ksiazki o miastach i budowlach 1

„Opowieści o miastach i miasteczkach” i „Opowieści o niezwykłych budowlach” – książki o miastach i budowlach na całym świecie

Dwie książki o miastach i budowlach na całym świecie, czyli „Opowieści o miastach i miasteczkach” i „Opowieści o niezwykłych budowlach” to graficznie barwne i merytorycznie arcyciekawe leksykony. Pierwsza zabiera czytelnika w podróż po 32 miastach świata — dużych i małych, historycznych i nowoczesnych, spokojnych lub przeludnionych i tętniących życiem. Z kolei dzięki drugiej zwiedzamy 30 architektonicznych symboli różnych zakątków świata — pałaców, kościołów, mostów, dom, wież, dróg.

„Opowieści o miastach i miasteczkach” i „Opowieści o niezwykłych budowlach” to książki pod patronatem PrzystanekRodzinka.pl.

„Opowieści o miastach i miasteczkach”

Para przyjaciół, czyli narzekający na nudę kozioł Piotr oraz wierna słuchaczka kurka Klara, spaleni słońcem, czasami zmoczeni przez deszcz, doświadczając surowych mrozów lub — przeciwnie — palącego słońca, wędrują po różnych miastach świata w poszukiwaniu przygód, nowych wrażeń i ciekawych doświadczeń. Nie ma co ukrywać — gospodarskie podwórko ma ograniczone możliwości eksploracji.

Tak oto zwierzęcy duet odwiedza m.in. Mediolan — światowe miasto mody, Hamburg — tzw. bramę świata, Valettę — najbardziej słoneczne miasto Europy, ale i najzimniejsze miasto na świecie, czyli Jakuck, Jazd — pustynną osadę, Grasse — perfumeryjne mocarstwo, Hollywood — miasto aniołów, Konzę — wciąż powstającą metropolię przyszłości, Materę — Jerozolimę południowych Włoch i Ushuaię, czyli przysłowiowy koniec świata.

Odmienne charaktery i upodobania zwierząt kierują bohaterów w różne zakątki tego samego miasta. I tak np. poznajemy miasto Darwin, podziwiając z Klarą najpiękniejszy w Australii zachód słońca na miejskiej plaży, ale i wędrujemy podziemnymi korytarzami miasta, które w czasie wojny służyły za kryjówkę dla … cennych zapasów ropy naftowej. Różnorakie zainteresowania sprawiają, że w Hamburgu z Klarą odwiedzamy kościół św. Michała, a z Piotrem błądzimy po tamtejszym targu rybnym.

Kilka tras zwiedzania tych samym miejsc, ogrom wrażeń oraz dynamizm pędzących przez świat bohaterów (w rok i jeden dzień udaje się im odwiedzić, a nawet dosyć wnikliwie zwiedzić 32 miasta świata!) mobilizuje do przewracania kolejnych stron książki o miastach i budowlach.

W każdej osadzie, miasteczku czy metropolii dowiadujemy się wielu interesujących rzeczy, np. jak działają wieże wiatrowe wentylujące i chłodzące w budynkach w Jaździe, czy zwiedzanie Sztokholmu po specjalnie wytyczonych trasach na dachach domów jest możliwe lub jak ekscytujące jest podwójne (podziemne i tradycyjne — na powierzchni ziemi) kanadyjskie miasto Montreal.

opowiesci o miastach i miasteczkach 12
opowiesci o miastach i miasteczkach 13
opowiesci o miastach i miasteczkach 14

Każdemu miastu poświęcona jest osobna rozkładówka o podobnym planie kompozycyjnym. Otwierają ją nazwy miast i państwa wraz z informacją o liczebności mieszkańców. Pojawia się również herb miasta. Następnie krótki wstęp nawiązujący do kolejnych etapów i losów podróży bohaterów wprowadza czytelnika w klimat zwiedzania miasta. Reszta stron naszpikowana jest ciekawostkami, którym towarzyszą korespondujące z nimi i — nierzadko komiczne — ilustracje. Nie brakuje na nich oczywiście Klary i Piotra.

opowiesci o miastach i miasteczkach 15
opowiesci o miastach i miasteczkach 16

A wy wiecie,

  • o jakim norweskim mieście mówi się, że jest wrotami do Arktyki?
  • gdzie w Holandii znajduje się pływający targ na wodzie?
  • w którym portugalskim mieście mieści się księgarnia będąca inspiracją dla J. K. Rowling stworzenia Hogwardu?
  • gdzie znajduje się najdłuższa galeria sztuki na świecie, do której wstępem jest bilet metra?
  • która chorwacka osada jest najmniejszym miastem na świecie?

Odpowiedzi na te, ale i mnóstwo innych pytań znajdziecie w książce „Opowieści o miastach i miasteczkach” Štěpánki Sekaninovej i Jakuba Cenkla z ilustracjami Tomáša Tůmy.

„Opowieści o niezwykłych budowlach”

Kolejny tytuł serii opowiada o innej parze obieżyświatów — bocianie Filipie poszukującym inspiracji do budowy idealnego gniazda dla swojej Helenki oraz oczytanej i znającej świat żabie o imieniu Skoczek. Wykształcony płaz sporo wie o architekturze, więc w zaproponowanej przyjacielowi podróży dookoła świata z łatwością wyszukuje najwyższych, najsłynniejszych, najstarszych i najdziwniejszych dzieł architektury, które docelowo mają zainspirować ptaka do zbudowania gniazda idealnego dla wybranki serca.

Bohaterowie trafiają m.in. do Barcelony przed front najpiękniejszej świątyni w Hiszpanii — Sagrady Familii, na Pola Marsowe przed Wieżę Eiffla, do rzymskiego Koloseum, przed egipskie piramidy, do Haines Shoe House w Pensylwani, przed Burdż Chalifa w Dubaju. Mają również okazję wypocząć na słynnym fotelu z czerwonej skóry w ogrodzie u stóp Willi Tugendhatów, przejechać się zabytkową szosą 66, podziwiając stare znaki drogowe, kawiarnie, hotele, sklepy w stylu retro czy w ciszy poprzechadzać się po kompleksie świątynnym w Kioto zbudowanym bez użycia gwoździ.

Czytelnicy z pomocą pary przyjaciół poznając twórców, genezę czy style architektoniczne poszczególnych budowli, odkrywają przerażające legendy dotyczące inspiratorów i architektów danych obiektów (podobno po zakończeniu budowy soboru Wasyla Błogosławionego, car kazał oślepić architekta, by nie stworzył już nigdy podobnej budowli) oraz niesamowite fakty z historii powstawania budynków.

M.in.:

  • w latach świetności Partenon był kolorowy,
  • początkowo czerwona Wieża Eiffla na pewien czas zmieniła kolor na żółty,
  • zamek Neuschwanstein będący mieszaniną wszystkich możliwych architektonicznych elementów, mieści w sobie również sztuczną jaskinię,
  • projekt architektoniczny opery w Sydney początkowo wylądował w koszu, dopiero po kilku obradach członkowie komisji decydującej o wygranej konkursu zdecydowali się wyjąć go ze śmieci.
opowiesci o niezwyklych budowlach 14
opowiesci o niezwyklych budowlach 15
opowiesci o niezwyklych budowlach 16
opowiesci o niezwyklych budowlach 17

Dom przypominający koszyk, imponujące wysokościowce, najpiękniejsze katedry, perły architektury starożytnej, designerskie wille, oszałamiające rozmiarem wiszące mosty, szosy, na których czas zatrzymał się dawno temu….

Fryz a styl dorycki, joński i koryncki, sgraffito i renesans a neoklasycyzm, barok czy gotyk, high-tech, funkcjonalizm a architektura organiczna…. Ogrom wiadomości w książce zachwyca!

Rafael Santi, Michał Anioł, Giovanni Pisano, Joseph B. Strauss, Mies Van Der Rohe, Frank L. Wright … — przykłady genialnych umysłów inspirują!

Czy wiecie:

  • gdzie stoi najstarsza na świecie latarnia morska?
  • jakie hiszpańskie miasto odmówiło Wieży Eiffla wstępu na swoje terytorium (właśnie tam Gustave Eiffel planował ją postawić)?
  • kto odważył się podpalić Kapitol Stanów Zjednoczonych?
  • czym jest architektura organiczna?
  • przedstawicielem jakiego stylu architektonicznego jest Centrum Pompidou w Paryżu?

Odpowiedzi na te, ale i mnóstwo innych pytań znajdziecie w książce „Opowieści o niezwykłych budowlach” Štěpánki Sekaninovej z ilustracjami Jakuba Cenkla.

Książki „Opowieści o miastach i miasteczkach” i „Opowieści o niezwykłych budowlach” ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada.

Dla młodych botaników i zoologów z wyobraźnią i poczuciem humoru polegamy zwariowane atlasy roślin i zwierząt – „Elegantki, trucicielki i inne ziółka” oraz „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy”.

atlas roslin zwierzet adrienne barman1

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top