cala prawda o starych ludziach 11

„Cała prawda o starych ludziach” – recenzja

„Cała prawda o starych ludziach” to zabawna i wzruszająca opowieść łamiąca stereotypy dotyczące ludzi w podeszłym wieku, naszych dziadków, pradziadków, może również podstarzałego sąsiada czy przyprószonej siwizną sprzedawczyni z pobliskiego warzywniaka. Czy starzy ludzie muszą być nudni, powolni i niezdarni? Czy starość to wiek ciała czy raczej umysłu? Jacy naprawdę są starzy ludzie? „Cała prawda o starych ludziach” ujrzała niedawno światło dzienne. A Wy, znacie prawdę?

„Cała prawda o starych ludziach” to książka pod patronatem PrzystanekRodzinka.pl.

Licząca 12 rozkładówek książka obrazkowa „Cała prawda o starych ludziach” już od pierwszych stron rozprawia się z nierzadko niesprawiedliwymi, czasami wręcz krzywdzącymi, stereotypami na temat starszych ludzi.

Fenomenalny koncept autorki polega na zestawieniu tekstu i ilustracji, które opowiadają i prezentują wykluczające się historie. Z jednej strony w narracji do głosu dochodzi kilkuletni chłopiec, który powtarza zasłyszane opinię o starych ludziach. I tak padające w książce komentarze tworzą następujący obraz ludzi starych — osób smutnych, niezdarnych, spędzających statyczną, leniwą i monotonną jesień życia w zaciszu swojego domu.

cala prawda o starych ludziach 4

Z drugiej jednak strony widniejące na pierwszym planie ilustracje przeczą stereotypom ślepo powtarzanym przez większość ludzi. Okazuje się bowiem, że sportretowani dziadkowie młodego narratora co prawda fizycznie nie przypominają młodzieniaszków, ale rozpiera ich radość, a ciało wypełnia wigor. Dlatego też widzimy ich, gdy jeżdżą na rolkach, razem z wnukiem mkną na kolejce górskiej, zwinnie żonglują patelniami podczas smażenie stosu naleśników, razem z innymi uczestnikami zajęć jogi wyginają ciało, nie bojąc się nowości, zgłębiają zakamarki nowoczesnej technologii, ba — romansują!

cala prawda o starych ludziach 5
cala prawda o starych ludziach 6
cala prawda o starych ludziach 7
cala prawda o starych ludziach 10
cala prawda o starych ludziach 8
cala prawda o starych ludziach 9

Książka „Cała prawda o starych ludziach” doskonale wpisuje się w nurt literatury obalającej stereotypy społeczne. Bo jesień życia nie musi być smutna i samotna. Starość, jak pisze wydawca, to wyłącznie stan umysłu.

Książka „Cała prawda o starych ludziach” Eliny Ellis ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada.

O innej szalonej, choć starszej, pani przeczytacie w serii „Bułeczka”.

buleczka rzadzi ksiazka 1

obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top