ariol do trzech osiolkow sztuka 28

„Ariol. Do trzech osiołków sztuka” – recenzja

„Ariol. Do trzech osiołków sztuka” to najnowszy fenomenalny zbiór komiksów autorstwa duetu Emmanuela Guiberta i Marca Boutavanta. Uwielbiamy go, tak jak i poprzednie tomy, za autentyzm języka szkolniaków oraz aktualną problematykę dotyczącą doświadczeń, zdarzeń i odczuć młodych bohaterów – zwierząt, za których kostiumami skrywają się ludzkie postawy, zachowania i społeczne relacje. Ósma część przygód Ariola i spółki to kolejna porcja śmiechu dawkowana w 12 komiksach.

ariol do trzech osiolkow sztuka 5
ariol do trzech osiolkow sztuka 27
ariol do trzech osiolkow sztuka 26

Wnikliwe spojrzenie na satyryczną serię o Ariolu ze szczególnym uwzględnieniem części „Ariol. Tyberiusz kotatakuje” oraz „Ariol. Pies zawodowiec” znajduje się we wpisie – Komiks „Ariol” – słodko-gorzka satyra nie tylko dla dzieci.

komiksy ariol 44

Co czeka czytelnika w fioletowej części przygód osiołka, jego przyjaciół, znajomych i rodziny? Niech zapowiedź naszej ulubionej historyjki z tomu „Ariol. Do trzech osiołków sztuka” rozpali ciekawość miłośników francuskich komiksów dla dzieci.

W rozpoczynającej zbiór „Konewce” Ariol towarzyszy swojej babci w jej rytualnej wizycie na cmentarzu, na którym spoczywa dziadek Giczoł. Nie bez powodu odwiedzane miejsce zadumy staje się przyczyną egzystencjalnych, ale i całkiem przyziemnych pytań osiołka, m.in. co to jest dusza oraz gdzie po śmierci znajduje się zmarły? Choć Ariol ma swoje zdanie w tej sprawie, to zdecydowanie bardziej od filozoficznych dociekań interesuje go bieg przez przeszkody (tzn. nagrobki) i zabawa w chowanego w „jakby domkach” (cmentarnych grobowcach).

ariol do trzech osiolkow sztuka 6
ariol do trzech osiolkow sztuka 7
ariol do trzech osiolkow sztuka 8
ariol do trzech osiolkow sztuka 9
ariol do trzech osiolkow sztuka 10
ariol do trzech osiolkow sztuka 11

W zbiorze nie zabraknie:

  • znajomych ze szkolnych ławek („Ząb się rusza” – czy prawdziwy przyjaciel – Ramono – pomoże Ariolowi w udręce i wyrwie za niego ząb?; „Muzyka kameralna” – czy odwiedziny w domu Kwaksa i przymusowe słuchanie koncertu, który dają uczniowie jego mamy, pozwolą odkryć Ariolowi życiowe powołanie?),
ariol do trzech osiolkow sztuka 14
ariol do trzech osiolkow sztuka 19
  • rodziców („Kilka drobiazgów” – czy tata Ariola wykaże się asertywnością podczas szybkich zakupów w supermarkecie i dzięki temu wyjdzie z nich cały i zdrowy?),
ariol do trzech osiolkow sztuka 12
ariol do trzech osiolkow sztuka 13
  • wielkiej sympatii głównego bohatera, a tym samym podbojów Ariola do Petuli („Szalik”, „Bogini miłości”).
ariol do trzech osiolkow sztuka 20
ariol do trzech osiolkow sztuka 23

Zbiór komiksów „Ariol. Do trzech osiołków sztuka” Emmanuela Guiberta z ilustracjami Marca Boutavanta ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada. Do kupienia m.in. tutaj.

ariol do trzech osiolkow sztuka 2
ariol do trzech osiolkow sztuka 4

Informacje o Ariolu, jego rówieśnikach i rodzinie, fragmenty każdego zbioru, konkursy, zabawy i wiele innych znajdziecie na stronie poświęconej właśnie temu francuskiemu komiksowi – https://ariol.pl/.

Fanów rysunkowych historyjek odsyłam do komiksowej odsłony przygód Mamy Mu i Pana Wrony – „Mama Mu” – książkowe odsłony, a wśród nich ta dość osobliwa i kontrowersyjna.

mama mu sven nordqvist jujja wieslander 47

Miłośników komiksów i jednocześnie literatury szwedzkiej dla dzieci, poszukujących historii pełnych humoru i bohaterów prezentujących życiowy optymizm polecam przygody Pippi zrecenzowane we wpisie: Powraca ta, która nie chce być duża, ale zawsze sobie poradzi – komiksy z Pippi już w komplecie.

pippi nie chce byc duza i inne komiksy 1

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!
Przewiń do góry