gry planszowe dla dzieci 1

Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier

Gry karciane i gry planszowe dla dzieci to nasz chleb powszedni. Dzień bez choćby 5 minutowej rozgrywki jest dniem straconym. Gry bez prądu to synonim dobrej zabawy i intelektualnej rozrywki. Które gry karciane i gry planszowe dla dzieci polecamy konkretnym grupom wiekowym? Jakie umiejętności rozwijają poszczególne tytuły? Którym towarzyszy najwięcej śmiechu? Polecamy nasze zestawienie 30 gier karcianych i planszowych dla dzieci.

Gry planszowe dla 5-latka

„Tik Tak Bum Junior”

tik tak bum junior bomba 5

To jedna z najbardziej dynamicznych gier, jaką znamy. Ćwiczy refleks, spostrzegawczość i wzbogaca słownictwo (języka polskiego lub angielskiego w zależności od wybranego wariantu). Gra skojarzeń (haseł związanych z przedstawionymi na karcie scenkami) motywowana jest tykającą i „wybuchającą” atrapą bomby.

Świetna zabawa i spora dawka emocji!

tik tak bum junior bomba 3

Dokładna charakterystyka gry, recenzja oraz film 🎞️ z przykładową rozgrywką czekają we wpisie – „Tik Tak Bum Junior” – bombowa gra w skojarzenia.

„Bumpi”

bumpi gra piatnik 37

To kolejna idealna gra do ćwiczenia refleksu i koncentracji. Atrakcją są podskakujące kostki, które sprawiają, że rozgrywki są bardzo żywiołowe. Wszyscy gracze jednocześnie próbują znaleźć prawidłową kombinację kolorów i zwierząt na podskakujących kostkach.

Kto pierwszy, ten lepszy!

bumpi gra piatnik 8

Dokładna charakterystyka gry, recenzja oraz film 🎞️ z przykładową rozgrywką czekają we wpisie – „Bumpi” – gra z podskakującymi kostkami ćwicząca refleks i koncentrację.

„Planszówkowi kurierzy”

planszowkowi kurierzy 3

„Planszówkowi kurierzy” to wyścig dostawców, którzy starają się, by paczki z elementami gier trafiły do dzieci na czas. Pionki, karty i kostki muszą być transportowane odpowiednimi pojazdami do wyznaczonych domów. Nie ma miejsca na pomyłki, a czas goni każdego kuriera. Emocjonujące i edukacyjne rozgrywki zapewnia każdy z 3 wariantów gry. Zestawienie 'gry planszowe dla dzieci’ bez tego tytułu Reinera Knizia nie byłoby kompletne.

Wyścig po tytuł króla dostaw czeka!

planszowkowi kurierzy 1

Dokładna charakterystyka gry i recenzja czekają we wpisie – lanszówkowi Kurierzy” – bezkonkurencyjna gra planszowa dla dzieci.

„Kang-a-roo”

kangaroo gra 5

Rozgrywki z „Kang-a-roo” polegają na łapaniu sympatycznych, choć nie zawsze dających się ujarzmić w swoim stadzie, kolorowych kangurów. Szalona pogoń za torbaczami z elementem negatywnej interakcji (podkradania innym pionków) sprawia, że podczas gry nie ma mowy o nudzie.

Skoczcie po wygraną!

kangaroo gra 3

Dokładna charakterystyka gry i recenzja czekają we wpisie – „Kang-a-Roo” – skok po wygraną.

roboty dla dzieci (1)

Roboty dla dzieci – edukacyjne przygody w świecie technologii

„Hotel pod pajęczą siecią”

hotel pod pajecza siecia 1

Gracze zamieniają się w gospodarzy hotelu. Każdy próbuje zakwaterować do sześciu pokoi owadzich gości. Gospodarz najszybszy, przedsiębiorczy, ale i mający szczęście wygrywa.

To karcianka, która od ponad roku jest jedną z naszych najlepszych rodzinnych gier. Proste reguły (elementy memory i mechanika push your luck) i kultowa wśród dzieci owadzia tematyka biją na głowę wiele gier dla początkujących graczy.

hotel pod pajecza siecia 17

Dokładna charakterystyka gry i recenzja czekają we wpisie – „Hotel pod pajęczą siecią”.

Lisek Urwisek

lisek urwisek gra 2

Wielokrotnie nagradzana na świecie gra kooperacyjna „Lisek Urwisek” sprawdza się w rodzinnym towarzystwie, ale i grupie rówieśniczej. Intrygujący motyw detektywistycznych lisich poszukiwaczy i podążania tropami poszukiwanego lisa oraz chęć rozwikłania zagadki złodzieja ciasta (w tym cały arsenał detektywistycznego sprzętu – kostki ze śladami lisa, pionki detektywów oraz detektor) sprawia, że współpraca graczy zamienia się w czystą przyjemność.

Gry planszowe dla 6-latka

„Łapkosztuczki-sztuczkołapki”

lapkosztuczki sztuczkolapki gra 1

To zręcznościowa gra edukacyjna. Polega na manipulowaniu klockami w celu odzwierciedlenia układu klocków i palców prezentowanych na kartach z zadaniami. Kto zrobi to najszybciej i poprawnie, ten wyrywa.

„Łapkosztuczki” są świetnym treningiem motoryki małej, percepcji wzrokowej, refleksu i koncentracji.

 „MoMo”, „Kubik”, „Getrico”

gry logiczne dla dzieci 1

To świetne w swej prostocie gry logiczne, będące idealnym treningiem logicznego (w tym przestrzennego) myślenia, strategicznego planowania oraz zgłębiania tajników geometrii.

gry logiczne dla dzieci 3

Dokładna charakterystyka gier, recenzje i filmy 🎞️ czekają we wpisie – Logika, geometria, kombinatoryka – Kubik, MoMo, Getriko – gry logiczne dla dzieci.

„Gold”

gra gold 2

To najmniejsza znana mi karcianka. Co za tym idzie, można ją zabrać do plecaka, torebki, a nawet kieszeni – w plener, do znajomych, w podróż.

Oparta na mechanice memory oraz elementach taktyki pogoń za bryłkami złota łatwo staje się imprezowym pewniakiem czy karcianym skarbem.

gra gold rebel 1

Dokładna charakterystyka gry i recenzja czekają we wpisie – Gra „Gold” – w pogoni za złotem.

„4-Mation”

4mation gra 7

Gra „4Mation” jest świetną modyfikacją gry 'kółko-krzyżyk’. Rozgrywający starają się stworzyć czteroelementową formację w pionie, poziomie lub po skosie na planszy (7×7 kostek). Jednocześnie położona kostka musi zawsze dotykać (brzegiem lub narożnikiem) ostatniej kości umieszczonej przez przeciwnika.

Ta nietypowa gra strategiczna świetnie sprawdza się w plenerze dzięki załączonej w pudełku planszy oraz kostek, które ze względu na ciężar nie odlatują z wiatrem 😉 . My takie gry planszowe dla dzieci uwielbiamy!

4mation gra 9

Dokładna charakterystyka gry i recenzja czekają we wpisie – „4Mation” – gra logiczna nie tylko dla dorosłych.

„Zaczarowane drzewo”

zaczarowane drzewo gra 14

„Zaczarowane drzewo” jest zręcznościową grą pełną losowości, ale i z elementami myślenia strategicznego. Gracze budując drzewo, pozbywają się swoich pieńków oraz próbują zdobyć 2 pieńki w kolorach innych graczy. Bajkowa szata graficzna i motywy fantasy sprawiają, że ciężko oderwać od niej swoje palce.

zaczarowane drzewo gra 6

Dokładna charakterystyka gry i recenzja czekają we wpisie – Gra „Zaczarowane drzewo” – jak sprostać wyzwaniom magicznej przyrody – recenzja.

Gry planszowe dla 7-latka

„Arka Noego”

Smart games Arka Noego Noahs ark

Świetna gra w pojedynkę. Gracz, zamieniając się w Noego, ratuje zwierzęta przed potopem, zabierając je do swojej Arki. Łamigłówka zawiera 48 zadań podzielonych na cztery stopnie trudności.

„Sąsiedzi”

sasiedzi gra muduko 17

„Sąsiedzi” to gra dla dwóch graczy, którzy próbują zostać superfarmerami. Mechanika rozgrywek dotyczy strategicznego rozbudowywania łaki (kafelki różnych kształtów), a następnie organizowania na niej zagród. Taktyczne i dynamiczne potyczki zwaśnionych farmerów odbywające się na nieustannie zmieniającym się polu bitwy (łąka za każdym razem może przybrać inny kształt) opierają się na prostych zasadach. Ten, kto najlepiej zagospodaruje łąkę swoimi zagrodami (wyłoży ich więcej), wygrywa.

sasiedzi gra muduko 16

Dokładna charakterystyka gry, recenzja i film 🎞️ czekają we wpisie – Gra „Sąsiedzi” – strategiczny bój zwaśnionych farmerów o łąkę – recenzja.

„Chicken out”

chicken out gra matematyczna 3

Dynamiczna gra „Chicken out” świetnie ćwiczy matematyczne umiejętności, w tym przeliczanie do około 25. Kolejno zrzucane na stos karty należy dodawać, odejmować lub okazjonalnie mnożyć, szacując ryzyko przekroczenia liczby 21. Bez względu na to, czy gracz podejmuje ryzyko czy tchórzy (krzycząc: 'chicken out’), musi uporać się z gromadą niesfornych kurczaków, ale i lisem czatującym na kurnik, który lubi namieszać.

Gotowi na matematyczny trening?

chicken out gra matematyczna 1

Dokładna charakterystyka gry, recenzja i filmowa 🎞️ rozgrywka czekają we wpisie – „Chicken out!” – gra karciana do nauki matematyki.

„Blokada”

smart games blokada roadblock 2 1

„Blokada” jest kolejną grą z serii SMART GAMES. Zawiera aż 60 zadań na czterech poziomach trudności. Każda karta przedstawia odmienny układ zabudowań w mieście, ale i umiejscowiony pośród nich czerwony samochód złodzieja. Gracz, wcielając się w policjantów, próbuje udaremnić bandycie ucieczkę poprzez odpowiednio rozlokowane na ulicach miasta radiowozy.

„Banda stworów”

banda stworow 3

„Banda stworów” to gra, która mechaniką przypomina kultową grę kalambury. Poszukiwaniom bliźniaka wśród widocznych na stole stworów towarzyszy śmiech wywołany wyglądem sympatycznych, ale jednocześnie i dziwacznych potworków. Wygrana należy do osób trafnie opisujących postać, wystrzegających się zakazanych słów, ale i potrafiących ujarzmić emocje na widok przesypującego się w klepsydrsze piasku.

Gotowi na kompletowanie bandy potwornych bliźniaków?

banda stworow 1

Dokładna charakterystyka gry i recenzja czekają we wpisie – Gra „Banda stworów” – kolejne zaskakujące modyfikacje kalambur.

Gry planszowe dla 8-latka

„Cortex”

cortex 3

„Cortex 3” jest kolejną w serii grą ćwiczącą spostrzegawczość, logiczne myślenie, pamięć i nade wszystko refleks. Osobliwością najnowszego tytułu są wyzwania sprawdzające zmysł powonienia.

„Cortex 3” jest inteligentną rozgrywką, która sprawdza się nie tylko podczas rodzinnych potyczek, ale i w trakcie towarzyskich spotkań.

cortex 2

Dokładna charakterystyka gry i recenzja czekają we wpisie – Gra „Cortex 3”, czyli gimnastyka mózgu – część 3.

„Mix Tura”

mix tura 13

„Mix Tura” zdominowana przez motyw despotycznej i wrednej wiedźmy zmuszającej poddanych jej goblinów do testowania eliksirów trafia w gust starszych (8+) graczy.

Gotowi na testowanie szalonych eliksirów?

mixtura gra karciana 2

Dokładna charakterystyka gry i recenzja czekają we wpisie – Gra „Mix Tura” – recenzja.

„Buła, Pizza, Czapka, Prezent, Tort”

bula imprezowa gra karciana 16

„Buła, Pizza, Czapka, Prezent, Tort” jest kolejną imprezową karcianką, w której osią słownych potyczek jest powtarzana w kółko wyliczanka. Gdy kolejno wypowiadane słowo pasuje do dynamicznie zrzucanej na stos karty, należy jak najszybciej nakryć ją dłonią.

Wytęż wzrok, słuchaj uważnie przeciwnika i powstrzymaj śmiech, a może wtedy uda Ci się wygrać.

bula imprezowa gra karciana 2

Dokładna charakterystyka gry, recenzja i filmowa 🎥 rozgrywka czekają we wpisie – „Buła, Pizza, Czapka, Prezent, Tort” – zakręcona imprezowa gra karciana.

„Wirus”

wirus gra

Zgadzamy się w 100 % z hasłem reklamowym, że ’Wirus to najbardziej zaraźliwa gra karciana na świecie’.

W szpitalu w Leśnej Dziurze wybuchła
panika, gdy laboranci stażyści odkryli, że
pojemniki z próbkami są puste! Eksperymentalne
hodowle wirusów rozprzestrzeniły się po całym
budynku i tylko Wy możecie je powstrzymać. Waszym
zadaniem jest stawienie czoła epidemii i rywalizowanie o to, komu
pierwszemu uda się zwalczyć wirusy, a do tego uratować świat
przed pandemią.

Brzmi groźnie? To tylko pozory, bo w rzeczywistości – w grze negatywna pozostaje tylko interakcja między graczami próbującymi skompletować 4 zdrowe organy. Zabawa trwa w najlepsze podczas ich leczenia i uodporniania i oczywiście masowego zarażać części ciała przeciwników. A karty akcji specjalnych dają tu wielkie pole do popisu.

Wirus jest wciągającą, dynamiczną, re grywalną grą, łączącą taktykę z losowością. Niski prób wejścia, proste zasady, świetna cena i oczywiście aktualna tematyka, wokół której krąży fabuła, pozwalają plasować się „Wirusowi” wśród najpopularniejszych karcianek ostatnich lat.

Polecamy!

Gry planszowe dla 9-latka

„Zakręcona Przygoda. Ghost Adventure”

gra zakrecona przygoda 1

„Zakręcona Przygoda. Ghost Adventure” jest osobliwym tytułem. Po pierwsze – gra się w nią na stojąco, 'sztafetowo’ przekazując głównego bohatera rozgrywek, czyli bączka. Właśnie (po drugie) owy bączek jest planszówkowym fenomenem. Dodatkowo niespotykanie barwna szata graficzna, a nade wszystko ogrom misji do odegrania sprawia, że podczas „Zakręconej Przygody” jest (prócz drżenia rąk i owacji na stojąco) sporo zabawy. Takie gry planszowe dla dzieci uwielbiamy!

gra zakrecona przygoda 24

Dokładna charakterystyka gry, recenzja czekają we wpisie – Gra „Zakręcona Przygoda. Ghost Adventure” – recenzja.

„Roszada”

roszada wsrod zwierzat 17

Gry planszowe dla dzieci rozwijające myślenie logiczne zdominowały nasz stół. „Roszada wśród zwierząt” jest jedną z nich. Świetnie wprowadza młodego gracza w tajniki strategicznych potyczek. Jest swego rodzaju rodzinną odmianą szachów. Osią rozgrywki jest zbieranie pożywienia i straszenie innych graczy. Dodając do zwierzęcych bohaterów barwną szatę graficzną i nutę PRL-owych bajek (dzięki ilustracjom Tomasza Kaczkowskiego) z „Roszady wśród zwierząt” wychodzi całkiem przystępna gra strategiczna.

roszada wsrod zwierzat 22

Dokładna charakterystyka gry, recenzja czekają we wpisie – Szachowe wprawki, czyli „Roszada wśród zwierząt” – recenzja.

„Spór o bór”

spor o bor 1

Tytuł najlepszej gry dwuosobowej wszech czasów’ robi wrażenie. Takie też jest polskie wydanie tej gry. Taktyczny bój o przewodnictwo w Wielkiej Puszczy ilustrowany kreską Piotra Sokołowskiego nie ma sobie równych!

spor o bor 2

Dokładna charakterystyka gry, recenzja i filmowa 🎥 rozgrywka czekają we wpisie – Gra „Spór o Bór” – starcie taktyków w jednej z najlepszych dwuosobowych gier wszechczasów.

Gry planszowe dla 10-latka

„Blue banana”

blue banana gra karciana 1

„Blue banana” to towarzyska gra karciana mocno skoncentrowana na logicznych potyczkach. Wyścig w poszukiwaniu określonych logiczną regułą (motywem i kolorem) kart rozłożonych na stole nie należy do łatwych.

Miłośników „myślenia odwrotnego” lub jak kto woli „na opak” gra porwie bez dwóch zdań.

blue banana gra karciana 13

Dokładna charakterystyka gry, recenzja i filmowa 🎥 rozgrywka czekają we wpisie – Szalona gra karciana „Blue banana”, czyli myślenie na opak.

„Alhambra”

alhambra gra

O Alhambrze krążą legendy. Warowny pałac robi wrażenie. Tak samo jest z już kultową grą planszową o tej nazwie. Dzięki niej gracze mogą zamienić się w światowych budowniczych i zakładać, wznosić, budować wszelkiego rodzaju konstrukcje w ramach zespołu pałacowego. Ogrom dodatków, sporo kombinowania, elementy negatywnej interakcji sprawiają, że nad planszą Alhambry nikt nie będzie się nudzić!

„Cytadela”

cytadela gra 4

Gra „Cytadela” to kolejny klasyk i kolejna jego edycja. Jest strategia, jest interakcja, jest logika, jest zabawa.

cytadela gra 1

Dokładna charakterystyka gry, recenzja rozgrywka czekają we wpisie – Gra „Cytadela” – kultowa gra w nowej odsłonie.

Na sam koniec wrzucam podsumowanie zestawienia – 'gry karciane i gry planszowe dla dzieci’:

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top