dyskryminacja powiedz stop 1

„Dyskryminacja. Powiedz: stop!” – donośny głos w dyskusji o prawach i ograniczeniach człowieka – recenzja

Biologicznie ludzkość jest niepodzielna. To fakt nie do podważenia. Dlatego nasza wzajemna różnorodność powinna być traktowana jak wartość. Skąd więc bierze się strach, nierzadko nienawiść i pogarda wobec wszelkiej odmienności – pochodzenia, wyglądu, tożsamości, zdrowia czy grupowej przynależności? Odpowiadająca na kluczowe, ale i setki równie ważnych pytań w kwestii równości, wolności i tożsamości człowieka książka – „Dyskryminacja. Powiedz: stop!” – prezentuje sięgającą korzeni kolonializmu historię wszelakich przejawów dyskryminacji trwającej do dziś na całym świecie.

Wielowątkowa dyskusja w sprawie

Autorka podkreśla daleki od kompletności wybór przykładów prześladowań, nietolerancji i braku poszanowania drugiego człowieka. Jednak liczba wspomnianych postaci zmieniających bieg historii, ale i różnorodność kryteriów dyskryminacji opisanych na przestrzeni ponad pięciuset lat (a pojawiają się również biblijne przykłady segregacji, uprzedzeń i nierówności), pozwala książkę „Dyskryminacja. Powiedz: stop!” traktować jako uniwersalny i esencjonalny podręcznik o równości, wolności i tożsamości człowieka.

dyskryminacja powiedz stop 5
dyskryminacja powiedz stop 6
dyskryminacja powiedz stop 7

Czytelne wzory do naśladowania, czyli nierzadko przytaczane sylwetki prawdziwych bohaterów walczących z prześladowaniami ludzi na świecie, motywują do działania.

Vademecum Emmy Strack (autorki) i Marii Frade (ilustratorki) to przejmujący i donośny głos w dyskusji o prawach i ograniczeniach człowieka.

dyskryminacja powiedz stop 12
dyskryminacja powiedz stop 13
dyskryminacja powiedz stop 14

Przykłady i antywzory, historia i teraźniejszość

Autorki nie poprzestają na opisie znanych od stuleci przejawów dyskryminacji wynikających z szeroko rozpowszechnionych przekonań, niemających uzasadnienia w religii, biologii – takich, jak rasizm czy nazizm.

dyskryminacja powiedz stop 17

Sporo miejsca poświęcają kwestii dyskryminacji związanej z wyglądem, a konkretnie z różnicami wynikającymi z widocznych cech danego człowieka (fenotyp), m.in. wzrostu, koloru skóry, rodzaju włosów, rysów twarzy.

Wspominają również o kulturowych uwarunkowaniach decydujących o normach wyglądu, czyli względnej brzydocie czy zewnętrznej atrakcyjności, podkreślając tym samym zmieniające się na przestrzeni lat kanony piękna.

dyskryminacja powiedz stop 24

Osobny rozdział traktuje o szczególnie aktualnej dziś kwestii tożsamości płciowej, seksizmie i feminizmie.

dyskryminacja powiedz stop 25
dyskryminacja powiedz stop 26
dyskryminacja powiedz stop 27

Okazuje się, że przynależność grupowa (klasa w szkole, rodzina, przyjaciele, ekipa sportowa, grupa wyznaniowa, partia polityczna) nierzadko staje się powodem wykluczenia czy prześladowania ze strony innych ludzi.

dyskryminacja powiedz stop 28
dyskryminacja powiedz stop 29

Wnikliwe zestawienia przejawów dyskryminacji kończy rozdział poświęcony zdrowiu, ponieważ m.in. ciąża, choroby i przede wszystkim niepełnosprawność to bardzo powszechne obiekty dyskryminacji.

Wsparcie – instytucje i prawo

Pojawiająca się w lekturze wiedza o często nieznanych ogółowi ustawodawczych regulacjach związanych z wolnością i równością człowieka wobec prawa oraz lista instytucji i organizacji walczących z prześladowaniami uświadamia ogromny wymiar niegasnącego problemu.

dyskryminacja powiedz stop 32
dyskryminacja powiedz stop 33

Publikacja powinna zostać okrzyknięta obowiązkową lekturą przede wszystkim dla młodych czytelników (starszych dzieci i nastolatków) wchodzących w wiek kształtowania swojej tożsamości – i to nie tylko związanej z płcią czy wyglądem. Okazuje się być ogromnym krokiem naprzód w walce z niesprawiedliwością i dyskryminacją.

Książka „Dyskryminacja. Powiedz: stop!” Emmy Strack z pełnymi symboli ilustracjami Marii Frade w nośnej dziś konwencji plakatu ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada. Do kupienia m.in. tutaj.

Temat szeroko rozumianej tolerancji porusza „Niebieska Kapturka” – współczesna reinterpretacja „Czerwonego Kapturka”. Książka walczy ze stereotypami nieporadnej i uległej dziewczynki, strasznego i złego wilka oraz biernej i bezsilnej babci. Bo każdy ma prawo być sobą!

niebieska kapturka tashka 16

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!
Przewiń do góry