materialy edukacyjne online 3

Materiały edukacyjne online – czy Internet może zastąpić nauczyciela?

Cyfryzacja współczesnego świata, ale i domowe nauczanie mobilizuje nas do szukanie sposobów na w miarę samodzielne pozyskiwanie wiedzy przez dzieci. Dzięki temu my mamy więcej czasu, a one powoli uczą się tego, bez czego nie da się funkcjonować w dorosłym życiu – wyszukiwania informacji, organizowania czasu przeznaczonego na obowiązki, odpowiedzialności za wykonane zadania. Tak oto edukacja online staje się naszą codziennością i sposobem na kreatywną naukę, przy okazji będąc znakiem dzisiejszych czasów. Z jakich platform, stron, aplikacji i kursów korzystamy? Które bezpłatne materiały edukacyjne online polecamy?

Zależy nam na różnorodnych, twórczych sposobach i formach nauki, poszerzaniu doświadczeń czy zdobywaniu faktycznie potrzebnych dziś kompetencji. Książki z różnych dziedzin synowie mają na wyciągnięcie ręki i faktycznie są swego rodzaju podstawą, na której do tej pory opieraliśmy ich edukację. Później przyszła pora na wszelkie elektroniczne urządzenia, które posiadając dostępem do Internetu, wypierają klasyczną, w przewadze podawczą formę prezentacji materiału.

Prezentuję nasze ulubione platformy, strony, kursy i aplikacje, które towarzyszą nam na co dzień w edukacji domowej. Wszystkie wspomniane materiały edukacyjne online są bezpłatne.

Matematyka – materiały edukacyjne online

Przełomowym w nauczaniu matematyki jest projekt “Matematyka jest wszędzie” dostępny na stronie mBanku. To fascynujący e-book, który systemowo, choć bez odniesienia do podstawy programowej, odkrywa przed czytelnikiem matematykę w codziennym życiu, w naturze, w kulturze, ale i w kuchni czy sklepie. To zbiór inspiracji, pytań do przemyślenia, zadań do przeanalizowania, ale przede wszystkim przystępnie snutej narracji, tłumaczącej zagadnienia matematyczne z praktycznego punktu widzenia.

Tutaj możecie pobrać 📩 BEZPŁATNEGO e-booka.

matematyka jest wszedzie

Z kolei edukacyjna organizacja non-profit Khan Academy udostępnia stronę internetową z miniwykładami w postaci filmów w liczbie ponad 9000. To nie tylko matematyka, ale również chemia, fizyka, biologia, astronomia, ekonomia, informatyka, historia i medycyna. Spora część filmów dostępna jest już w języku polskim. Wykłady, ćwiczenia i quizy kompleksowo prezentują i utrwalają tematy.

khan academy materialy edukacyjne online
khan academy materialy edukacyjne online2
khan academy materialy edukacyjne online3
khan academy materialy edukacyjne online4

Oppia to kolejna platforma edukacyjna. Tworzone jest przez nauczycieli i uczniów. Angażujące i skuteczne lekcje w formie wykładów przeplatane są pytaniami do czytelnika/gracza.

oppia materialy edukacyjne online3
oppia materialy edukacyjne online
oppia materialy edukacyjne online2

Biologia, chemia, fizyka – materiały edukacyjne online

Bez dwóch zdań numer jeden na naszej liście w tej kategorii zajmuje “Nauka. To lubię”. To strona dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na której prócz bloga o tematyce popularnonaukowej znajdują się podcasty i filmy (umieszczane na kanale na YT). Ich autora Tomasza Rożka nie muszę chyba przedstawiać. Jeśli jeszcze nie zaglądaliście na “Nauka. To lubię”, polecamy.

nauka to lubie materialy edukacyjne online1
nauka to lubie materialy edukacyjne online
nauka to lubie materialy edukacyjne dla dzieci

Zasłuchujemy się też w podcastach Opowiadania przyrodnicze dla dzieci, które ciągle pytają “dlaczego?”.

opowiadania przyrodnicze materialy edukacyjne online

Ciekawy projekt realizują Astrohunters, którzy prócz bloga, mają kanał na YouTubie popularyzujący tematy związane z kosmosem.

astrohunters materialy online edukacyjne

Dla starszych słuchaczy i widzów polecam kanały na Youtube, np. SciFun czy Uwaga Naukowy Bełkot czy podcasty radionaukowe.pl.

naukowy belkot materialy edukacyjne online
scifun materialy edukacyjne onlinee
radio naukowe materialy edukacyjne online

Język angielski – materiały edukacyjne online

Naszą naukę angielskiego bardzo dokładnie opisałam tutaj. We wpisie podaję dokładne linki do podcastów, aplikacji, kursów i narzędzi dostępnych na urządzeniach mobilnych i urządzeniach typu smart home.

Historia – materiały edukacyjne online

Systematyczne zgłębianie historii jeszcze przed nami, ale na chwilę obecną polecamy kanał na YT – Opowiedź nam historię, blogi ciekawostkihistoryczne.pl i wielkahistoria.pl.

opowiedz nam historie materialy edukacyjne online
wielka historia materialy edukacyjne online
ciekawostki historyczne materialy online

Język polski – materiały edukacyjne online

Posiłkujemy się od czasu do czasu Zintegrowaną Platformą Edukacyjną. Znajdziecie tam materiały z wszystkich przedmiotów szkolnych.

zintegrowana platforma edukacyjna materialy edukacyjne online
Materiały edukacyjne online

    W miarę poznawania nowych narzędzi, będę uzupełniać wpis. Jeśli znacie inne wartościowe miejsca w Internecie, które możecie polecić, zostawcie linki i namiary w komentarzach na naszym profilu na Facebooku lub Instagramie.

    Dziecieca ciekawosc blok 1
    obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
    polub przystanek rodzinka facebook
    Scroll to Top