IMG 20210623 170903 2

Podpatrując przyrodę, czyli książki z okienkami: „Kto tędy szedł?” i „Kto tu mieszka?” – recenzja

„Kto tu mieszka?” i „Kto tędy szedł?” to lektury z uwielbianymi przez najmłodszych tzw. okienkami. Dzięki ruchomym klapkom młody czytelnik może wnikliwie eksplorować zakamarki świata zwierząt. W książkach czekają liczne „wyszukiwanki”, krótkie i zwięzłe ciekawostki dotyczące zachowań, zwyczajów, domów oraz szczegółów konkretnych gatunków fauny.

„Kto tu mieszka?”

kto tu mieszka radka janska 1

W „Kto tu mieszka?” czytelnik wyruszając z młodym i nieświadomym swojej niezwykłości ślimakiem (swój upragniony dom przecież ma na sobie) w podróż trwającą cały dzień w poszukiwaniu własnego domu, poznaje wiele schronień różnych gatunków zwierząt.

kto tu mieszka radka janska 2

Napotyka m.in. podziemne nory ssaków i ptaków, wydrążone korytarze owadów i gryzoni, wysoko budowane gniazda ptaków, dziuple, wyglądające niegościnnie skalne skrytki gadów, ssaków oraz domy większej zbiorowości zwierząt – os, mrówek, pszczół, królików czy jaskółek.

kto tu mieszka radka janska 3
kto tu mieszka radka janska 4
kto tu mieszka radka janska 5

„Kto tędy szedł?”

kto tedy szedl radka janska 1

Z kolei w „Kto tędy szedł?” razem z zagubioną w lesie sarenką czytelnicy wcielają się w rolę przyrodniczego detektywa, tropiąc  ślady zwierząt w różnorodnych ekosystemach (wokół stawu, w lesie, na polach i pastwiskach, w górach, a nawet w gospodarstwie), a wszystko po to, by znaleźć najważniejszy dla sarenki odcisk – trop swojej mamy.

kto tedy szedl radka janska 2

Czy jej się to uda?

kto tedy szedl radka janska 3
kto tedy szedl radka janska 4
kto tedy szedl radka janska 5

Książki „Kto tędy szedł?” i „Kto tu mieszka?” Radki Janskiej i Carmen Saldañy ukazały się nakładem wydawnictwa Adamada. Do kupienia między innymi tutaj.

Lubicie interaktywne i aktywizujące książki? Na pewno zainteresuje Was seria „Co kryje…?” Ainy Bestard, a konkretnie „Co kryje las?” – książka, która pozwala dziecku samodzielnie odkrywać – niewidzialną gołym okiem – bogatą leśną przyrodę.

co kryje las aina bestard 3

Dla młodych botaników i zoologów z wyobraźnią i poczuciem humoru polecamy zwariowane atlasy roślin i zwierząt, czyli  „Elegantki, trucicielki i inne ziółka” oraz „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy”.

atlas roslin zwierzet adrienne barman1

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Scroll to Top