Czytanie jest źródłem wiedzy i przyjemności. A komiksy dla dzieci i nastolatków, to bezsprzecznie świetne motywatory czytania. Łączą w idealnej proporcji obraz i słowo, poprzez zarysowane kadrami strony pobudzają wyobraźnię, pozwalają dopowiadać pomijaną w dialogach narrację, nierzadką będąc po prostu źródłem intelektualnej rozrywki.
We wpisie polecamy komiksy dla dzieci, które warto dzieciom czytać lub podsuwać jako lekturę. Jakie komiksy dla dzieci wybrać na początek przygody? Którzy autorzy i jakie tematy sprawdzają się w popkulturowym gatunku?
Oto nasza lista – najlepsze komiksy dla dzieci. Tytuły, które sprawdziły się u nas i które zostały z nami na długo.
Komiksy dla dzieci
„Wielka podróż dziadka Eustachego”
“Wielka podróż dziadka Eustachego”
Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry
Komiks „Wielka podróż dziadka Eustachego” to zdecydowanie jeden z pierwszych komiksów, jakie zaproponowałabym adeptom czytania tego typu gatunku. Jest sekwencyjną historyjką obrazkową bez słów, bez dymków. Okazjonalnie pojawiają się wyrażenia dźwiękonaśladowcze – humorystyczne wykrzykniki (m.in. SZPER SZPER, SIUUUUP, SKROB SKROB, MNIAM, CHRUP, MLASK), które dynamizują akcję i opisują świat przedstawiony.
Fabuła zogniskowana jest wokół podróży tytułowego dziadka, który pewnego dnia odkrywa, że ma do wykonania pilną misję. Niestrudzony staruszek, empatyczni towarzysze przygód i wyraźna kreska autorów zachęcają czytelnika do snucia własnej narracji.
Cała recenzja czeka we wpisie – „Wielka podróż dziadka Eustachego” – pierwszy komiks dla dzieci – recenzja.
Seria „Trochę hałasu z głębi lasu”
“Pan Łasuch Miś”
Adam Święcki
Wydawnictwo Tadam
“Pan Łasuch Miś” to jedna z kilku części serii „Trochę hałasu z głębi lasu”. Historia opowiada o tytułowym obżarciuchu, który pewnego razu buszując po dziupli, skradł pszczołom miód. Owocująca w wiele przygód pszczela pogoń za złodziejem kończy się niespodzianką. Okazuje się, że z misia nie taki łasuch straszny.
Komiks jak na lekturę dla najmłodszych czytelników przystało, tworzą całokartonowe opowiastki. Wyraziste kolory ilustracji, zwierzęcy bohaterowie, wartka akcji i … rymy w tekście sprawiają, że historię czyta i ogląda się z dziećmi bez znużenia.
Seria „Mój Pierwszy Komiks”
„Smoczek Loczek. Bardzo straszna czkawka”
Tekst: Maciej Jasiński
Rysunki: Piotr Nowacki
Wydawnictwo Tadam
Zastanawiasz się, jakie pierwsze komiksy dla dzieci wybrać? Seria “Mój Pierwszy Komiks” jst odpowiedzią. „Smoczek Loczek. Bardzo straszna czkawka” to z jedna z części tego zbioru. Tytułowy bohater jest małym urwisem, który nie zawsze słucha się mamy. W efekcie dopada go straszliwa czkawka, na którą każdy członek rodziny ma swój sposób.
Duże kadry (na całą stronę), wyraźna czcionka, do tego dziecięce problemy (czkawka) i baśniowe motywy (smok, w innej części księżniczka) trafiają idealnie w gust najmłodszych czytelników.
Seria „Świnka Malinka i słoń Leon”
„Czy umiem się dzielić?”, „Czekanie jest takie trudne!”
Mo Willems
Wydawnictwo Babaryba
Seria amerykańskiego pisarza Mo Willemsa o parze przyjaciół: różowej rezolutnej śwince i szarym grymaśnym słoniu nie ma sobie równych w kategorii zabawnych książek dla dzieci. Gdy weźmiemy pod uwagę jeszcze formę, jaką została napisana (komiks), otrzymujemy sporą dawkę humoru w bardzo przystępnym opakowaniu.
Cała seria doskonale nadaje się dla młodych adeptów czytelnictwa, dla których białe tło rozkładówek, główni bohaterowie na pierwszym planie oraz duże komiksowe dymki świetnie skupiają wzrok i uwagę. Ponadto wartka akcja, czyli krótkie i dynamiczne dialogi sprawiają, że tempo czytanie wzrasta z każdą kolejną rozkładówką.
Cała recenzja czeka we wpisie – Zabawne książki dla dzieci — nowości w serii o śwince Malince i słoniu Leonie.
Seria “Malutki Lisek i Wielki Dzik”
“Malutki Lisek i Wielki Dzik”
Berenika Kołomycka
Wydawnictwo Egmont
Seria o sile przyjaźni, czyli o Malutkim Lisku i Wielkim Dziku jest pięknie namalowanym komiksem z filozoficznym przesłaniem. Niespieszna fabuła (nierzadko kadry pozbawione dialogów bohaterów), stopniowo rozszerzana perspektywa świata przedstawionego w kolejnych tomach (od jabłonki, przez las, góry, doliny, łąkę, morze….) pozwala skupić się czytelnikowi na emocjach i relacjach między bohaterami.
“Mama Mu”
„Mama Mu na wycieczce i inne komiksy”
tekst: Jujja Wieslander
ilustracje: Sven Nordqvist
Wydawnictwo Zakamarki
„Mama Mu na wycieczce i inne komiksy” to zbiór czterech historii opowiedzianych aż na 60 stronach. Historie przygód zwierzęcej pary przyjaciół bawią w każdej formie, także na sekwencyjnych historyjkach obrazkowych.
Przejrzysta szata graficzna i kompozycja komiksu, czyli kolorowe kwadratowe lub prostokątne kadry rozmieszczone na białym tle strony (maksymalnie 6 na stronie), dwa rodzaje dymków (okrągłe z dialogami bohaterów oraz prostokątne zawierające narratorski komentarz) oraz wielkie drukowane litery czcionki bezszeryfowej sprawiają, że “Mamę Mu na wycieczce i inne komiksy” czyta się sprawnie i przyjemnie.
Cała recenzja czeka we wpisie – Mama Mu – książkowe odsłony, a wśród nich ta dość osobliwa i kontrowersyjna.
Seria o Pippi
“Pippi nie chce być duża i inne komiksy”, “Pippi się wprowadza i inne komiksy”, “Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy”
Tekst: Astrid Lindgren
Ilustracje: Ingrid Vang Nyman
Wydawnictwo Zakamarki
Wszystkie komiksy o Pippi trzech zbiorów były publikowane w specjalnej rubryce na łamach szwedzkiego czasopisma dla dzieci „Klumpe Dumpe”. W skład każdego tomu wchodzi po dwanaście komiksów. Pojedyncza historyjka obrazkowa mieści się na czterech stronach.
Żywa kolorystyka ilustracji, konturowo akcentowane elementy rysunku sprawiają, że to właśnie ilustracje wysuwają się na pierwszy plan. W komiksach mamy kilka (nie za dużo) kadrów na stronie, wielkie i drukowane, ale imitujące ręcznie pisane, litery czcionki bezszeryfowej dialogów i narratorskich komentarzy – słowem wszystko to, co doskonale nadaje się dla początkujących czytelników.
Cała recenzja czeka we wpisie – Powraca ta, która nie chce być duża, ale zawsze sobie poradzi – komiksy z Pippi już w komplecie.
Którędy do Yellowstone?
“Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”
tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry
“Którędy do Yellowstone?” to wielki album komiksowy, który łączy w sobie również inne formy i gatunki (atlas, encyklopedia, po trosze podręcznik do przyrody i historii, zielnik oraz opowieść podróżniczą i przewodnik).
„Dzika podróż po parkach narodowych” uczy, bawi, odkrywa, budzi niepokój, ale przede wszystkim zachwyca – ośmiokrotnie! Bo jest to wędrówka zwierzęcych bohaterów po ośmiu niezwykłych parkach narodowych świata.
Cała recenzja czeka we wpisie – „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.
„Szare uszko”
“Szare uszko”
Mieczysława Piotrowskiego
Wydawnictwo Wolno
„Szare uszko” to legenda polskiego komiksu. Przedstawiona historia (na różnorodnych kadrach i rozmaicie zaznaczanych dymkach) opisuje losy zająca ściganego przez myśliwych. Miejscami komiks płynnie przechodzi w opowieść obrazkową.
Cała recenzja czeka we wpisie – Do biegu gotowi, hyc! Legendarny komiks dla dzieci „Szare uszko” – recenzja.
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – „Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy”
“Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy”
Tekst: Martin Widmark
Ilustracje: Helena Willis
Wydawnictwo Zakamarki
„Sabotaż w punkcie skupu” jest zbiorem czterech zupełnie nowych śledztw Biura Detektywistycznego Lassego i Mai napisanych w formie komiksu. Intrygująca i zaskakująca fabuła, dynamiczne śledztwo i karykaturalna kreska Heleny Willis świetnie realizują się także i w tej formie.
Cała recenzja czeka we wpisie – Lasse i Maja i … komiksy, czyli nowa odsłona przygód Biura Detektywistycznego Lassego i Mai – recenzja.
„Zielona dywersja i inne komiksy” – nowe śledztwa Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.
Seria “Ariol”
“Ariol. Do trzech osiołków sztuka. Tom 8”
Tekst: Guibert Emmanuel
Ilustracje: Marca Boutavanta
Wydawnictwo Adamada
“Ariol. Do trzech osiołków sztuka” to ósmy tom unikalnej francuskiej serii Ariol Emmanuela Guiberta (scenarzysty komiksowego) i Marca Boutavanta (grafika i ilustratora). Uwielbiamy wszystkie części, bez wyjątku! Za autentyzm języka bohaterów w kostiumach zwierząt, za aktualną problematykę dotyczącą doświadczeń, zdarzeń i odczuć młodych bohaterów, za dowcip.
Każdy tom to porcja śmiechu dawkowana w 12 komiksach.
Cała recenzja czeka we wpisie – „Ariol. Do trzech osiołków sztuka” – recenzja.
Łauma
“Łauma”
Karol Kalinowski
Wydawnictwo Kultura Gniewu
“Łauma” to kilkakrotnie wznawiany i wielokrotnie nagradzany komiks. Łączy w sobie elementy komediowe, fantastyczne, legendarne, baśniowe, ale i prawdziwej grozy (śmierć bliskich).
Prócz gatunkowego miksu, również czarno-biała szata graficzna (osobliwa w komiksach dla dzieci) i spora porcja narratorskiego komentarza sprawia, że tytuł kierowany jest w stronę starszego czytelnika.
Gra znajduje się w zestawieniu:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥
“88/89”
88/89
Tekst: Michał Rzecznik
Ilustracje: Przemek Surma
Wydawnictwo Widnokrąg
“88/89” to dziecięcy głos w dyskusji na temat PRL-u ujęty w formę komiksu. Ciekawa perspektywa kilkulatka imieniem Adam, zwięźle prowadzona narracja i charakterystyczna humorystyczno-karykaturalna kreska ilustratora sprawia, że wielka historia staje się bliższa młodszym czytelnikom.
Saga o Ryjówce
“Saga o Ryjówce”
Tomasz Samojlik
Wydawnictwo Kultura Gniewu
„Ryjówka przeznaczenia” to pierwsza część z czterotomowej “Sagi o Ryjówkach”. Wielokrotnie nagradzany cykl jest opowieścią z pogranicza fantasy i bajki. Opowiada o przygodach Dobrzyka (przedstawiciela ryjówek) w Puszczy Białowieskiej, który z gapowatego, aczkolwiek sympatycznego bohatera ma okazję stać się wielkim bohaterem w starciu z powracającym do lasu legendarnym Czarnym Nieprzyjacielem.
O, Choroba
“O, Choroba”
Tekst: Boguś Janiszewski
Rysunki: Max Skorwider
Wydawnictwo Agora
“O, Choroba” to unikalny komiks dla dzieci (starszych), młodzieży i dorosłych na polskim rynku wydawniczym. Opowiada o nowotworze, ale i emocjach z nią związanych, leczeniu, również o śmierci. Autorzy udowadniają, że o poważnej chorobie dziecka można pisać bez tabu i bez przygnębiającego patosu. Ba! Nawet z poczuciem humoru, a w dalszym ciągu rzeczowo.
Karykaturalnie rysowana rzeczywistość, wyraziste kolory idealnie odzwierciedlają emocje i perspektywę chorej na białaczkę bohaterki.
Biblia – komiks
“Biblia – komiks. Boża historia odkupienia”
Sergio Cariello
Wydawnictwo WAM
Komiks składa się z opowieści ze Starego Testamentu (ponad 540 stron) i Nowego Testamentu (około 300 stron). Dynamizm i kolorystyka ilustracji zaczerpnięta z komiksów o superbohaterach idealnie wpisuje się w przedstawienie postaci biblijnych, które odmieniły losy wielu narodów i świata.
Gra znajduje się w zestawieniu:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥