Że o emocjach trzeba rozmawiać, że emocje trzeba rozpoznawać i oswajać, że emocji nie można się wstydzić. To na pewno wiesz. My też. Dlatego książki dla dzieci o emocjach mają specjalne miejsce w naszej domowej bibliotece. Złość, frustracja, gniew, smutek, zazdrość, ale i radość to nasza codzienność. Zastanawiasz się jak wspomagać rozwój emocjonalnych swoich dzieci? Przedstawiam 10 książek dla dzieci o emocjach, które pomogą Ci rozmawiać na temat uczuć.
„Co robią uczucia?”
Jak poznać i oswoić emocje podpowiada fenomenalna i prosta w treści i formie książka “Co robią uczucia?”. Lektura pokazuje interesujący świat sympatycznych lub, rzadko, ale jednak wrogich, istot. Stwory przybierają imiona będące nazwą uczucia, nastroju, cechy charakteru, usposobienia, zdolności, a nawet wyobrażeń. Czytelnik przygląda się sytuacjom z ich codziennego życia i dowiaduje się, zgodnie z tytułem książki, co robią uczucia.
Więcej o książce we wpisie – „Co robią uczucia?” – liryczny i metaforyczny album ludzkich emocji.
Gdzie kupić:
“Mój spokój” i ” Moja złość”
“Mój spokój” i ” Moja złość” to zbiór słowno-ruchowych ćwiczeń relaksacyjnych do wykonania wspólnie z dzieckiem. Świetnie sprawdzi się też w grupie przedszkolnej lub na zajęciach indywidualnych z terapeutą.
Dwa tytuły to właściwie niewielkich rozmiarów książeczki zawierające po relaksacje, które dla najmłodszych ujęte zostały w wierszowaną formę i zilustrowane w duchu dziecięcej prostoty (dziecięcy brak perspektywy, prosta kreska, jednolite kolory). Odpowiednio dobrane słowa i obrazy przemawiają do wyobraźni dziecka, pozwalając wyrażać trudne do zakomunikowania emocje. Relaksacje zaczynają się instruktażem dla dorosłych dotyczącym celu i przebiegu ćwiczeń (opis ruchu, jaki ma wykonywać dziecko).
Dzięki „Mojemu spokojowi” dziecko może się odprężyć i po prostu poczuć dobrze w „swojej skórze”. Z kolei „Moja złość” zanimizowana jako ryczący i groźny lew tkwiący w najmłodszych pozwala wyrażać jedną z trudniejszych emocji, akceptować ją i przez nią przechodzić.
Spójne tematem relaksacje z jednej książeczki można wykonywać pojedynczo, jako ranny lub wieczorny rytuał lub w razie potrzebny, gdy dziecko potrzebuje wyciszenia i ukojenia nadmiaru gniewu.
“Mój spokój” i “Moja złość” to małe rozmiarem, minimalistyczne w formie, ale wielkie mocą książeczki. Ćwiczenia inspirowane są kinezjologią edukacyjną i metodą Brain Gym®.
„Wielka księga super skarbów. To, co naprawdę się liczy”
Książka „Wielka księga super skarbów. To, co naprawdę się liczy” opowiada o niematerialnych osobliwościach, czyli przede wszystkim o emocjach i uczuciach, ale również o życiowych pragnieniach, spełnionych zamysłach, o pasjonujących przygodach, ale i zwyczajnych spokojnych chwilach, o znaczących w życiu dziecka osobach m.in. rodzinie i nauczycielach, o miejscach, z jakichś powodów dla kogoś ważnych, o bezcennym czasie.
Wszystko na przykładzie osobistych doświadczeń 18 dzieci. Co czyni ich szczęśliwymi, jak odkrywają swoje super moce, kto dodaje im otuchy — odpowiedzi dostarcza “Wielka księga super skarbów”.
Więcej o książce we wpisie – „Wielka księga superskarbów. To, co naprawę się liczy”.
Gdzie kupić:
„Gdzie zaczyna się szczęście” i „Kiedy nadchodzi smutek” – książki dla dzieci o emocjach
„Gdzie zaczyna się szczęście” i „Kiedy nadchodzi smutek” czytane razem pozwalają zrozumieć i zaakceptować dzieciom skrajnie odmienne, ale towarzyszące im na co dzień uczucia. Po raz kolejny uczucia zostają zantropomofrizowane i na przekór młodemu bohaterowi starają się albo na stałe zagościć w jego życiu lub przeciwnie – schować się przed nim lub uciec.
Jak radzić sobie ze Smutkiem depczącym nam po piętach? Jak nie spłoszyć Szczęścia i sprawić, by częściej towarzyszyło najmłodszym w ich życiu? Mnóstwo konkretnych sytuacji, będących odpowiedzią na te i tym podobne pytania czeka w książkach „Gdzie zaczyna się szczęście” i „Kiedy nadchodzi smutek”.
Więcej o książce we wpisie – „Gdzie zaczyna się szczęście” i „Kiedy nadchodzi smutek”.
Gdzie kupić:
„Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach” – książki dla dzieci o emocjach
Dwutomowa kolekcja opowiastek o emocjach „Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach” wpisuje się w nurt bajkoterapii. Historie z życia zwierząt, ich codzienne problemy oraz sposób ich rozwiązywania podpowiadają najmłodszym, jak radzić sobie np. z zazdrością, nieśmiałością, lękiem przed odrzuceniem lub brakiem akceptacji. Uczą również zachowań i reguł w momencie, gdy dziecko dołącza do nowej grupy i społeczności.
Ogromnym atutem książek “Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach” jest to, że każda bajka jest częścią konspektu, w skład którego wchodzą pytania do rozmowy i dyskusji na temat treści i przesłania bajki oraz zabawy utrwalające sposoby radzenia sobie z tytułowymi emocjami i wyzwaniami.
Więcej o książce we wpisie – “Zwierz się zwierza. Bajki o ważnych emocjach i wielkich wyzwaniach”.
Gdzie kupić:
“Małe”
“Małe” to wzruszająca obrazkowa historia opisująca życie trzyosobowej rodziny, króliczopodobnych postaci z perspektywy Małego. Jest to jednak smutna codzienność nierzadko zakłócana kłótniami dorosłych.
Niosące nadzieję zakończenie najmłodszym uświadamia, że istnieją osoby i instytucje pomagające dzieciom w trudnych, bo pozbawionych bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego, sytuacjach. Z kolei dorosłym przypomina, że to przede wszystkim rodzina i najbliżsi powinni być ostoją bezpieczeństwa dla dzieci.
Więcej o książce we wpisie – „Żadnej przemocy!” Astrid Lindgren i „Małe” Stiny Wirsén – głośnym wołaniem o prawa dziecka i pokój na świecie.
Gdzie kupić:
Seria o śwince Malince i słoniu Leonie — książki dla dzieci o emocjach
Czy książki dla dzieci o emocjach muszą być pełne patosu i nachalnego dydaktyzmu? Seria o śwince Malince i słoniu Leonie przekonuje, że nie! O trudach i radościach dzielenia się dowcipnie opowiada historia “Czy umiem się dzielić?”. Z kolei “Czekanie jest takie trudne” pokazuje, że cierpliwość zostaje nagrodzona, a więc dyscyplina wewnętrzna po prostu się opłaca, nierzadko przynosząc realne korzyści.
Seria o śwince Malince i słoniu Leonie to świetne książki dla dzieci o emocjach.
Więcej o książce we wpisie: Zabawne książki dla dzieci — nowości w serii o śwince Malince i słoniu Leonie.
Gdzie kupić:
Gdzie kupić:
„Niewielka książka o wielkich emocjach”
tekst: Stina Wirsén
ilustracje: Stina Wirsén
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Cykl „Niewielka książka o wielkich emocjach” przedstawia szeroką gamę dziecięcych emocji. Co ciekawe, nierzadko kontrowersyjne tytuły i niepozorny rozmiar książeczek idzie w parze z ogromną wagą prezentowanych treści.
„Czyje spodnie?”, „Komu leci krew?”, „Kto decyduje?” i „Kto się złości?” wypełnione są skrajnymi emocjami i śmiałymi zachowaniami żywiołowych bohaterów — zwierzęcopodobnych istot.
Pełne humoru minipowieści opowiadają m.in. o samodzielności, współpracy, ale i odrębności oraz złości i gniewie, agresji, płaczu, współczuciu i wybaczaniu.
Więcej o książce we wpisie — „Niewielka książka o wielkich emocjach” dla najmłodszych – Stina Wirsén.
Gdzie kupić:
Gdzie kupić:
Gdzie kupić:
Gdzie kupić:
Do serii “Niewielka książka o wielkich emocjach” dołączyły niedawno kolejne części – “Czyja babcia?” oraz “Kto jest sam?”.
Pierwsza bez ogródek mówi o zazdrości młodego człowieka o drugą osobę. Miśka ma bowiem ukochaną babcię, którą niestety musi się dzielić z kuzynką. Na szczeście okoliczności sprawią, że ‘głupią kuzynkę’ da się polubić, a miłością babci można się dzielić.
Z kolei tytuł “Kto jest sam” mierzy się z niełatwym szczególnie dla dziecka uczuciem samotności, po trosze odrzucenia przez rówiesników, ale równocześnie przekonuje, że przecież samemu – od czasu do czasu – też może być fajnie.
“Królowa kolorów”
“Królowa kolorów” to historia Mazaldy i jej poddanych. Ci ostatni są nietypowymi istotami – to animizowany spokojny niebieski, nieprzewidywalny czerwony i kapryśny żółty.
Przygody królowej i jej poddanych są również punktem wyjścia do plastycznej zabawy, podczas której czarno-białe strony książki czytelnik może zamienić w barwny album z wymyślonymi przez siebie przygodami książkowych bohaterów.
Więcej o książce we wpisie — „Królowa kolorów”, czyli jak rozbudzić plastyczną i emocjonalną wrażliwość dziecka.
“Miny Alberta”
Nowa odsłona Alberta Albertsona. Bardziej obrazkowa. W mniejszym, poręcznym formacie. O wiele grubsza, bo licząca aż 24 rozkładówki!
Tym razem wyłącznie miny i nastroje Alberta zdominowały książkę. Ogrom emocji rysowanych na twarzy kilkulatka (w lustrzanym odbiciu czy też na fotografiach) to przecież tylko ułamek wszystkich uczuć, które nosi w sobie bohater, a które już wielokrotnie czytelnicy mogli poznać. Złość, smutek, zaskoczenie, nuda, wstyd, ciekawość, senność…
„Miny Alberta” to nie tylko galeria emocji każdego dziecka, którą warto poznać, omówić z najmłodszymi, ale i pozwolić oswoić im jako swoją. To także zaproszenie do zabawy w zgadywanie i odczytywanie emocji innych poprzez widoczną mimikę i gesty. To może być również po prostu zwyczajne naśladowanie emocji Alberta i zabawa pełna mimicznych wygłupów i psot!
„Miny Alberta”
tekst i ilustracje: Gunilla Bergström
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Zdjęcie Mother reading to child, autor: Lars Ploughmann, Flickr.