gra z jajem 1

„Gra z jajem”, czyli wyścig montażystów filmowych – recenzja

Dobra zabawa, dynamiczna rozgrywka, kurnikowa tematyka, w skrócie – prawdziwa gra z jajem. Jeśli potrafisz sprawnie rachować, jak rolnik zbierający codziennie jajka w swoim kurniku, ale i wykażesz się refleksem lisa czatującego na kurę, wygraną masz w kieszeni. Gdy jednak bliżej Ci do kury, którą rozkojarzy byle dżdżownica (w domyśle hałas, śmiech lub zwykłe półsłówko gracza czekającego tylko na twoją nieuwagę), weź się w garść, skoncentruj i wytęż wzrok, by odróżnić lisa od kury (lub dostrzec lisa przebranego za kurę) czy też jajko kurze od strusiego i nie przestawaj ich liczyć!

Zawartość

Gra mieści się w małym pudełku, którego szata graficzna zbliżona jest do retro stylistyki francuskiego filmu.

gra z jajem 3

W skład gry wchodzą:

  • 55 kart z aktorami (19 Jajek, 10 Kur, 10 Lisów, 1 Rolnik, 2 Psy, 2 Lisy przebrane za Kury, 2 Kaczki, 2 Dżdżownicę, 2 Strusie Jaja, 1 Kogut, 4 karty castingu (puste)),
gra z jajem 18
  • 8 żetonów jajek (każdy w 3 kawałkach),
gra z jajem 5
  • instrukcja.

Przedział wiekowy

  • sugerowany przez producenta wiek: 7+
gra z jajem 4

Rozwijane umiejętności

  • pamięć,
  • uwaga i koncentracja,
  • dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych i sekwencji zdarzeń,
  • refleks.

„Gra z jajem” – charakterystyka rozgrywki

„Gra z jajem” jest wyścigiem montażystów, którzy starają się jak najszybciej zmontować nowy film na Festiwal w Cannes, po tym jak niezdarny Frędzel (pies i bohater kadrów) pomieszał rolki filmów.

Wybrany wspólnie reżyser (w wariancie 3-osobowym i więcej) w podstawowej rozgrywce złożonej z 15 Jajek, 10 Kur i 10 Lisów wykłada kolejne karty jedna na drugiej, a gracze-montażyści liczą do 5 jajek i robią cięcie, przyklepując film (stos kart) dłonią. Ten, który zrobi to najszybciej, zdobywa 1 punkt, czyli 1 fragment jajka. Pierwszy gracz, który ułoży całe jajko, wygrywa grę.

Liczenie wcale nie jest takie proste, gdyż zwariowani aktorzy mieszają w tym rachowaniu. I tak Kura pojawiająca się w filmie po Jajku (nawet kilka kart po nim) siada na nim, przez co Jajko staje się niedostępne (więc nie liczy się już podczas rachowania). Z kolei Lis, polując na Kurę, która siedzi na Jajku, przegania ją, dzięki czemu Jajko znów staje się dostępne.

gra z jajem 19
gra z jajem 20

Zdarza się więc montażyście pomylić i zmontować film z mniejszą lub większą ilością Jajek. Na szczęście nad poprawnością filmu czuwają przeciwnicy, akceptując lub kwestionując cięcie. W przypadku tego drugiego reżyser rozpoczyna projekcje filmu w zwolnionym tempie, by sprawdzić faktyczną liczbę jajecznych bohaterów. Gdy montażysta robiący cięcie ma rację, zdobywa 1 punkt (także zgadzający się z nim filmowcy). Jeśli podczas odtwarzania filmu w zwolnionym tempie okaże się, że jednak nie miał racji (pomylił się w rachowaniu), nie traci punktu, ale punkt zyskuje osoba kwestionująca cięcie.

Kiedy gracz zdobędzie 3 punkty, wygrywa grę.

Dla zaprawionych już w boju montażystów czeka plejada gwiazd, które stopniowo dodawane do filmu urozmaicają fabułę rozgrywki. Mamy np. Wieśka Rolnika zabierającego wszystkie dostępne Jajka, Psa Frędzla odganiającego następnego Lisa czy Kompostowca Różowego (Dżdżownicę), który przyciąga następna Kurę, a w konsekwencji ta ostatnia nie usiądzie na Jajku.

gra z jajem 6

Nie tylko jednak szalony aktorzy urozmaicają rozgrywkę. Okazuje się, że zgodnie z instrukcją również reżyser ma do dyspozycji kilka modyfikacji. I tak np. „Wieśka boli kręgosłup”, więc nie zbiera Strusich Jaj albo „Głodna Kaczka” zjada Dżdżownicę już obecną w filmie.

„Gra z jajem” to karcianka pełna humoru, zwariowanych aktorów, którzy potrafią nieźle namieszać w filmowych kadrach, niespodziewanych cięć i mających doskonałą pamięć montażystów (od 2 do 8). Filmowa kanwa, wokół której krąży motywacja każdej kolejnej rozgrywki, ale i kinematograficzna szata graficzna gry wnosi wiele świeżości do – wydawać by się mogło – ogranej już po wielokroć mechaniki memory.

Różne poziomy trudności, ogrom modyfikacji, a więc i wysoka regrywalność, także dynamiczne rozgrywki sprawiają, że „Grę z jajem” śmiało można wrzucić w kategorię gier imprezowych. A że temat jaj, kur i lisów jest od zawsze kultowym wśród młodszego grona graczy, to gra znajdzie swoich fanów także wśród rodzinnych rozgrywek.

Na koniec nasza rozgrywka:

Gra „Gra z jajem” ukazała się nakładem wydawnictwa Muduko.

gra z jajem 17

Polecamy „Gold”, najmniejszą znaną nam grę, która jak żadna inna łączy mechanikę memory z elementami taktyki.

gra gold rebel 1

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top