brud cuchnaca historia higieny 3

„Brud. Cuchnąca historia higieny” – brudny temat w iście wypielęgnowanej formie

W książce „Brud. Cuchnąca historia higieny” przeczytacie m.in. o wyjątkowo długiej historii papieru toaletowego, zawodach związanych z higieną, w tym o wpływowej roli stolcowego (asystenta króla przy robieniu kupy), o zadziwiająco często pojawiającej się w języku frazeologii, w której motywem przewodnim jest brud i czystość (m.in. „mieć nieczyste zamiary”, „prać brudne pieniądze”, „śmierdząca sprawa”, „gnojek”, „szczyl”, „umywać ręce”) i kawie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, do której woda pozyskiwana jest z moczu astronautów.

Kontrowersyjna? Nie! Raczej bezkompromisowo zaskakująca, a przy tym dowcipna — w treści i w formie. Felietonistyczny styl narracji Moniki Utnik-Strugały w połączeniu z celną, ale wyrozumiałą satyryczną kreską Piotra Sochy skutkuje fenomenalną i uzależniającą lekturą.

Nużąca? Broń Boże! Czytelnicza podróż odkrywająca historię kibelka, mydła i szczoteczki do zębów na tle kultury i religii kolejnych cywilizacji i państw pędzi w zawrotnym tempie i tętni ciekawostkami. Pierwsze tampony, fruwające kupy i pomyje, trujące środki czystości, higieniczne wynalazki starożytności, medyczne innowacje, rekordy w byciu brudnym i czystym…

Uniwersalna? O tak! Pokłady wiedzy przemycane przez autorów rozbudzą ciekawość szkolnych adeptów czytelnictwa, ale i nie do końca uświadomionych dorosłych. Wielkie i jednocześnie drobiazgowe, przy tym finezyjnie zdobnicze i tętniące intensywnością barw satyryczne ilustracje puszczają oko do jednych i drugich.

brud cuchnaca historia higieny 6
brud cuchnaca historia higieny 8
brud cuchnaca historia higieny 9
brud cuchnaca historia higieny 10
brud cuchnaca historia higieny 11
brud cuchnaca historia higieny 12
brud cuchnaca historia higieny 13
brud cuchnaca historia higieny 14
brud cuchnaca historia higieny 15
brud cuchnaca historia higieny 16

Czy wiedzieliście, że jedna z pierwszych szczoteczek do zębów była po prostu patykiem o rozczapierzonej końcówce? Używano jej już … uwaga… 5 tysięcy lat temu w Egipcie!

brud cuchnaca historia higieny 21
brud cuchnaca historia higieny 22
brud cuchnaca historia higieny 23

Macie pojęcie, że są na świecie ludzie, którzy mogliby się w ogóle nie myć i nie śmierdzieć? To efekt mutacji genetycznej, której są nosicielami. Sprawia, że ich pot jest właściwie bezwonny, gdyż nie zawiera pożywki dla bakterii, które to produkują nieprzyjemne zapachy.

brud cuchnaca historia higieny 24
brud cuchnaca historia higieny 25

Domyślacie się, czego zasłoną były — efektowny makijaż, intensywne perfumy, gigantyczne peruki i bogate stroje barokowych dam? Brudu, smrodu i choroby!

Zadziwiające, że starożytni Rzymianie znali już aquaparki i spa, łącząc ich zalety we wszechobecnych wówczas termach. Takie miejsce relaksu, pielęgnacji oraz spotkań towarzyskich i biznesowych do dziś nie mają sobie równych.

brud cuchnaca historia higieny 29
brud cuchnaca historia higieny 30
brud cuchnaca historia higieny 31

„Brud. Cuchnąca historia higieny” Moniki Utnik-Strugały oraz Piotra Sochy to kompendium wiedzy o czystości i brudzie w atrakcyjnej formie dopracowanej w każdym szczególe.

brud cuchnaca historia higieny 3

Polecamy inne wielkie formą, treścią i rozmiarem książki Dwóch Sióstr:, m.in.

„Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”

ktoredy do yellowstone mizielinscy 1

oraz „Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu”.

daj gryza mizielinscy 26
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top