dixit gra 19

Gra „Dixit” – karciana zabawa ludzką wyobraźnią

Gra „Dixit” to tytuł, który podbija serca, zarówno dużych, jak i małych graczy już od 2008 roku. Narracyjna gra karciana polega na wymyślaniu i odgadywaniu skojarzeń do wieloznacznych ilustracji, rysowanych raz baśniową, raz surrealistyczną, innym razem abstrakcyjną kreską. Gra udowadnia, że poznanie drugiej osoby, zrozumienie jej emocji i stanu mentalnego zależne jest od wspólnych z nią doświadczeń, ale i kreatywności i wyobraźni.

Gra „Dixit” zaprasza w podróż do magicznej krainy fantazji!

dixit gra 17

Zawartość

Gra „Dixit” mieści się w dużym kwadratowym pudełku z barwną wypraską na elementy gry.

dixit gra 10

W skład gry wchodzą:

 • plansza,
 • 84 karty,
 • 8 żetonów do głosowania,
 • 8 drewnianych króliczków,
 • instrukcja.

dixit gra 16
dixit gra 15
dixit gra 14
dixit gra 12
dixit gra 11

IMG

Refleks, zwinność, zręczność i zabawa – trzy gry planszowe dla przedszkolaków, w których pozytywne emocje sięgają zenitu (a wśród nich kolejna część „La cucaracha”).

Przedział wiekowy

Sugerowany przez producenta wiek: 8+

To optymalny wiek gracza, by siłą wyobraźni, bogactwem doświadczeń, ale i blefem zdobyć punkt, podpowiadając niektórym graczom odpowiednią interpretację karty narratora zakamuflowanej w puli kart na stole.

Rozwijane umiejętności

 • wyobraźnia,
 • kreatywność,
 • skupienie, uwaga,
 • blefowanie,
 • kompetencje społeczne (odczytywania intencji i stanów mentalnych innych).

gry planszowe dla dzieci 1

Zerknijcie na pełne inspiracji zestawienie:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥

Gra „Dixit” – charakterystyka

Uwielbiam proste zasady i niski próg wejścia w „Dixit”. Gracze (3-8) wybierają pionek i zestaw żetonów do głosowania w wybranym kolorze. Następnie każdy z graczy dostaje po sześć lub siedem kart (4 i więcej /3 graczy). Osoba zaczynająca turę staje się narratorem i wybiera kartę ze swoich, tworząc do niej takie hasło (wiersz, słowo, zdanie, imię, fragment piosenki, cytat itp.), które pozwoli niektórym (nie wszystkim – od tego zależy punktacja) graczom je odgadnąć. Następnie ową kartę kładzie rewersem do góry na stole przed sobą.

dixit gra 9

Przychodzi pora na pozostałych graczy, którzy ze swoich kart wybierają jedną kartę, ich zdaniem najbardziej pasującą do hasła narratora. Następnie wybrane karty kładą zakryte na stole.

dixit gra 7

Narrator tasuje wystawione karty i układa je odkryte wokół planszy. Gracze, za wyjątkiem narratora, z pomocą swoich żetonów, głosują, próbując obstawić kartę narratora.

dixit gra 8

O czym należy pamiętać?

 • gracz nie może typować własnej karty,
 • gracz będący narratorem nie głosuje podczas obstawiania kart.

Po głosowaniu narrator zdradza swoją kartę i następuje punktacja, zgodnie z którą pionki przesuwają się na planszy:

 • jeśli wszyscy odgadli kartę narratora, to dostają po 2 punkty, narrator 0 punktów,
 • jeśli nikt nie trafił karty narratora, to gracze dostają po 2 punkty, narrator 0 punktów,
 • jeśli jedna lub kilka osób zagłosowało na kartę narratora, to gracze z dobrze oddanymi głosami dostają 3 punkty, narrator również 3 punkty, a reszta 0 punktów,
 • bonusowo każdy gracz (oprócz narratora) dostaje 1 punkt za każdy głos, jaki inni gracze oddadzą na jego kartę.
dixit gra 3
dixit gra 6
dixit gra 7
dixit gra 5
dixit gra 4
dixit gra 1
dixit gra 2

Gra „Dixit” – recenzja

„Dixit” to wspaniała gra planszowa dla całej rodziny lub grupy przyjaciół. Wymaga kreatywności, spostrzegawczości, wyobraźni, także umiejętności słuchania i interpretacji przekazu innych graczy. Ponieważ posiada proste zasady, pozwala szybko rozpocząć rozgrywkę i cieszyć się podróżą do świata snów, baśni i fantazji.

Wszystko to za sprawą pięknej szaty graficznej, za którą odpowiada Marie Cardouat. Dzięki jej ilustracjom gracze mają okazję przenieść się w świat dziecięcej wyobraźni. Dziwaczne stwory, przedmioty, fantazyjne zakątki, nawiązania do licznych baśni, przysłów rodzi ogrom skojarzeń, co zdecydowanie wpływa na regrywalność gry, ale i zachęca graczy do tworzenia nieskończonej ilości opowieści-haseł.

Warto nadmienić, że autorem gry jest Jean Louis Roubira, lekarz pracujący w szpitalu z młodymi pacjentami przeżywającymi trudności w środowisku szkolnym i poza nim. Gra i rozmowy z wykorzystaniem „Dixit” pozwoliły zaobserwować u dzieci i młodzieży znaczną poprawę formułowanych wypowiedzi oraz relacji z innymi ludźmi. „Dixit” może więc posłużyć nauczycielom, terapeutom, ale i rodzicom do poprawy relacji.

Gra nagradzana jest od pierwszej edycji. Doczekała się kilku dodatków. Zapowiadane są kolejne. Jeśli jeszcze jej nie znacie, to koniecznie nadróbcie zaległości.

Gra „Dixit” ukazała się nakładem wydawnictwa Rebel. Jeśli lubicie gry planszowe i karciane w jednym, to „Dixit” zdecydowanie umili Wam rodzinne i przyjacielskie spotkania.

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top