pradawne drzewo teatr maska rzeszow 8

Słowiańska mitologia zaklęta w drzewie, czyli “Pradawne drzewo” Teatru Maska w Rzeszowie

„Pradawne drzewo” to korzystająca ze słowiańskiej mitologii opowieść o powstaniu świata. Narratorkami prowadzącymi utrzymaną w konwencji mitu historię, ale i stojącymi na straży cyklicznego porządku świata są trzy zorze, które niespiesznie (na szczęście dla młodej widowni) słowo za słowem rozwijają opowieść. Stopniowo nie tylko mityczne słowo – ale i scenografia budowana drewnem i kamieniem oraz sięgająca ludowych korzeni muzyka – zapełniają scenę. Mistyka i tajemnica zamieniają się w nabierającą sensu rytmiczną opowieść natury – opowieść, której ciąg dalszy zależy od naszej troski o piękną, ale zagrożoną przyrodę.

Centrum sceny i opowieści (centrum wszechświata) staje się drzewo, z którego wyrasta wszystko. Korzenie symbolizują świat podziemny rządzący srogą ręką zazdrosnego Welesa. Gałęzie, gałązki, pędy to świat ludzi, zwierząt, roślin. Na styku korony drzewa i nieba istnieje świat boski, a wśród niego najpotężniejszy jest Perun – uosobienie gromowładcy, boga grzmotów i piorunów. Czytelna i jakże pojemna symbolika drzewa – tutaj jako świata – trafnie przybliża młodemu odbiorcy piękno i kruchość natury.

pradawne drzewo teatr maska rzeszow 6
pradawne drzewo teatr maska rzeszow 5
pradawne drzewo teatr maska rzeszow 7

Jak narodziły się gwiazdy i słońce?

Skąd wzięły się pioruny i wiatr? Czy one też mają swoje słowiańskie imię?

Jak suszę tłumaczy mitologia słowiańska?

Co wspólnego z pradawną mitologią ma Marzanna?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi przynosi przepiękny spektakl „Pradawne drzewo” według scenariusza i w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, ze scenografią Joanny Jaśko-Sroki i muzyką Pavla Helebranda. Tytuł premierą 2.07. 2022 wszedł do programu sezonu artystycznego 2022/2023.

Narratorkami opowiadającymi, ale i stwarzającymi mityczny i magiczny świat na scenie są: Ewa Mrówczyńska jako Ultrenica, Joanna Pruś (gościnnie) – Południca i Natalia Zduń – Wieczernica.

pradawne drzewo teatr maska rzeszow 2
pradawne drzewo teatr maska rzeszow 4

Na zachwyt sztuką w świetnym wydaniu zaprasza dzieci Teatr Maska.

Zdjęcia użyte w tekście: Habryń / Wawrzoła

Zastanawiacie się, jak wprowadzić małego widza w świat teatru? Zerknijcie na nasze wskazówki i starania — Jak wprowadzić młodego widza w świat teatru? Krakowska Groteska daje odpowiedź.

dziecko w teatrze teatr groteska

przadki podkarpacie atrakcje dla dzieci 11

Zerknijcie również na naszą listę rodzinnych przystanków na Podkarpaciu, czyli wpis Podkarpacie – atrakcje dla dzieci.

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top