mru mru i jagoda 11

„Mru Mru i jagoda” – recenzja

„Mru Mru i jagoda”  to ilustracyjnie urocza, fabularnie – przygodowa, a z perspektywy dojrzałego czytelnika bardzo refleksyjna opowieść.

mru mru i jagoda 4

O czym jest „Mru Mru i jagoda”? Dosłownie – o ciągłych, nierzadko nużących, wydawałoby się niekończących się wędrówkach, tym samym o codziennych staraniach, o przetrwanie, o lepszy byt. Także o obowiązkach, zakazach, nakazach narzucanych „Małym” przez „Wielkich”. O nieposkromionej psotnej i dociekliwej naturze najmłodszych.

mru mru i jagoda 3
mru mru i jagoda 7

Sposób wykonania rysunków potęguje dziecięce postrzeganie świata, tj. bezkresną drogę do pokonania (wijąca się w nieskończoność ścieżka), przytłaczające zadania do wykonania (ogromna „jagoda” dźwigana przez Mru Mru), a czasami również osamotnienie w wędrówce i obowiązkach (bycie nieustannie ZA bliskim, nie OBOK kogoś, kogo kochamy).

mru mru i jagoda 5
mru mru i jagoda 6

Głębsza interpretacja pozwala w leśnej poszukiwaniu jagód Wielkiej i Małej dostrzec ślepe dążenie do celów – tylko z pozoru ważnych. Metaforyczna jagoda może znaczyć dla każdego coś innego. Zakończenie jednak niesie jasne przesłanie, co w życiu liczy się najbardziej.

mru mru i jagoda 8
mru mru i jagoda 9

Wzruszająca…

„Mru mru i jagoda” Kaisy Happonen z ilustracjami Anne Vasko ukazała się nakładem wydawnictwa Widnokrąg. Do kupienia m.in. tutaj.

Dostępność w bibliotece sprawdzisz tutaj.

Na ciepłą opowieść o prawdziwej przyjaźni i poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w świecie wbrew powszechnym tendencjom czy dążeniom większości zaprasza książka „Niedźwiedź w wielkim mieście” z wędrującym niedźwiedziem w roli głównej.

niedzwiedz w wielkim miescie katja gehrmann 3

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top