ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 1

„Układam świat!” – Atlas z puzzlami magnetycznymi

Podróże 'palcem po mapie’ też mogą być fascynujące. Czas między jedną a drugą wędrówką wykorzystujemy na ich planowanie oraz poznawanie nieodkrytych jeszcze przez nas kontynentów poprzez książki podróżnicze, przewodniki i atlasy. Niedawno przypadkiem trafiliśmy na istniejącą już długo na rynku wydawniczym publikację „Układam świat! Atlas z puzzlami magnetycznymi”. Zestaw zawiera nie tylko wielką i solidną mapę i pasujące do niej magnetyczne puzzle, ale także obszerny edukacyjny atlas z ciekawostkami i quizami.

Połączenie ćwiczeń wzrokowych z manipulacją magnetycznymi elementami mapy (państwami, fragmentami kontynentów i oceanów) jest doskonałą motywacją do zgłębiania wiedzy z dziedziny geografii, historii, a nawet kultury.

Zawartość

  • solidnie wykonana, przyklejona na grubym kartonie i składana wielka mapa świata o wymiarach 60,5 cm x 40,5 cm,
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 23
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 24
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 26
  • magnetyczne puzzle w różnych kolorach, z których układa się kontynenty – w sumie 83 elementy,
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 19
  • książka zbindowana drutową spiralą, w skład której wchodzi: 108 stron map, ciekawostek i quizów.
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 12
  • pudełko mieszczące złożoną mapę wraz z książką „Atlas ciekawostek” oraz woreczkiem magnetycznych puzzli.
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 11

Składanie w całość, porównywanie ze wzorem (matą), manipulowanie, spostrzeganie charakterystycznych kształtów kontynentów, regionów lub krajów, zapamiętywanie atrybutów, symboli i skojarzeń dotyczących historii, kultury i przyrody poszczególnych państw umieszczanych w uproszczonej formie w konturach krajów, ale i w formie faktów i ciekawostek w dołączonej do zestawu książce – o edukacyjnej funkcji zestawu można pisać długo.

Jak wygląda zabawa z mapą, puzzlami i książką?

Aktywne układanie świata

Niezaprzeczalnym walorem charakteryzowanej mapy świata jest możliwość samodzielnego jej układania (składanie w całość większych regionów, dopasowywanie do siebie sąsiadujących ze sobą krajów), wykorzystując jako wzór – magnetyczną matę i dedykowane jej puzzle.

ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 3
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 4
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 8
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 6
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 10
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 9

Puzzle prócz charakterystycznego kształtu danego państwa lub regionu, jego nazwy i stolicy posiadają namalowane charakterystyczne elementy kultury, historii lub przyrody, np. kamienny posąg moai widnieje na Wyspie Wielkanocnej, para tańcząca tango w Argentynie, miś Panda zajadający łodygi i liście bambusa w Chinach. Wspominane symbole i wizualne skojarzenia to doskonały punkt wyjścia do samodzielnego zgłębiania wiedzy.

Co ciekawe, a dla niektórych kontrowersyjne, na Grenlandii autorzy umieścili pingwiny lub, co mam nadzieje było ich zamiarem, nielotne ptaki – pingwinopodobne (może wymarłe już Alki Olbrzymie?). Sporny element na puzzlach staje się więc punktem wyjścia do dyskusji, ale i zapamiętania, gdzie znajduje się królestwo pingwinów, a gdzie królestwo niedźwiedzia polarnego.

Mata posiada zaznaczone różnymi kolorami kontynenty, regiony i państwa. Na mapie pojawiają się również stolice – część zlokalizowana jest na mapie kraju, pozostałe (niezaznaczone na mapie) pojawiają się w kolorowych ramkach obok kontynentów.

ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 5
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 7

Pomocne w układaniu okazują się granice państw i terytoriów zależnych, ale i kontury puzzli. Nie zawsze się pokrywają (oczywistość związana z rozmiarami mapy i liczbą państw na świecie) i dlatego nie zawsze jeden puzzel to jeden kraj.

Zerknijcie, jak układanie wygląda w praktyce.

Warto pamiętać, że praktyka czyni mistrza i młody umysł szybko zapamiętuje nie tylko fakty i ciekawostki, ale i przestrzenne ułożenie elementów tej magnetycznej układanki. Dla sprawdzenia stopnia przyswojenia mapy świata, warto zrezygnować z pomocy wzoru w postaci maty i spróbować odtworzyć mapę z pamięci – w części lub całości.

ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 5 1

Odkrywanie ciekawostek o świecie

Świetny efekt edukacyjny przynosi równoczesne czytanie tzw. „Atlasu ciekawostek” i układanie mapy.

Publikacja jest zbiorem luźno powiązanych ciekawostek, czytelnie wypunktowanych informacji o charakterze encyklopedycznym (ludność konkretnych obszarów, klimat, historia, fauna, flora, gospodarka, polityka itp.).

Dużą uwagę poświęcono stolicom państw – niejednokrotnie przy nazwie miasta pojawiają się informacje uwzględniające historyczne okoliczności ustanawiania centrum rządów danego kraju we wspominanym mieście.

ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 16

Publikacja kończy się zbiorem pytań testowych, quizów i zagadek (wraz z rozwiązaniami) – wszystkie odpowiedzi znajdują się oczywiście również w tekście w poszczególnych rozdziałach „Atlasu ciekawostek”.

ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 17
ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 18

„Układam świat. Atlas z puzzlami magnetycznymi” wydało wydawnictwo Adamada. Książka do kupienia m.in. tutaj.

ukladam swiat atlas z puzzlami magnetycznymi 1

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Charakterystyka innych geograficznych układanek znajduje się we wpisie – Układana mapa świata i Polski – prosty sposób na naukę i zabawę.

mapa swiata ukladanka 6

Relację z naszej niedawnej podróży przeczytacie we wpisie – Malta – spektakularne punkty widokowe, których nie możesz przegapić.

malta view point punkty widokowe 34

Z książkowych podróży polecam „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

ktoredy do yellowstone mizielinscy 1
Scroll to Top