzi szukajcie w „Atlasie przyrodników”.

Książka „Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata” z tekstem Isabel Minhós Martins oraz z ilustracjami Bernarda P. Carvalho wydana została nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.

Polecamy również „Niezwykłe mapy. Dla miłośników przygód i snów na jawie”, w których to wyszukane zagadnienia tematyczne (jest ich 11) wizualnie przedstawiono na kolejno pojawiających się mapach świata.

niezwykle mapy sarah seppard 27

Zapraszamy również na wędrówkę po ośmiu niezwykłych parkach narodowych w różnych częściach świata razem z książką, atlasem i komiksem w jednym – „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

ktoredy do yellowstone mizielinscy 1

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top