ksiazki z eksperymentami dla dzieci 1

„Młody naukowiec. Notatnik” – książka z zabawami i eksperymentami dla dzieci

Książka z zabawami i eksperymentami dla dzieci „Młody naukowiec. Notatnik” m.in. nauczy twoje dziecko pisać pierwsze programy, pozwoli wcielić się w rolę kryptologa i w domowych warunkach odtworzyć linie papilarne – swoje lub podejrzanych osobników, a także pokaże, jak przejść przez kartkę papieru. Magia? Nie! To po prostu podstawy chemii, fizyki, biologii, astronomii i informatyki. Już teraz możecie poznawać je i sprawdzać w praktyce z poręcznym (i w twardej oprawie) notatnikiem. Testujcie, badajcie, zastanawiajcie się, projektujcie, obserwujcie, budujcie, wycinajcie, rysujcie! „Nauka nigdy nie męczy umysłu” – mawiał Leonardo da Vinci.

Do biegu po wiedzę — start!

mlody naukowiec notatnik 1

Podoba nam się początek notatnika. Po krótkim przedstawieniu — czym w ogóle jest nauka i na czym polega praca naukowca oraz czym w przyszłości zajmować się może młody naukowiec a czytelnik tej książki — autorzy oddają głos właśnie tym ostatnim.

mlody naukowiec notatnik 3

Tak następuje tworzenie indywidualnego portretu użytkownika notatnika. Każdy badacz musi przecież mieć:

  • bystre oko (a w jakim kolorze? – sprawdźcie kolor swojej tęczówki, dostrzeżcie brak lub obecność obwódki i dowiedzcie się, czego jest to wynikiem),
  • zręczne ręce (która ręka jest waszą dominującą? – jeśli jeszcze tego nie wiecie, odkryjcie to sami, bazgrząc zgodnie z opisanymi regułami),
mlody naukowiec notatnik 5
  • refleks (jak szybko działają wasze odruchy? – przeprowadźcie eksperyment z pomocą załączonej na książce linijki),
mlody naukowiec notatnik 7
  • cierpliwość i stoicki spokój (czy znasz swoje tętno spoczynkowe i wysiłkowe? – wykonaj pomiary).
mlody naukowiec notatnik 8

Przystanki na eksperymenty i zabawy

mlody naukowiec notatnik 2

Każda kolejna rozkładówka (czasami dwie następujące po sobie) pozwala zgłębiać zjawiska m.in. chemiczne, fizyczne, biologiczne, które czytelnik samodzielnie krok po kroku (stąd liczne wypunktowania, graficznie zaznaczone etapy „rozmyślań”) odkrywa.

 Jak wyłuskać potencjał edukacyjny tej nietypowej publikacji? Wnikliwie studiujcie następujące po sobie rozdziały. Kolejność – nie gra tu większego znaczenia. Ważne, by lekturę dozować i każdą rozkładówkę traktować, jak inspiracje do rozmyślań, doświadczeń, ćwiczeń, ale i poza książkowych poszukiwań.

A nad jakimi zagadnieniami można się pochylić?

  • Nad falistą naturą światła. Dowiadujemy się bowiem, czym jest widmo, czym refrakcja, które światło porusza się długimi falami, a które krótkimi. Rysujemy fale wszystkich siedmiu widzialnych barw. Jest kolorowo i zrozumiale!
mlody naukowiec notatnik 9
  • Nad różnorodnością gatunkową zwierząt. Jasno zaprezentowany schemat pozwoli bez problemu klasyfikować zwierzęta według gromad, rodzajów i grup. Nareszcie będzie wiadomo, które są kręgowcami, bezkręgowcami, które to strunowce, mięczaki, stawonogi i gdzie w tym wszystkim znajdują się ptaki, ssaki, płazy, gady, ryby. Uff… Problem z głowy!
mlody naukowiec notatnik 10
  • Nad odnawialnymi źródłami energii. Przytoczone w rozdziale wskazówki dotyczące charakterystyki poszczególnych typów energii pozwolą wybrać miejsca do budowy elektrowni — w notatniku na załączonej mapie, a w przyszłości na prawdziwym planie zagospodarowania terenu.
mlody naukowiec notatnik 15

Macie ochotę stworzyć własny film, wykonać model szkieletu człowieka z naukowymi nazwami kości, zbudować własny schemat Układu Słonecznego z zachowaniem faktycznych proporcji i odległości między planetami? Dobrze trafiliście. Potrzebne elementy do wycinania, składnia i sklejania z papieru znajdują się w notatniku lub na dedykowanej stronie internetowej – https://usborne.com/gb/quicklinks/quicklink/14252-science-scribble-book .

Model szkieletu człowieka:

mlody naukowiec notatnik 18

Model Układu Słonecznego:

mlody naukowiec notatnik 19

Papier w służbie nauki:

mlody naukowiec notatnik 1

Odpowiedzi i rozwiązania quizów, zagadnień problemowych i ćwiczeń znajdują się na ostatnich stronach książki.

Chcecie dowiedzieć się, dlaczego karetki mają na maskach napisy w odbiciu lustrzanym? A może interesuje was, jak powstaje tęcza? A czy wiecie, po co zebrom paski? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w edukacyjnej publikacji „Młody naukowiec. Notatnik” wydanej nakładem wydawnictwa Wilga.

Pozostałe projekty, zadania i zagadki

Koniecznie sprawdźcie też pierwszą („Młody inżynier. Notatnik”) oraz najnowszą część („Młody matematyk. Notatnik”) z serii książek z zabawami i eksperymentami dla dzieci.

„Młody inżynier. Notatnik”

mlody inzynier notatnik 1
mlody inzynier notatnik 2

Dowiecie się z niej m.in. dlaczego wagoniki kolejki górskiej w wesołym miasteczku nie potrzebują silnika, jakie techniki hamowania inżynierowie wykorzystali podczas lądowania łazika Curiosity na Marsie oraz na czym polegają programy, dzięki którym komputery są w stanie rozpoznawać ludzkie twarze.

Spróbujecie swoich sił w inżynierii lotnictwa, budując faktycznie latający papierowy samolot oraz helikopter. Przetestujecie własne modele mostów, zbudowanych według poznanych wcześniej zasad mechaniki.

Inspiracji i schematów do wycięcia szukajcie również na dedykowanej serii stronie internetowej – https://usborne.com/gb/quicklinks/quicklink/14070-engineering-scribble-book .

„Młody matematyk. Notatnik”

IMG 20220526 183202

W najnowszej części serii m.in.:

  • stworzycie własną walutę i przemyślicie sposób jej użycia (m.in. sposób podziału, wartości monet i banknotów),
  • złamiecie kilka szyfrów i stworzycie własne kody,
  • rozwiążecie łamigłówki z pentominami,
  • poznacie zasadę działania GPS’a,
  • odkryjecie własności teselacji,
  • zamienicie się w starożytnych Rzymian i porachujecie jak dawni matematycy,
  • zgłębicie tajniki symetrii lustrzanej i rotacyjnej, by docelowo zaprojektować własny rysunek lustrzany.
Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook

Wciąż spragnieni jesteście wiedzy? Polecam równie wartościowe książki edukacyjne dla dzieci – „Fizyka kwantowa i jej tajemnice” oraz „Teoria względności i jej tajemnice”.

fizyka kwantowa i jej tajemnice 2 2
teoria wzglednosci i jej tajemnice 1 1

Po najmłodszych adeptów nauk ścisłych polecam „Obrazy matematyki. Z wizytą w muzeum sztuki.

obrazy matematyki z wizyta w muzeum sztuki majungmul 1

Ciekawych świata przyszłych statystyków zachęcam do bezkonkurencyjnej lektury popularnonaukowej, czyli „Ja i świat. Informacje w obrazkach”.

ja i swiat informacje w obrazkach 1 1
Scroll to Top