Teneryfa oferuje niezliczone atrakcje dla dzieci. Sprzyjający klimat przez cały rok, ciepły ocean, płaskie, szerokie plaże z pełną infrastrukturą dookoła, zróżnicowane ukształtowanie terenu i kontrastujące ze sobą krajobrazy, ogrom parków rozrywki dedykowanym dzieciom i rodzinom, kolorowe miasteczka pełne miejsc kuszących tutejszymi przysmakami i wreszcie natura — również ta nieożywiona, czyli niezapomniane widoki oraz dostępna na wyciągnięcie ręki egzotyczna fauna i flora. Tak, Teneryfa ma do zaoferowania rodzinom niemało!
- Teneryfa — atrakcje dla dzieci — cz.1
- Najpiękniejsze plaże
- Ocean
- Szlaki dla rodzin
- Park Narodowy Teide — pieszo i samochodem
- Trekking z dziećmi na najwyższy szczyt Hiszpanii Teide lub jego alternatywa
- Rodzinny spacer po kolorowych miasteczkach — Garachico, La Orotava, La Laguna czy Masca
- Wieloryby, delfiny na Teneryfie
- Smocze drzewo
- Motylarnia
- Jardin Botanico
- Teneryfa — nietypowe atrakcje dla dzieci — sanktuarium dla zwierząt
- Teneryfa — nietypowe atrakcje dla dzieci — oglądanie gwiazd
- Muzeum Nauki i Kosmosu
- Teneryfa — nietypowe atrakcje dla dzieci — hiszpańskie święta i festiwale
- Teneryfa — atrakcje dla dzieci — kulinarne przysmaki
- Teneryfa — atrakcje dla dzieci — cz.2
Więcej o Teneryfie z perspektywy naszej rodzinnej podróży przeczytacie we wpisach, które znajdują się (i które stale dodajemy) w zakładce Podróże.
Teneryfa — atrakcje dla dzieci — cz.1
Co zobaczyć z dziećmi na Teneryfie? Przed Wami TOP 15 niezapomnianych atrakcji dla całej rodziny, które sprawdziliśmy oraz kilka innych miejsc, które Teneryfa oferuje najmłodszym, ale które nas nie skusiły (z różnych względów), choć cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Może Was przekonają.
Najpiękniejsze plaże
Teneryfa oferuje ogrom plaż — piaszczystych z czarnym, szarym i żółto-złocistym piaskiem. Tworzyć budowle na wzór hiszpańskiej Sagrady Famili czy średniowiecznych twierdz można więc do woli.
Spora ilość plaż otoczona jest falochronem, więc spokojne wody wybrzeża nadają się idealnie do nauki i doskonalenia umiejętności pływania czy nurkowania najmłodszych nawet dzieci. My polecamy plażę Playa de la Pinta i Playa de El Bobo w Costa Adeje. Dodatkowo na pierwszej z nich działa dmuchany park wodny, co zdecydowanie urozmaicić może rodzinom dłuższy pobyt na plaży.
O naszych ulubionych plażach pisałam już wcześniej, teraz je tylko wymienię. Wszystkie są piaszczyste, szerokie, z miejscami parkingowymi w pobliżu, niestety bez toalet (wyłączając Teresitas).
Ocean
Atrakcje dla dzieci, jakie serwuje Teneryfa, skupiają się głównie wokół oceanu. Woda w oceanie swoją temperaturą zachęca do kąpieli (czysto rekreacyjnych lub zdrowotnych) przez cały rok, nie wspominając o wszelakich sportach.
Surfing, windsurfing i kitesurfing to sporty wodne, które uprawiać można w zasadzie w wodach przy każdej z plaż. Najpopularniejsze lokalizacje to jednak El Médano, Playa de Las Americas, wybrzeże Santa Cruz de Tenerife, gdyż tam zlokalizowane są szkoły tych sportów wodnych.
Fani żeglarstwa, nurkowania czy nawet kajakarstwa również nie będą się nudzić. Kajaki wypożyczyć można m.in., by oglądać z bliska klify Los Gigantes.
Czyste wody wokół wybrzeża Teneryfy to również idealne warunki do codziennej zabawy w wodzie, wliczając w to grę w piłkę, badmintona czy frisbee. Każdy sklep przy plaży oferuje sprzęty tego typu.
Szlaki dla rodzin
Sendero de los Sentidos jest jednym z najpopularniejszych szlaków na rodzinny spacer. Niewymagające ścieżki po gęstym lesie wawrzynowym Anagi — jednym z najstarszych lasów na świecie — kuszą nie tylko świetnie przygotowanym szlakiem (część wyłożona jest drewnianą platformą i dostępna dla wózków), ale i oferowanymi doświadczeniami — pobudzającymi zmysł węchu, wzroku i dotyku. Napotykane na szlaku tablice z symbolami sensorycznymi (nosa, ręki lub oka) zachęcają do wąchania, dotykania lub przyglądania się konkretnym rzeczom na ścieżce.
Więcej o konkretnych szlakach turystycznych na Teneryfie, które przemierzyliśmy z dziećmi (choć nie wszystkie są dedykowane rodzinom) pisałam we wpisie — Atrakcje na Teneryfie – trekking na Teneryfie (najpopularniejsze szlaki turystyczne)
Park Narodowy Teide — pieszo i samochodem
Większość kojarzy Teide wyłącznie ze szczytem wulkanu, a więc pieszym szlakiem pokonywanym w dzień (z pozwoleniem) lub w nocy (bez wymaganych formalności) lub wyjazdem kolejką linową na wysokość 3 555 m.n.p.m.
O tym, jak nasze dzieci zdobywały najwyższy szczyt Hiszpanii, opowiem w kolejnym punkcie.
Teraz zachęcamy do szerszego spojrzenia na Teide, a właściwie na Park Narodowy Teide. Park Narodowy Teide to nie tylko najwyższy szczyt Hiszpanii, ale i otaczające go skarby geologiczne, w tym wulkany, kratery, kominy wulkaniczne, zastygłe strumienie lawy i rozmaite formacje skalne.
Co ciekawe, prawie cały Park wzdłuż i wszerz pokonać można samochodem, zatrzymując się w licznych miejscach i na platformach widokowych, z których zawsze roztacza się niesamowity krajobraz. Spektakularne widoki macie więc na wyciągnięcie ręki, mimo wszystko wygodnie podróżując samochodem z dziećmi.
Jeśli macie ochotę potowarzyszyć nam w tej podróży przez Park Narodowy Teide, zerknijcie na wpis — Teneryfa i Park Narodowy Teide — spektakularne punkty widokowe. Dokładny opis konkretnych punktów na mapie pozwoli zaplanować Wam własną wycieczkę samochodem wokół Pico del Teide.
Trekking z dziećmi na najwyższy szczyt Hiszpanii Teide lub jego alternatywa
Stanąć na najwyższym szczycie Hiszpanii, chodzić po najwyżej położonym miejscu na wyspach Oceanu Atlantyckiego, ba! stąpać po krawędzi krateru czynnego wulkanu… O tym marzył nasz syn, gdy tylko dowiedział się o podróży na Wysypy Kanaryjskie. Tylko z pozoru ekstremalny wyczyn i jednocześnie wielkie marzenie ziściło się pewnego listopadowego popołudnia.
O czym należy pamiętać, wybierając się z dzieckiem na Teidę:
- samochód to najsprawniejsza forma dojazdu pod dolną stację kolejki (kursują również autobusy miejskie oraz autokary wycieczkowe),
- pojazd najwygodniej zaparkować na bezpłatnym parkingu położonym przy dolnej stacji kolejki, na wysokości 2356 metrów, który oferuje 220 miejsc parkingowych,
- przy sprzyjających warunkach pogodowych kolejka linowa czynna jest codziennie od 9.00 do 19.00 (w sezonie),
- cena biletu dla dorosłego wynosi 37,00 €, dla dziecka 18,00 € za wyjazd i zjazd,
- bilety najlepiej kupić przez Internet (tutaj),
- kobietom w ciąży i dzieciom poniżej 3. roku życia oraz osobom z chorobami układu krążenia zabrania się korzystania z kolejki ze względów zdrowotnych,
- bez zezwolenia z poziomu górnej stacji kolejki dostępne są dwie trasy trekkingowe: szlak nr 11 prowadzący na punkt Mirador de La Fortaleza oraz szlak nr 12 prowadzący na punkt Mirador Pico Viejo,
- z zezwoleniem wędruje się szlakiem nr 10: Telesforo Bravona na krater Teide,
- imienne oraz ważne na wybrany przedział godzinowy konkretnego dnia bezpłatne zezwolenie (200 sztuk na dzień) uzyskuje się z dość dużym wyprzedzeniem na stronie zarządu Parku Narodowego Teide (tutaj),
- wyjazd kolejką i wyjście na szlak trzeba zgrać czasowo, gdyż bilet i zezwolenie mają określony termin ważności,
- odpowiedni ubiór, obuwie, nakrycie głowy oraz zapas wody to konieczność.
Poniżej nasza fotorelacja z wyprawy.
Jeśli wiek dziecka lub jego kondycja zdrowotna nie pozwoli Wam wspiąć się na Teide, koniecznie pospacerujcie wokół Roques de García. To formacja skalna znajdująca się u stóp Teide. Wokół niej, ale i sąsiadujących z nią innych geologicznych skarbów usytuowany jest szlak liczący 3,5 km, który pokonać można średnio w 1,5 godziny.
Warto, czekają tam niesamowite krajobrazy, a dodatkowo szczyt Teide towarzyszy wędrowcom cały czas w tle.
Teneryfa, a konkretnie Park Narodowy Teide to wiele atrakcji także dla dzieci — wyjazd na wulkan Teide kolejką linową, obserwacje astronomiczne w jednym z najlepszych obserwatoriów świata — to tylko część oferty, jaką znajdziecie na stronie volcanoteide.com.
Opis szlaku wokół Roque de Garcia znajdziecie we wpisie — Atrakcje na Teneryfie — trekking na Teneryfie (najpopularniejsze szlaki turystyczne).
Rodzinny spacer po kolorowych miasteczkach — Garachico, La Orotava, La Laguna czy Masca
Nie ma chyba lepszego sposobu na poznanie kultury (m.in. kuchni, architektury, czy obyczajowości) tutejszych mieszkańców i ich tradycji, jak spacer po ulicach miast. Dokładnie tak zwiedzamy „zurbanizowaną” część Teneryfy. W taki właśnie sposób przemierzaliśmy dosłowne kilometry, odwiedzając Garachico, La Orotavę, La Lagunę czy Mascę.
Za każdym razem urzekały nas podobne atrakcje — względny spokój miasteczka, przyjazne nastawienie mieszkańców, barwna i zabytkowa zabudowa, klimatyczne restauracyjki i bary z lokalnymi potrawami oraz niecodzienne atrakcje m. in naturalne lawowe baseny czy parki, dające schronienie w upalne popołudnie.
Dokładny opis spacerów po kolorowych miasteczkach Teneryfy znajduje się we wpisie — Atrakcje na Teneryfie – malownicze miasta Teneryfy (Garachico, La Laguna, La Orotava).
Wieloryby, delfiny na Teneryfie
Podziwianie wielorybów i delfinów w ich naturalnym środowisku, czyli np. u stóp klifów Los Gigantes lub w pobliżu zachodniego wybrzeża Teneryfy jest nieprzereklamowaną atrakcją.
W porcie Puerto Colon w Costa Adeje stacjonuje kilkanaście firm, które organizują morskie wyprawy. Ceny są różne, zależą od czasu trwania wyprawy, opcji (all inclusive, wyłącznie napoje, możliwość pływania w oceanie). Jest w czym wybierać.
My zdecydowaliśmy się popłynąć w rejs zorganizowany przez Gaby Tenerife. Na grupie na Facebooku prowadzonej przez Gabrysię znajdziecie również mnóstwo innych atrakcji. My skorzystaliśmy z jej pomocy i wybraliśmy się na 2-godzinny rejs katamaranem.
Słoneczna pogoda, spokojne morze i… kilkadziesiąt grindwali długopłetwych co raz wynurzających się z wody sprawiły, że ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci.
Taki rejs to świetna alternatywa dla parków organizujących pokazy tresowanych zwierząt. Kapitan i ekipa pomocnicza wypatrywali dla nas ssaków i dokładnie opowiadali o ich zwyczajach.
Bardzo doceniamy fakt, że muzyka na katamaranie została włączona dopiero podczas powrotu do portu, a kapitan kilkakrotnie zwracał uwagę, by zachować ciszę, gdy zwierzęta pojawia się w naszej okolicy (w dzień grindwale śpią, dryfując na powierzchni wody, w nocy polują).
Powrót do portu odbył się dłuższą trasą wzdłuż zachodniego wybrzeża, można było podziwiać z oddali plażę – trudno dostępną, ale pięknie położoną Playa La Caleta, Playa de la Enramada, Playa del Duque, Playa de Fañabé, Playa de Torviscas i malutką Playa La Pinta Puerto Colón.
Smocze drzewo
Smocze drzewo, czyli El Drago to najstarszy i największy na Wyspach Kanaryjskich okaz dracaeny draco. Jego wiek szacuje się na około 800 lat. By zobaczyć ten wiekowy gatunek należy udać się do małej miejscowości Icod de los Vinos.
Motylarnia
Mariposario del Drago mieści się w Icod de los Vinos obok Millenary Drago (parku z najstarszym i największym żyjącym okazem Dracaena draco, czyli smoczego drzewa). W Motylarni spacerować można wśród ponad 800 egzotycznych motyli z całego świata, które latają na wolności.
Wędrówka odbywa się we własnym tempie. Przy gablotach, w których prezentowane są różne stadia rozwoju motyli pracownicy Mariposario del Drago wyjaśniają w kilku językach specyfikę każdej postaci (jajo, gąsienica, poczwarka, motyl).
Na najniższym poziomie mieści się sala kinowa (my mieliśmy okazję obejrzeć kultowy „Mikrokosmos”) oraz kilka ekspozycji dotyczących świata motyli wraz z ogromnym modelem, dzięki któremu każdy zwiedzający może „upodobnić się” do uskrzydlonego owada.
Cennik, godziny otwarcia i galerię zdjęć motylarni znajdziecie na stronie mariposario.com
Jardin Botanico
Jardin Botanico to ogród botaniczny na granicy Puerto de la Cruz i La Orotavy.
Wszystkich bez wyjątku zachwyci spektakularny fikus macrophylla. Dzieci mogą swobodnie spacerować lub biegać (;) po labiryntach dróżek między kwitnącymi i owocującymi roślinami, w tym: ananasami, mango, awokado, kawą arabiką i barwną różową bilbergią. Flory Wysp Kanaryjskich, ale i Afryki, Azji i Ameryki Południowej jest tam na wyciągnięcie ręki.
Teneryfa — nietypowe atrakcje dla dzieci — sanktuarium dla zwierząt
Tenerife horse rescue and animal sanctuary „Refugio de animales” to osobliwe miejsce na wyspie. Ekologiczne gospodarstwo (farma, finca) powstało 3 lata temu. Wolontariusze z całego świata starają się zapewnić przebywającym tu zwierzętom godne warunki do życia.
Finca jest domem dla ponad 200 zwierząt, już nie tylko koni (nierzadko wykorzystywanych wcześniej w turystyce i rolnictwie).
Budynki, zagrody i zaplecze buduje się tylko z materiałów naturalnych lub pochodzących z recyklingu. Prąd pochodzi z paneli słonecznych, a woda pod prysznicem ogrzewana jest końskim nawozem.
To nietypowe miejsce – pokazuje bezinteresowne oddanie ludzi, empatię i życie zgodne z naturą.
Jak pomóc? Gospodarstwo ma swoją stronę internetową, tam znajdziecie wszelkie informacje — tenerifehorserescue.com.
Więcej informacji udzielić może Adriana, która jest polskim reprezentantem i która to oprowadzała nas po Tenerife Horse Rescue.
Teneryfa — nietypowe atrakcje dla dzieci — oglądanie gwiazd
„Jeden z trzech najlepszych firmamentów na świecie” – takim hasłem przyciąga turystów niebo nad Teide. Faktycznie — nocny nieboskłon tutaj jest jednym z najlepszych na świecie do przeprowadzania obserwacji astronomicznych. Będąc na Teneryfie, możemy zobaczyć aż 83 gwiazdozbiory podczas jednej nocy.
Nie budzi wątpliwości informacja, że w 2014 roku niebo nad Teide otrzymało wyróżnienie Fundacji Starlight, którym pochwalić się mogą tylko miejsca, z których warunki do prowadzenia obserwacji astronomicznych są najlepsze.
Odpowiednia szerokość geograficzna oraz czyste powietrze gwarantują doskonałą widoczność rozgwieżdżonego nieba. Chcąc je podziwiać, wystarczy udać się do łatwo dostępnego Parku Narodowego Teide, wolnego od wszelkich zanieczyszczeń świetlnych (położony jest bowiem na wysokości powyżej 2000 m n.p.m.).
My kilka razy wybraliśmy się na nocne przyglądanie się gwiazdom. Bez problemu udało się dojrzeć m.in. spektakularne gwiazdozbiory, np. Kasjopei i Pegaza. Swoją drogą planety takie jak: Wenus, Jowisz, Saturn, czasami również Merkurego widać z każdego miejsca na wyspie. W rozszyfrowywaniu nazw wszelkich obiektów na niebie pomaga nam aplikacja Stellarium dostępna zarówno na iPhone jak i Androida.
Jeśli Wasze dzieci mają więcej niż 8 lat i spragnieni jesteście większych wrażeń, to Park Narodowy Teide posiada bogatą ofertę dla miłośników obserwacji astronomicznych, m.in. obserwację astronomiczną na Teide czy dzienną wizytę z przewodnikiem po obserwatorium. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie Parku Teide.
Muzeum Nauki i Kosmosu
Muzeum Nauki i Kosmosu w La Lagunie na Teneryfie to takie warszawskie Centrum Nauki Kopernik.
Museo de la Ciencia y el Cosmos jest największym i najbardziej popularnym muzeum nauki na Wyspach Kanaryjskich. Ogrom interaktywnych stanowisk i prezentacji dotyczących kosmosu oraz człowieka potrafi zająć na kilka godzin dziecko i dorosłego.
Kilka stanowisk jest wyłączonych z użytku ze względu na normy Covid-19. Opis eksperymentów i eksponatów jest raczej w języku hiszpański.
Czego m.in. można dowiedzieć się w Muzeum Nauki i Kosmosu?
- jak wygląda układ słoneczny z zachowaniem proporcji wielkości planet i słońca?
- jak to możliwe, że 5-latek jest w stanie ponieść samochód osobowy?
- czym wytłumaczyć różne fazy księżyca?
- dlaczego w atmosferze pojawiają się dziury ozonowe?
- ile ważylibyśmy na różnych planetach, słońcu i księżycu, gdybyśmy na nich stanęli?
Muzeum czynne jest w niedzielę i poniedziałki od 10.00 do 17.00, od wtorku do soboty od 9.00 do 19.00 (w piątki i soboty od 16.00 wchodzicie za darmo).
Jeżeli zależy Ci na harmonijnym rozwoju dziecka? Jako polski logopeda na Teneryfie wspieram dzieci z trudnościami rozwojowymi, prowadzę terapię logopedyczną i pedagogiczną, a mając doświadczenie w edukacji domowej i nauczaniu języka polskiego wspomagam kształcenie w języku ojczystym.
Teneryfa — nietypowe atrakcje dla dzieci — hiszpańskie święta i festiwale
Jeśli swój pobyt planujecie w okolicach Bożego Narodzenia lub w czasie karnawału, czeka na Was wiele atrakcji.
Czy wiedzieliście, że karnawał na Teneryfie jest drugim co do wielkości na świecie? Podziwianie barwnego korowodu w Santa Cruz nie ma sobie równych.
Przez cały rok czynne jest również muzeum karnawału — Casa del Carnaval. Tam poczuć można klimat karnawałowego szaleństwa przez cały rok. Muzeum jest darmowe. W swoich zbiorach gromadzi m.in. stroje nagrodzonych w konkretnych latach królowych karnawału.
W okresie bożonarodzeniowym warto odwiedzić La Orotavę. Już od początku grudnia miasteczko ogarnia świąteczny klimat — uliczne dekoracje, jarmark bożonarodzeniowy i wystawy szopek.
Od kilkunastu lat organizowana jest tu wystawa szopek (coś podobnego do krakowskiej wystawy szopek). W tym roku prócz wystawy w Centro de La Cultura de San Agustín (darmowa, oblegana, z ograniczeniami ze względu na Covid) w 26 miejscach w mieście porozstawiane są inne szopki. Mapka ze szlakiem dostępna jest również w Internecie.
Wystawa robi wrażenie — szczególnie ruchoma szopka w muzeum przedstawiająca Betlejem w czasach narodzin Jezusa. Misternie wykonane elementy szopki (owoce, zwierzęta, wnętrza chat), ruchome elementy (koło młyńskie, ludzie podczas pracy, poruszające się zwierzęta), płynąca woda, gra świateł. Dla małych i dużych to niezwykła atrakcja. Świetnie wprowadza w atmosferę świat, szczególnie gdy wokół nie ma żywych choinek i śniegu.
Teneryfa — atrakcje dla dzieci — kulinarne przysmaki
O kuchni na teneryfie pisałam już wcześniej (Kuchnia na Teneryfie, czyli czego warto spróbować na Teneryfie).
Wiemy, że każde dziecko ma inne upodobania kulinarne. Jedno zajada się krewetkami, inne codziennie może jeść wyłącznie chleb z serem (o ten pierwszy, taki prawdziwie polski, na Teneryfie bardzo trudno) lub ziemniaki (osobnik z takim zamiłowaniem czuć się może szczęściarzem na wyspie — papas arrugadas zaspokoi nie tylko jego kubki smakowe, ale i solidnie wypełni brzuch).
Na szczęście większość dzieci uwielbia owoce, a tych na wyspie nie brakuje. Różnorodność smakowa, kolorystyczna, zadziwiające kształty i egzotyka owoców kusi oko i język. Jest z czego wybierać. Marakuje, karambole, papaje, dragon fruity, kaki… i oczywiście platano, czyli tutejsze małe banany.
Co ciekawe, nasze dzieci, jako atrakcję traktowały wypady na targi owocowo-warzywne, które serwowały produkty zawsze świeże, ekologiczne, bezpośrednio od tutejszych gospodarzy.
Teneryfa — atrakcje dla dzieci — cz.2
Jest również spora ilość atrakcji, które tylko wymienię, ale których my świadomie nie odwiedziliśmy. Na odwiedzenie parków wodnych jeszcze poczekamy, by móc skorzystać z większości proponowanych tam atrakcji, bo obecnie wiek i wzrost juniora jest ograniczeniem. Parki, w których ogląda się tresowane zwierzęta nie są dla nas.
Teneryfa z dzieckiem? Jak się okazuje to możliwe!
To na razie koniec naszej listy Teneryfa — atrakcje dla dzieci. Na bieżąco postaramy się aktualizować lub dopisywać kolejne punkty.