Kreatywne turystyczne przewodniki dla dzieci czy też wciągające książki podróżnicze przygotowane z myślą o młodszych globtroterach inspirują do wypraw nie tylko palcem po mapie, ale prawdziwych wędrówek i eskapad. Dodatkowo, publikacje jednocześnie o charakterze informacyjnym i przygodowym dedykowane właśnie dzieciom i młodzieży nareszcie dają im możliwość nie tylko uczestnictwa w wycieczkach, ale stwarzają okazję do planowania i organizowania wycieczek. Przygotowany przez nas zestaw niecodziennych turystycznych przewodników dla dzieci jest zbiorem książek opisujących poszczególne miasta, regiony, ale i całe kraje, nie tylko Polskę.
Na liście znajdziecie publikacje dla najmłodszych i nieczytających jeszcze dzieci, a więc z przewagą obrazu, ale i takie tytuły, w których spora ilość tekstu i informacji okraszona jest niecodzienną szatą graficzną.
Przewodniki dla dzieci
Jeśli zdecydujecie się wyruszyć w podróż z jednym z polecanych przewodników (lub całą serią), zerknijcie koniecznie na „Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu”, czyli poradnik dla początkujących, ale zaradnych podróżników.
Seria „Przewodniki”
Seria “Przewodniki” – Wrocław, Kraków, Warszawa, Kazimierz Dolny, Zakopane
Autor: Tashka
Ilustracje: Robert Romanowicz
Wydawnictwo Tashka
Listę ‘przewodniki dla dzieci’ zaczynamy od propozycji dla najmłodszych czytelników i podróżników. Kieszonkowych (bardzo wygodnych – szczególnie dla małych rączek) rozmiarów seria “Przewodniki” liczy 5 książek.
W każdym z tytułowych miast – Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Zakopanem – znajduje się po kilkanaście atrakcji turystycznych, którym poświęcona jest cała strona. Ilustracje obiektów podpisane są zdaniem w 4 językach – polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Kartonowe wydanie, poręczny rozmiar, minimalizm słów i przewaga obrazu to jednoznaczne zaproszenie najmłodszych do współtworzenia rodzinnych wędrówek.
Szatę graficzną przygotował Robert Romanowicz i to przez niego stworzona postać sympatycznego królika-globtrotera wyposażonego w coraz to inny atrybut (charakterystyczny dla miasta i obiektu) wskazuje najmłodszym atrakcje turystyczne.
Kraków – atrakcje dla dzieci – ponad 50 atrakcji dla dzieci i nie tylko w stolicy Małopolski i jej sąsiedztwie.
Seria „Świat dla Dociekliwych”
- “Mamma mia. Włochy dla dociekliwych”
- “Banzai. Japonia dla dociekliwych”
- “¡Ole! Hiszpania dla dociekliwych”
- “Man zou. Chiny dla dociekliwych”
- “Great! Wielka Brytania dla dociekliwych”
- “Xin chào! Wietnam dla dociekliwych”
- “Bah bah. Iran dla dociekliwych”
Wydawnictwo Dwie Siostry
Lista ‘przewodniki dla dzieci’ nie byłaby kompletna, gdyby nie seria – „Świat dla Dociekliwych”. Cykl jest zbiorem osobliwych przewodników turystycznych. Każdy z tytułów prezentuje kulturę, historię, znane postaci, miejsca, zabytki, a nawet potrawy konkretnego kraju w niecodziennej, przepełnionej legendami, magicznymi historiami i anegdot narracji.
Do tej pory w serii ukazało się siedem tytułów, tym samym młody czytelnik może rozpocząć interdyscyplinarną wędrówkę po Włoszech, Japonii, Hiszpanii, Chinach, Wielkiej Brytanii, Wietnamie i Iranie.
Więcej o Wietnamie przeczytacie w recenzji – “Xin chào! Wietnam dla dociekliwych” interdyscyplinarna i ezoteryczna podróż z serii “Świat dla Dociekliwych”.
“Świat dla Dociekliwych” – nietypowe przewodniki dla wymagających młodych czytelników.
„Bah Bah. Iran dla dociekliwych” – kolejna część serii „Świata dla Dociekliwych”.
Seria „Znam to miasto”
Seria “Znam to miasto” – „Sztokholm”, „Paryż”, „Berlin”
Judith Drews
Wydawnictwo Zakamarki
Seria przewodników w formie wyszukiwanek, czyli „Sztokholm”, „Paryż”, „Berlin” Judith Drews, to zachęta do poznawania miast na własną rękę, do wędrowania po wybranych tylko ulicach czy skwerach, do snucia własnych historii w oparciu o tropy pozostawione przez autorkę we wstępie książki.
Więcej zdjęć i wnikliwa recenzja wyszukiwanek czeka we wpisie – Znam to miasto Judith Drews – subiektywne odkrywanie europejskich metropolii.
Seria “Kontynenty”
Seria “Kontynenty”
Autor: Tashka
Ilustracje: Piotr Nowacki
Wydawnictwo Tashka
Seria “Kontynenty” to kolejna wielojęzyczna (opisy podane są w wersji polskiej, angielskiej i niemieckiej) propozycja nietuzinkowych przewodników. Tym razem wędrówka dotyczy 6 kontynentów: AMERYKI POŁUDNIOWEJ, AMERYKI PÓŁNOCNEJ, AUSTRALI, AZJI, EUROPY, AFRYKI. Kluczem, według którego młody czytelnik przemierza części globu stają się charakterystyczne dla poszczególnych regionów zwierzęta, ich wygląd, zwyczaje, ciekawe upodobania.
Poręczny rozmiar kartonowych książeczek doskonale wpasowuje się w ręce młodych czytelników. Z kolei kipiące kolorami zabawne ilustracje Piotra Nowackiego skupiają uwagę na esencjonalnym tekście pełnym intrygujących, nierzadko dowcipnych szczegółów z życia zwierzęcych bohaterów.
Które zwierzę Afryki posiada łaskotki, a w dodatku reaguje na nie śmiechem, tak jak my?
Dlaczego nie warto drażnić lamy?
Które zwierze robi kupę w kształcie sześcianu?
Po co Emu ogromnie długie rzęsy?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w serii “Kontynenty”.
„Niezwykłe mapy. Dla miłośników przygód i snów na jawie”
„Niezwykłe mapy. Dla miłośników przygód i snów na jawie”
Sarah Sheppard
Wydawnictwo Mamania
„Niezwykłe mapy. Dla miłośników przygód i snów na jawie” to zbiór 11 zagadnień przedstawionych na 11 mapach.
Na Mount Everest, K2 czy może na Kilimandżaro można nacieszyć się najlepszym widokiem? Które obszary są najbardziej zagadkowymi miejscami na świecie? Czy Wielka Stopa i Yeti to te same stworzenia? Dlaczego Strefa 15 amerykańskiej bazy wojskowej jest tak mocno strzeżona? Co dzieje się w Trójkącie Bermudzkim? Gdzie w morskich odmętach lub krzaczastych zaroślach czają się najgroźniejsze zwierzęta świata np. krokodyl nilowy, lew, komar lub hipopotam? Odpowiedzi na te, ale i wiele innych pytań znajdziecie na mapach i towarzyszących im krótkich, ale treściwych opisach.
Jak odczytywać “Niezwykłe mapy”? Odpowiedź czeka w recenzji – Niezwykłe mapy. Dla miłośników przygód i snów na jawie.
Seria “Oto Jest…”
- “Oto jest Wenecja”,
- “Oto jest Rzym”
- “Oto jest Nowy Jork”
- “Oto jest Monachium”
- “Oto jest Paryż”
- “Oto jest Londyn”
Wydawnictwo Dwie Siostry
Kultowa seria “Oto Jest…” to sześć (w sumie zbiór liczy aż 18 tomów!) albumów o miastach świata napisanych i namalowanych przez znanego czeskiego ilustratora, malarza i autora książek dla dzieci Miroslava Šaška.
Odwiedzając stolicę Włoch, Anglii i Francji, ale i miasta takie jak Wenecja, Monachium i Nowy Jork można poczuć niepowtarzalny klimat światowych metropolii sprzed kilkudziesięciu, a nawet setek i tysięcy lat. Wszystko za sprawą pełnych galanterii ilustracji, zderzenia dawnego i bliższego współczesności wyglądu miast oraz lapidarnej i subtelnie dowcipnej narracji.
Kierunek Chorwacja? Sprawdźcie koniecznie atrakcje w kraju, w którym, jak w żadnym innym miejscu w Europie zaznaczają się wpływy kultury zachodnioeuropejskiej, śródziemnomorskiej oraz słowiańskiej. Chorwacja z dziećmi — top 10 miejsc na nie tylko rodzinne wakacje.
“Gdansk: A Guidebook for Young Explorers”
“Gdansk: A Guidebook for Young Explorers”
Tomasz Małkowski
Wydawnictwo Adamada
Do listy ‘przewodniki dla dzieci’ dołącza angielskie wydanie “7 x Gdańsk. Przewodnik dla młodych odkrywców”. Publikacja łączy komiks, w których para młodych podróżników wraz z doświadczonym przewodnikiem wędrują 7 różnymi trasami (w różne zakątki Gdańska), w aktywny sposób (rowerem, kajakiem i pieszo) i interaktywnie (rozwiązując zagadki podrzucane co krok przez przewodnika) odkrywają Gdańsk.
Co jeszcze czeka na młodych eksploratorów w przewodniku – jasno opisane trasy wraz z czytelnymi mapami, intrygujące legendy i opowieści o przeszłości, praktyczne wskazówki dotyczące transportu, miejsc koniecznych do zobaczenia, a nawet kulinarnych przystanków. Dodatkowo na końcu dołączono oś czasu Gdańska oraz grę dla spostrzegawczych i uważnych turystów, którzy mają okazję podjąć wyzwanie i sprawdzić, czy odkryli i zapamiętali różne skarby jednego z najpiękniejszych miast Polski.
Dodatkowo z bezpłatną aplikacją mobilną “Ciocia Ada czyta” (dawniej “Adamada Czyta Dzieciom”) dowiecie się więcej o historii i zabytkach Gdańska.
“Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci”
“Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci”
Tekst: Małgorzata Ruszkowska
Ilustracje: Klaudia Kozińska
Wydawnictwo Dwie Siostry
Co mieści się w liczącej ponad 300 stron publikacji „Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci”? Kompilacja słynnych skarbów polskiej kultury z osobliwymi zakamarkami również wartymi poznania. Tematyczny układ miejsc i szlaków turystycznych. Ogrom ciekawostek, legend, sekretów. Konkretne wskazówki przydatne podczas zwiedzania wraz z danymi teleadresowymi. Wciągająca narracja, której zdecydowanie bliżej do fabuły świetnej powieści niż pisanego bez polotu przewodnika o charakterze informacyjnym. Niecodzienna – pełna kolorów i dowcipnej kreski – szata graficzna.
“Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci” – nietypowy przewodnik po Polsce.
Którędy do Yellowstone?
“Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”
tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry
“Którędy do Yellowstone?” to wielki album komiksowy, który łączy w sobie również inne formy i gatunki (atlas, encyklopedia, po trosze podręcznik do przyrody i historii, zielnik oraz opowieść podróżniczą i przewodnik).
„Dzika podróż po parkach narodowych” uczy, bawi, odkrywa, budzi niepokój, ale przede wszystkim zachwyca – ośmiokrotnie! Bo jest to wędrówka zwierzęcych bohaterów po ośmiu niezwykłych parkach narodowych świata.
„Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.
„Opowieści o miastach i miasteczkach”
„Opowieści o miastach i miasteczkach”
Stepanka Sekaninova, Jakub Cenkl
Wydawnictwo Adamada
„Opowieści o miastach i miasteczkach” to barwny i merytoryczny leksykon, w którym para przyjaciół, czyli narzekający na nudę kozioł Piotr oraz wierna słuchaczka kurka Klara zabierają czytelnika w podróż po 32 miastach świata — dużych i małych, historycznych i nowoczesnych, spokojnych lub przeludnionych i tętniących życiem.
„Opowieści o miastach i miasteczkach” i „Opowieści o niezwykłych budowlach” – książki o miastach i budowlach na całym świecie.
„Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata”
“Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata”
Tekst: Isabel Minhós Martins
Ilustracje: Bernard P. Carvalho
Wydawnictwo Dwie Siostry
„Atlas podróżników” to album urzekający jakością wydania, grafiką i poziomem merytorycznym przytaczanych biografii. Przewodnik ukazuje najdalsze zakątki świata, jednocześnie będąc zbiorem biografii słynnych 11 podróżników z różnych epok i krajów.
Pełne ciekawostek historie odkrywców i badaczy dopełnione zostały mapami malowanymi czarnym tuszem i ilustracjami wykonanymi kolorowymi akrylami.
Co zobaczyć na Teneryfie? Najpopularniejsze atrakcje — nasza top lista.
„Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu”
„Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu”
tekst: Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Natalia Baranowska
ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry
„Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu” to kulinarna podróż dookoła świata w wielkoformatowym albumie pełnym ciekawostek i smakowitych przepisów.
„Daj gryza” – kulinarna podróż dookoła świata.
„Ogrody natury”
„Ogrody natury”
Jenny Broom
S Williams Kristjana
Wydawnictwo Adamada
„Ogrody natury” są mieniącą się ferią barw podróże przez malownicze ekosystemy naszej planety. Idea powrotu do czasów, w których człowiek żył z przyrodą w harmonii jest wszechobecna, zarówno w poetyckiej narracji nasyconej zmysłowymi opisami przyrody, jak i na ilustracjach przesiąkniętych intensywnymi ciemnymi, po trosze mrocznymi, ale i miejscami jaskrawymi, krzykliwymi barwami.
„Ogrody natury” – magiczne, a jednak prawdziwe dziedzictwo przyrodnicze ziemi.
Malta – place zabaw i rodzinne parki – lista ponad 20 miejsc
„Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury”
“Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury”
Peter Goes
Wydawnictwo Dwie Siostry
Listę ‘przewodniki dla dzieci’ kończy kolejny niezwykły projekt wydawniczy. “Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury” to wielkoformatowy zbiór 36 plansz o najważniejszych rzekach świata, które stają się pretekstem do poznawania miejsc, zdarzeń, postaci, zwierząt, roślin, ale i legend i mitów związanych właśnie z płynącymi skarbnicami historii i kultury naszej planety.
Peter Goes Rzeki – czytelniczy rejs po rzekach i akwenach wodnych świata
Daleko jeszcze? Daleko! 50 sposobów na podróż z dzieckiem (zabawy z dzieckiem w podróży).