Poniżej znajdziecie najpiękniejsze książki o świętach dla dzieci (i nie tylko), dzięki którym poczuć można świąteczną atmosferę, nastrój radości, ale i zadumy. Długie grudniowe popołudnia i wieczory to idealny czas na rodzinne czytanie przy kominku lub po prostu pod kocem z kubkiem gorącej czekolady i pierniczkami w zanadrzu. Książki dedykowane są szerokiej grupie odbiorców, a świat przedstawiony budowany w oparciu o bardzo uniwersalne wartości nie narzuca jedynego słusznego światopoglądu, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Książki o świętach dla dzieci
Najlepsze jasełka wszech czasów
„Najlepsze jasełka wszech czasów”
tekst: Barbara Robinson
ilustracje: Anke Kuhl
tłumaczenie: Adam Pluszka
Dwie Siostry
Pamiętacie moment, gdy jako małe dzieci usłyszeliście o betlejemskiej historii po raz pierwszy? Ja pamiętam. Choć jako kilkulatka zdążyłam już nieco przesiąknąć atmosferą cudowności tej grudniowej nocy, bielą aniołów nad przytulną stajenką i pachnącym siankiem w żłóbku, to pierwsze spotkanie z tekstem biblijnym czytanym przed wigilijną wieczerzą, zbiło mnie z tropu.
Zastanawiałam się bowiem, dlaczego w kontekście Maryi zawsze pada określenie „brzemienna”, a nie w ciąży? Dziwiłam się, że to nie rodzice Jezusa wybrali synowi imię, tylko anioł zesłany przez Boga. No i kto u licha przynosi dziecku prezenty w postaci jakichś tam olejków i zapachów, przecież dziecko ucieszyłoby się bardziej z zabawek…
Podobne rozterki, choć w zdecydowanie mocniejszym wydaniu, mają Herdmanowie – najgorsze dzieciaki w pewnym mieście (a może i na świecie). Na co dzień biją kolegów, szantażują koleżanki, palą cygara w toalecie. Gdy jednak całkiem przypadkiem dostają główne role w jasełkach, to pewne jest tylko jedno – historia o narodzinach Jezusa w wydaniu miejscowej ferajny z piekła rodem będzie wyjątkowa!
Odczarowana, zinterpretowana na nowo przez dzieci historia betlejemskiej nocy ubawi do łez, ale i sprawi, że niejedna łza wzruszenia zakręci się w oku czytelnika.
Jak ratowaliśmy Wigilię
Jak ratowaliśmy Wigilię”
tekst: Ellen Karlsson
ilustracje: Cecilia Heikkilä
tłumaczenie: Anna Czernow
Wydawnictwo Zakamarki
Jesteśmy niepoprawnymi fanami “adwentówek”, czyli książek, które idealnie wprowadzają rodzinę w atmosferę świąt, a które czyta się w każdy grudniowy wieczór do Bożego Narodzenia (lub nawet Nowego Roku). Jeśli jeszcze nie pochłonął Was ten grudniowy rytuał, to uważajcie, bo z książką “Jak ratowaliśmy Wigilię” uzależnienie murowane.
Akcja w “Jak ratowaliśmy Wigilię” zogniskowana jest wokół kalendarza adwentowego. W grupie przedszkolaków liczącej 24 (!) osoby pani proponuje swoim uczniom przedświąteczną grę. Każdego grudniowego dnia jeden z podopiecznych będzie zrywać kartkę z kolejną datą. Przedszkolak, któremu przypadnie wigilijny dzień, zobowiązany jest opiekować się kalendarzową kartką aż do Bożego Narodzenia. Jeśli ją zgubi, nie będzie Wigilii.
Tim — główny bohater — bardzo przejmuje się narzucony obowiązkiem. Z wielu względów Święta mają dla niego ogromne znaczenie. To więc właśnie on postanawia zapobiec prawdopodobnym tragicznym wypadkom. Na nieszczęście drugiego grudnia czytelnik widzi Tima stojącego z wyrwaną kartką z wigilijną datą.
Dalszy ciąg wydarzeń to relacja z przebiegu planu ratunkowego dla Bożego Narodzenia, jaki wraz z Timem wymyśla i wciela w życie Esme, koleżanka z grupy. Dwójka znajomych, później przyjaciół, mianuje się świętymi ratownikami rzeczy (w tym przede wszystkim Wigilii).
Przygodową i świąteczną historię, ubiegłoroczną nowość, recenzowaliśmy we wpisie — Adwentowe odliczanie do Bożego Narodzenia z książką „Jak ratowaliśmy Wigilię”.
Kuku zostaje Świętym Mikołajem
“Kuku zostaje Świętym Mikołajem”
Autorka: Monika Kamińska
Ilustracje: Andrzej Tylkowski
Mamania
Czasem dawanie przynosi większą radość niż branie…
Te słowa to jednocześnie przesłanie i motor napędzający akcję “Kuku zostaje Świętym Mikołajem”. Empatyczny młody przedszkolak, któremu przez cały czas towarzyszy dziadek, postanawia dosłownie zamienić się w Świętego Mikołaja. Po co? By poczuć, ile radości może sprawić obdarowywanie kogoś prezentami, nie oczekując nic w zamian. Potrzebujących jest przecież mnóstwo. Za sprawą wskazówki od dziadka Kuku w roli Świętego Mikołaja i dziadek – elf — ruszają do… domu opieki.
Jak dalej potoczy się ciepła opowieść z dziadkiem i wnuczkiem w roli głównej? Koniecznie sprawdźcie. Ta książka o świętach dla dzieci doskonale sprawdza się jako międzypokoleniowa lektura przy choince.
Świąteczną przygodę Kuku i jego dziadka opisaliśmy we wpisie – „Kuku zostaje Świętym Mikołajem” – o radości dawania.
Dobranocki na Gwiazdkę
„Dobranocki na Gwiazdkę”
Autorzy: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska
Nasza Księgarnia
Nasza lista “książki o świętach dla dzieci” nie byłaby kompletna bez “Dobranocek na Gwiazdkę”. „Dobranocki na Gwiazdkę” to zbiór 11 świąteczno-zimowych opowiadań idealnych do czytania w grudniowe poranki i wieczory.
Unikalne grono polskich autorów współtworzą: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka.
„Dobranocki na Gwiazdkę” to historie z nie zawsze jasnymi, powoli snutymi fabułami (do których młody czytelnik jest przyzwyczajony), ale za to wzmacniającymi aurę tajemnicy wokół opowieści, z nierzadko impresyjnymi opisami zimowej przyrody, przenikaniem się świata realnego z wyobrażonym, to zdecydowanie klimat melancholii.
Wszystko przyozdobione ilustracjami Ewy Beniak-Haremskiej, których elementy ludowego folkloru (m.in. śnieżnobiały motyw koronek wkomponowanych w ubrania bohaterów, ozdoby świąteczne czy zjawiska pogodowe) doskonale oddają atmosferę świątecznego czasu, nawiązując do wigilijnych i bożonarodzeniowych tradycji (postać Świętego Mikołaja, motyw choinki, wieczerza i zwyczaje z nią związane, niezwykłe zwierzęce zachowania), ale i indywidualnych zwyczajów i obrzędów prywatnych ognisk domowych.
Niezwykły Święty Mikołaj
Sven Nordqvist
“Niezwykły Święty Mikołaj”
Media Rodzina
1. grudnia. Biały puch pokrył gospodarstwo Pettsona. Cała okolica wyglądała dokładnie tak, jak powinna wyglądać przed świętami Bożego Narodzenia. Staruszka wraz z jego wiernym kotem czeka jednak jeszcze sporo pracy: trzeba upiec pierniczki, posprzątać, ściąć choinkę, przygotować prezenty…
A właśnie! Dlaczego muszą martwić się o podarki – dopytuje Findus. Przecież wiejskie dzieci opowiadały, że to Święty Mikołaj przynosi w Wigilię prezenty.
„Jedynym prezentem, jaki chcę, jest to, by przyszedł do nas Mikołaj, tak żebym mógł go zobaczyć. Jak nie przyjdzie, już nigdy nie będę obchodził Bożego Narodzenia”.
Tak oto do przedświątecznych obowiązków Pettsona dołącza kolejne zmartwienie — stworzyć Mikołaja, który wyglądać będzie jak prawdziwy, ba — zapuka do ich drzwi i zostawi prezenty.
Uda się?
Przekonajcie się sami, czytając całkiem sporych rozmiarów świąteczną historię (17 rozdziałów) z Findusem, Pettsonem i niezwykłym Mikołajem w roli głównej.
Grudniowy gość
„Grudniowy gość”
tekst: Siri Spont
ilustracje: Alexander Jansson
tłumaczenie: Marta Wallin
Wydawnictwo Zakamarki
“Grudniowy gość” to nietypowa książka o świętach dla dzieci. Eksponowany wątek wojny i uchodźstwa nie zapowiada świątecznego, radosnego i rodzinnego, klimatu. Wierzcie mi jednak, z dnia na dzień, z rozdziału na rozdział adwentowe oczekiwanie na “gościa” nabiera wartości. Staje się cud. Radość zagości w sercach bohaterów, Marty — nastoletniej narratorki, ale i Yusufa — jej kuzyna, który uciekając z kraju ogarniętego wojną, rozłącza się z rodzicami i trafia do Szwecji, domu siostry swojej mamy.
Charakterystyka “Grudniowego gościa” znajduje się we wpisie — Bolesne wyczekiwanie na cud – „Grudniowy gość”.
Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony
„Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony”
tekst: Jujja Wieslander
ilustracje: Sven Nordqvist
tłumaczenie: Michał Wronek-Piotrowski
Wydawnictwo Zakamarki
Dobrze znana co poniektórym (nieuświadomionym gorąco polecamy poprzedni wpis o Mamie Mu!) Mama Mu gotowa jest do Wigilii. W oborze ma choinkę, swoje rogi razem z innymi krowami przyozdobiła łańcuchem, z radia słychać melodie kolęd…Tylko Pan Wrona jakoś nie w świątecznym nastroju. Czy tym razem zwariowana przyjaciółka pomoże lamentującemu biedaczynie w potrzebie? Chyba nawet ma plan.
Dla nas ta świąteczno-zimowa część serii o Mamie Mu i Panu Wronie to pozycja obowiązkowa na liście “książki o świętach dla dzieci”.
Jeśli korzystacie z zadaniowego kalendarza adwentowego, polecam naszą zeszłoroczną inspirację – W oczekiwaniu na Święta – z naszym kalendarzem adwentowym DIY.
Patrz Madika pada śnieg
“Patrz, Madika, pada śnieg!”
tekst: Astrid Lindgren
ilustracje: Ilon Wikland
tłumaczenie: Anna Węgleńska
Wydawnictwo Zakamarki
Zimowe szaleństwo na śniegu, dziecięca zazdrość, nieposłuszeństwo wobec dorosłych, potęga złowrogiej przyrody, a przede wszystkim siostrzana więź bohaterek — o tym przeczytacie we wcale niedługim opowiadaniu “Patrz, Madika, pada śnieg!”.
Cała recenzja czeka we wpisie — „Patrz, Madika, pada śnieg!” – dramat dziecka na tle złowieszczej i jednocześnie fascynującej mocy przyrody.
Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko
“Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko”
tekst: Astrid Lindgren
ilustracje: Ilon Wikland
tłumaczenie: Anna Węgleńska
Wydawnictwo Zakamarki
„Ze mną to jest dziwne – powiedziała Lotta. – Ja tyle umiem”.
O tak! 5-letnia Lotta potrafi prawie wszystko. Gwizdać, wypełniać domowe obowiązki, pomagać chorym ludziom…
„Jak tak sobie pomyślę, to wszystko umiem …”
Przechwalającej się głównej bohaterce daleko jednak do aroganckiej i egoistycznej małolaty. Wręcz przeciwnie, historia niezwykle zaradnej Lotty (odwiedza chorą ciocię, której: podlewa kwiatki, karmi psa, zmywa naczynia, zamiata podłogę, przygotowuje posiłek, krojąc ostrym nożem chleb, kupuje gazetę w kiosku przy ruchliwej szosie, dodatkowo jest w stanie oddać swoje pieniądze, za które miała kupić słodycze, byleby tylko zdobyć choinkę, której najprawdopodobniej nie będzie w domu na Święta) pozwala czytelnikowi poznać prawdziwe oblicze 5-latki – owszem charakternej, ale uczynnej i bezinteresownej — i kibicować jej podczas zaskakujących splotów akcji.
Koniecznie jeszcze przed Świętami sprawdźcie, czy Lotta umie prawie wszystko. Upewnijcie się również, czy w waszym mieście nie brakuje choinek. Na naszej liście “książki o świętach dla dzieci” Lotta króluje od 4 lat!
O kolędach gawęda
„O kolędach. Gawęda”
Kiereś Emilia
Oklejak Marianna
Wydawnictwo Kropka
„O kolędach. Gawęda” to nietypowy śpiewnik kolęd, który jako pierwszy zastąpił nasze tradycyjne, wysłużone już książeczki komunijne ze zbiorem pieśni religijnych i kolęd kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt) lat temu otrzymane na lekcji religii.
Osobliwy to śpiewnik, bo z trafnymi (szczególnie dla młodszych śpiewaków nieosłuchanych z archaicznym językiem kolęd) wyjaśnieniami poszczególnych słów, fraz, wyrażeń lub nawet całych wersów kolęd.
Unikalny, bo traktuje kolędy jako niepowtarzalny tekst literacki, w którym drzemie uniwersalna chrześcijańska tradycja, ale i polskie obyczaje, historia ludzkości i wiara jednostki.
Jak na śpiewnik przystało posiada zapis nutowy, ułatwiający kolędowanie przy akompaniamencie instrumentów.
Ilustracje malowane żywymi kolorami, tętnią folklorem, jednocześnie imitując dziecięcą twórczość plastyczną (papierowe wycinanki, bibułkowe zdobienia, patchworkowe kolaże).
“O kolędach. Gawęda” zostaje z nami do 2 lutego i na każde następne bożonarodzeniowe kolędowanie.
Ekspres Polarny
,,Ekspres Polarny”
Tekst: Chris Van Allsburg
Ilustracje: Chris Van Allsburg
Tłumaczenie: Agata Mietlicka
Wydawnictwo Tekturka
Dawno temu, w Wigilię świąt Bożego Narodzenia pewien chłopiec nasłuchuje dźwięku dzwoneczków sań Świętego Mikołaja. Zamiast nich pod jego dom podjeżdża Ekspres Polarny, który zawiezie go i innych młodych pasażerów na Biegun Północny – do miasta elfów i Świętego Mikołaja. Tam, w centrum miasta, Święty wręczy wybranemu przez siebie dziecku pierwszy bożonarodzeniowy prezent. Nie inaczej – to młodziutki narrator dozna tego zaszczytu. A czego sobie zażyczy, wiedząc, że może otrzymać wszystko, cokolwiek sobie zamarzy? Zaskakujący będzie to upominek, tak samo niespodziewane okaże się być zakończenie opowieści.
„Większość moich przyjaciół słyszała wtedy dźwięk dzwoneczka, ale z upływem lat ucichł dla wielu z nich. Nawet Sarah odkryła w pewne święta Bożego Narodzenia, że nie słyszy już tego uroczego brzmienia. A dla mnie, chociaż stałem się dorosły, dzwoneczek wciąż dzwoni, jak dla wszystkich, którzy naprawdę wierzą”.
W warstwie fabularnej dzwoneczki zwiastują przybycie sań Świętego Mikołaja lub jego obecność, a metaforycznie to oczywiście wiara w szeroko pojmowaną magię Świąt, w Świętego Mikołaja, w małe indywidualnie przydarzające się wtedy cuda, w niesamowitą życzliwość ludzi i wszechogarniająca nas radość.
„Ekspres Polarny” jest z nami od 3 lat, od zeszłego roku jako wznowione wydanie. Pomaga usłyszeć, pomaga wierzyć, pomaga się uśmiechać…
Magiczny sklep z prezentami
“Magiczny sklep z prezentami” najmłodszym czytelnikom pomaga ODKRYĆ tajemniczy składnik Świąt, a dorosłym PRZYPOMINA, co w życiu ma największą w wartość.
„Magiczny sklep z prezentami”
Tekst: Maudie Powell-Tuck
Ilustracje: Hoang Giang
Wydawnictwo Wilga
Cała recenzja czeka we wpisie — „Magiczny sklep z prezentami”.
Zagadka złodzieja świąt
“Zagadka złodzieja świąt” to kolejna adwentówka, czyli książka pełniąca funkcję kalendarza adwentowego do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii. Tym razem Wydawnictwo Zakamarki pokusiło się o detektywistyczną opowieść w 24 rozdziałach ze Świętami Bożego Narodzenia w tle.
„Zagadka złodzieja świąt”
Autor: Lisa Bjärbo
Ilustrator: Matilda Ruta
Tłumaczenie: Marta Wallin
Wydawnictwo Zakamarki
Cała recenzja czeka we wpisie — „Zagadka złodzieja świąt” — książkowy kalendarz adwentowy.
Święta w Valleby. Wielka awaria prądu
Okazuje się, że kto jak kto, ale detektywi nie mogą odpoczywać nawet w Święta! I dlatego słynni młodzi śledczy – Lasse i Maja – mają ręce pełne pracy, gdy w pewne wigilijne popołudnie w całym Valleby gaśnie światło i zapada głęboka ciemność.
Co okaże się przyczyną awarii prądu?
Dzięki książce “Święta w Valleby. Wielka awaria prądu” mamy okazję razem z Mają i Lassem z Biura Detektywistycznego rozwiązywać aż 26 zadań, które krok po kroku prowadzą do rozwikłania głównej – świątecznej zagadki.
Dodatkowe świąteczne dekoracje jak zawsze barwnego Valleby, ale i ogrom łamigłówek w każdej postaci (zaszyfrowane wiadomości, zawiłe trasy, cienie podejrzanych postaci, pogubione prezenty, porozrzucane wiadomości) pozwalają jeszcze bardziej identyfikować się czytelnikom z bohaterami kultowego opowiadania detektywistycznego, owocując świetną zabawą w świątecznym klimacie.
Czytaj i rozwiązuj zadania!
Szukaj zguby! Wypatruj szczegółów! Odczytuj szyfry!
Baw się w najlepsze z Lassem i Mają!
„Święta w Valleby. Wielka awaria prądu”
tekst: Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis
tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Zakamarki
Święta na świecie
Różne wcielenia Świętego Mikołaja. Rozmaite prezenty czekające pod choinką, w butach czy pniach drzewa. Kuszące wyglądem i smakiem, czasami — przeciwnie — odpychające dziwnością przysmaki wigilijne. Ogrom tradycji, zwyczajów i obrzędów 24 chrześcijańskich krajów świata zmieścił się w książce “Święta na świecie”.
„Święta na świecie” to przykład książki o świętach dla dzieci, dzięki której poznać można Boże Narodzenie z różnych – nierzadko zupełnie odmiennych – perspektyw.
„Święta na świecie”
Tekst: Sofie Maria Brand
Ilustracje: Rasmus Juul
Wydawnictwo Znak Emotikon
Cała recenzja czeka we wpisie — „Święta na świecie”, czyli czytelnicza podróż dookoła świata po tradycjach świątecznych.
Spragnieni zimy? Polecamy książki o zimie dla dzieci — Gdy dzieciom brakuje zimy za oknem – książki o zimie dla dzieci.
Na koniec lista z linkami do wszystkich książek: