Każde miasto ma swoje arterie, swoje fundamenty, po których toczy się życie – ulice. Często mijamy je w pośpiechu, niczym elementy codziennego krajobrazu, nie zastanawiając się nad ich historią, niczym nad planem architektonicznym codzienności. Ale co, jeśli te zwykłe trakty, te miejskie krwiobiegi, kryją w sobie niezwykłe opowieści, warstwy historii i fundamenty kultury? Książka “Ulice” Anny Skowrońskiej z ilustracjami Aniny Mengerovej to plan generalny podróży po najbardziej fascynujących arteriach świata, udowadniając, że jest to naprawdę ciekawa książka dla dzieci.
Architekci słowa i obrazu
Za tekst odpowiada Anna Skowrońska, doświadczona autorka i współzałożycielka oraz redaktor naczelna wydawnictwa Muchomor. Znana jest z takich cenionych publikacji jak “Alfabet Polski”, “Alfabet niepodległości” czy “Wiatr”. Jej pióro, wprawione w popularyzowaniu wiedzy w sposób przystępny i angażujący, buduje solidne fundamenty narracji w “Ulicach”. Wizualną konstrukcję książki wzniosła czeska ilustratorka Anina Mengerová, której charakterystyczny, pełen ekspresji styl nadaje tej publikacji niepowtarzalny klimat. Ich wspólny projekt to harmonijnie zaprojektowana całość, gdzie tekst i obraz wzajemnie się uzupełniają, tworząc solidną konstrukcję wiedzy i estetyki.
Od zaułka po bulwar
Książka “Ulice” to swoisty atlas niezwykłych dróg, alejek i placów rozsianych po całym globie. Autorka z lekkością prowadzi nas przez zatłoczone bulwary i ciche zaułki, od starożytnych traktów Rzymu (Cardo), przez wodne arterie Wenecji i Amsterdamu, po tętniące życiem ulice Nowego Jorku (Broadway) czy Londynu (Abbey Road, ale i mniej znane, jak Cherry Tree Lane z “Mary Poppins”). Podróżujemy śladami historii po Camino Real w Bogocie, odkrywamy znaczenie Processional Way w Babilonie, a nawet spacerujemy po ulicach uwiecznionych w sztuce, jak te malowane przez Banksy’ego.
Książka nie ogranicza się do prostego wyliczenia. Zaglądamy na ulice najdłuższe i najkrótsze, te będące świadkami wielkich protestów (Salt March w Indiach, Aleja Wolności w Kownie, Łańcuch Bałtycki), miejscami barwnych festiwali (La Tomatina w Buñol, Sanfermines w Pampelunie) czy codziennego handlu (jak historyczne ulice rzemieślników). Anna Skowrońska wyjaśnia, skąd biorą się nazwy ulic, jak ewoluowały wraz ze zmianami historycznymi (np. w Polsce po komunizmie) i co mówią o kulturze, przyrodzie czy mieszkańcach danego miejsca. Nie brakuje też licznych polskich akcentów – od Szczecina i Gdańska, przez Poznań, Warszawę, Łódź, po Kraków i Lublin.
Budowanie świadomości i ciekawości
Główną wartością “Ulic” jest mistrzowskie budzenie ciekawości świata i uważności na najbliższe otoczenie. Książka udowadnia, że nawet zwykły chodnik, tabliczka z nazwą ulicy czy kształt miejskiej zabudowy mogą być punktem wyjścia do fascynującej podróży w czasie i przestrzeni. To angażująca lekcja historii, geografii i kultury, podana w lekkiej, przystępnej formie. Przesłanie jest klarowne: warto patrzeć pod nogi, zadawać pytania i eksplorować – nie tylko dalekie krainy, ale przede wszystkim własne podwórko, własną ulicę. “Ulice” kładą solidny fundament pod rozwijanie umiejętności obserwacji i krytycznego myślenia. Zachęcają do samodzielnego odkrywania lokalnych tajemnic, do czego inspiruje specjalna, pomysłowa strona z pytaniami-przewodnikami po własnej ulicy.
“Odnalezione słońce”, czyli dlaczego nadzieja na lepszą przyszłość Ziemi leży w rękach dzieci
“Anatomicum. Muzeum Anatomii” – wyprawa badawcza w głąb ludzkiego ciała
Popularnonaukowe rewelacje Wydawnictwa Adamada – idealny prezent na mikołajki lub Święta
“Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata”
Książki o ekologii dla dzieci – “Co zrobić z tą chmurą smogu?” i “Co zrobić z tą górą śmieci?”
8 sposobów, by nauka angielskiego dla dzieci w domu była skuteczna — nasze inspiracje i sprawdzone metody
“Cała prawda o starych ludziach” – recenzja
“Moja wielka rodzina, czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość” – recenzja
Komiks przygodowy — książka “O, Choroba”
“Zwierzęta w godłach” – wędrówka przez historię po tropach godłowych stworzeń – recenzja
“Gabinet dinozaurów”, czyli edukacyjny album z innowacyjnymi trójwarstwowymi ilustracjami
“Bajeczki Babeczki” – wartościowa literatura dla dzieci i sprawdzian gotowości szkolnej w jednym
Prezent dla 5-latka – top lista 10 kreatywnych i mądrych prezentów
“Narodziny” i “Ziemia, żywa planeta” – czytelnicze podróże w głąb ziemskiej historii i do początków życia współczesnych gatunków
“Wokół słońca. Nasze miejsce w kosmosie” – czytelnicza podróż w głąb wszechświata
Ilustracje, które opowiadają
Warstwa wizualna książki, stworzona przez Aninę Mengerovą, jest równie istotna co tekst i stanowi integralną część opowieści. Jej ilustracje mają charakterystyczną, dynamiczną i nieco nostalgiczną kreskę, pełną żywych barw i intrygujących detali. Nie są to fotograficzne odwzorowania, lecz pełne ekspresji, artystyczne interpretacje, które doskonale oddają klimat opisywanych miejsc – od gwaru egipskiego bazaru, przez surowość muru berlińskiego, po radosny chaos ulicznych festiwali. Układ graficzny jest przejrzysty i estetyczny, a sama książka, została starannie i solidnie wydana przez wydawnictwo Muchomor. Całość tworzy spójną i atrakcyjną wizualnie konstrukcję, która z pewnością przyciągnie wzrok młodego czytelnika i zachęci do eksploracji kolejnych stron.
Solidny fundament czytelniczej przygody
Podsumowując, “Ulice” Anny Skowrońskiej i Aniny Mengerovej to znakomicie skonstruowana, wielowymiarowa podróż po mapie świata i historii, widzianej z perspektywy ulicy. To bez wątpienia ciekawa książka dla dzieci, która w inspirujący i nienachalny sposób pokazuje, że wielkie opowieści i fascynujące odkrycia kryją się często tuż za rogiem, na pozornie zwyczajnych szlakach. Uczy, bawi, poszerza horyzonty i, co najważniejsze, zachęca do aktywnej eksploracji otaczającej rzeczywistości. Zdecydowanie polecam tę lekturę wszystkim młodym odkrywcom (i ich rodzicom!) w wieku od około 7 lat, jako solidną cegiełkę w budowaniu ich wiedzy o świecie, historii i lokalnej tożsamości. To inwestycja w ciekawość, która z pewnością zaprocentuje.
