Fascynacja dinozaurami i innymi prehistorycznymi stworzeniami wpisana jest w zainteresowania zdecydowanej większości dzieci wieku przedszkolnego i szkolnego. Skąd bierze się to niezwykłe zamiłowanie do gadów z przeszłości? Dinozaury łączą w sobie tajemnicę (szczególnie dotyczącą ich wyginięcia), emocje (gigantyczne drapieżne tyranozaury budzą strach, a maleńkie welociraptory zachwycają sprytem), a zapisana w ich szczątkach historia pobudza dziecięcą wyobraźnię i motywuje do poszerzania wiedzy. Wysunięte argumenty to chyba wystarczająca motywacja dla rodziców, by podsuwać dzieciom niezwykłe tytuły zachęcające do lektury. Książki o dinozaurach dla dzieci – oto nasza lista.
- Gabinet dinozaurów
- Dinozaury od A do Z
- Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji
- Dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta
- Tajemnica dinozaura
- Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach
- Jak się czują dinozaury
- Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury
- Totalnie wszystko o dinozaurach i innych prehistorycznych bestiach
Nasze ulubione książki o dinozaurach dla dzieci
Gabinet dinozaurów
“Gabinet dinozaurów“
tekst: Lucy Brownridge
ilustracje: Carnovsky
Wydawnictwo Dwie Siostry
Pierwsza na liście książka o dinozaurach, czyli “Gabinetu dinozaurów” to fascynująca wędrówka w głąb dziejów, na którą składa się odkrywanie skamieniałych skarbów spoczywających w każdym zakątku Ziemi oraz czujna obserwacja dinozaurów. Wszystko to możliwe jest dzięki kolorowym filtrom — soczewkom paleontologa dołączonym do książki.
Bez “Gabinetu dinozaurów” lista ‘książki o dinozaurach dla dzieci” nie byłaby kompletna.
Cała recenzja i mnóstwo zdjęć we wpisie: „Gabinet dinozaurów”, czyli edukacyjny album z innowacyjnymi trójwarstwowymi ilustracjami.
Dinozaury od A do Z
“Dinozaury od A do Z”
tekst: dr Matthew G. Baron
ilustracje: Dieter Braun
tłumaczenie: Grażyna Winiarska
Wydawnictwo Kropka
Wśród książek o dinozaurach dla dzieci na szczególną uwagę zasługuje niezwykły leksykon „Dinozaury od A do Z” – pozycja, która zachwyci nawet najbardziej wymagających młodych paleontologów. Ta wyjątkowa encyklopedia zawiera opisy ponad 300 różnych gatunków dinozaurów, co czyni ją jedną z najbardziej kompleksowych publikacji dostępnych na rynku.
Co wyróżnia tę książkę na tle innych? Przede wszystkim ogromna różnorodność przedstawionych gatunków – znajdziecie tu nie tylko celebrytów pokroju tyranozaura czy diplodoka, ale również mniej znane, fascynujące stworzenia, o których istnieniu być może nigdy wcześniej nie słyszeliście. Wszystkie dinozaury zostały uporządkowane alfabetycznie – od ardonyksa do zuniceratopsa – co ułatwia odnalezienie konkretnego gatunku.
Każdy dinozaur opisany jest według tego samego schematu – dowiecie się kiedy żył, gdzie odkryto jego szczątki, czym się żywił i jakie osiągał rozmiary. Szczególnie interesujące są informacje o pochodzeniu nazw tych prehistorycznych gadów. Większość nawiązuje do ich wyglądu (np. avimus – „udający ptaka”) lub miejsca odkrycia skamieniałości, ale trafiają się również prawdziwe perełki, jak Borgowia, nazwana na cześć dziwacznego stwora z wierszy Lewisa Carrolla!
Dinozaury, których nazwy wyróżniono w książce pomarańczowym kolorem, zostały opisane bardziej szczegółowo. Tu kryje się prawdziwa kopalnia fascynujących faktów. Czy wiedzieliście, że welociraptor, którego wszyscy znamy z filmu „Jurassic Park”, w rzeczywistości był mniejszy i najprawdopodobniej pokryty piórami? Albo że argentynozaur, uznawany za największe zwierzę, jakie kiedykolwiek chodziło po ziemi, prawdopodobnie rósł przez całe swoje życie? Takich zaskakujących ciekawostek znajdziecie w książce mnóstwo.
Jednym z najbardziej pomysłowych elementów publikacji jest sposób prezentowania wielkości dinozaurów. Oprócz podania wymiarów w metrach, każdy gatunek przedstawiony jest w skali, gdzie miniaturka dinozaura zestawiona jest z sylwetką dorosłego człowieka. To znakomicie ułatwia najmłodszym czytelnikom wyobrażenie sobie, jak ogromne (lub zaskakująco małe) były te prehistoryczne gady.
Prawdziwym skarbem książki są ilustracje autorstwa Dietera Brauna. Wyróżniają się one oryginalnym stylem, który zdecydowanie odbiega od tradycyjnych przedstawień dinozaurów. Niektóre z gadów przypominają bardziej ptaki lub krokodyle niż to, co zwykliśmy kojarzyć z dinozaurami – co w istocie jest zgodne z najnowszymi odkryciami paleontologicznymi! Większe ilustracje pokazują najpopularniejsze dinozaury w ich naturalnym środowisku, włącznie z dramatycznymi scenami polowań czy walk.
Warto podkreślić, że wszystkie informacje zebrane w książce pochodzą od najlepszych specjalistów z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, co gwarantuje ich aktualność i zgodność z najnowszymi badaniami naukowymi. „Dinozaury od A do Z” to nie tylko encyklopedia – to prawdziwe kompendium wiedzy, które pozwoli dzieciom zgłębić fascynujący świat prehistorycznych gadów.
Choć wydawnictwo rekomenduje tę książkę dla dzieci od 9. roku życia, śmiało można po nią sięgnąć również z nieco młodszymi miłośnikami dinozaurów. To pozycja, która powinna znaleźć się na półce każdego małego entuzjasty paleontologii.
Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji
“Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji”
Tekst: Cristina M. Banfi, Cristina Peraboni, Rita Mabel Schiavo
Ilustracje: Roman Garcia Mora
Wydawnictwo Adamada
Skąd wzięła się ogromna różnorodność żyjących na Ziemi gatunków? Na to pytanie odpowiadają Cristina M. Banfi, Cristina Peraboni oraz Rita Mabel Schiavo, podążając tropem ewolucji. Choć podtytuł książki ‘wielka księga ewolucji’ nawiązuje raczej do wagi samego procesu niż rozmiarów książki, lapidarne opisy, świetne zestawienia obecnie żyjących zwierząt i ich przodków na ilustracjach i fotografiach oraz czytelne i przystępne dla młodego odbiorcy schematy bez problemu pozwalają przyswoić sobie zjawiska, jakie jak m.in. wymieranie gatunków, radiacja adaptacyjna.
Co ma kura z tyranozaura?
Czy mamut jest bezpośrednim przodkiem słonia indyjskiego?
Jak wyglądał krewniak dzisiejszego leniwca?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w książce “Co ma kura z jaszczura. Wielka księga ewolucji”.
Dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta
“Dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta”
Autor: Rob Colson
Wydawnictwo Papilon
Pięknie wydany album (twarda okładka, szycie, błyszczące strony, mieniąca się na złoto okładka) to kolejna podróż w czasie. Punktem wyjścia wędrówki w przeszłość stają się dokładnie analizowane szkielety prehistorycznych gadów. Na ich podstawie autor na kolejno załączanych ilustracjach odtwarza ich wygląd, ale i stara się wysnuć wnioski dotyczące sposobu życia czy np. metod zdobywania pożywienia. Uwagę przykrywają szczegóły liczne szczegóły, które okazują się mieć niebagatelne zanaczenie w rozwoju i życiu danego gatunku dinozaura.
Jak zbudowana była buława na ogonie ankylozaura?
Co wspólnego z pachycefalozaurem mają koziorożce?
Dlaczego długą szyję plezjozaura była jego niezwykłą zaletą?
Kolejna porcja pytań i padających na nie odpowiedzi czeka w książce “Dinozaury i inne prehistoryczne zwierzęta”.
Tajemnica dinozaura
“Tajemnica dinozaura”
tekst: Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis
tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Zakamarki
Dla miłośników dinozaurów, którzy jednocześnie lubią rozwiązywać zagadki, “Tajemnica dinozaura” Martina Widmarka okaże się idealnym połączeniem. To kolejna część popularnej serii o Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai, w której młodzi detektywi mierzą się z tajemniczym zniknięciem kości tyranozaura podczas wystawy w szwedzkim miasteczku Valleby.
Gdy w Valleby zostaje otwarta wyjątkowa wystawa prezentująca kompletny szkielet tyranozaura, całe miasteczko żyje tym niezwykłym wydarzeniem. Jednak radość nie trwa długo – okazuje się, że jedna z cennych kości prehistorycznego gada znika w tajemniczych okolicznościach! Kto mógł dokonać takiej kradzieży? Czy to entuzjastka dinozaurów Iva Roos, miejscowy ksiądz podchodzący sceptycznie do istnienia prehistorycznych gadów, a może cukiernik o wiele mówiącym imieniu Dino, którego obecność na miejscu zbrodni budzi podejrzenia?
“Tajemnica dinozaura” to nie tylko opowieść o zniknięciu prehistorycznej kości – to również historia o przyjaźni, determinacji i odwadze. Dynamiczna fabuła i charyzmatyczni bohaterowie sprawiają, że młodzi czytelnicy z łatwością identyfikują się z Lassem i Mają, a piękne ilustracje Heleny Willis doskonale uzupełniają tekst, pozwalając zanurzyć się w świecie małego, ale pełnego tajemnic miasteczka Valleby.
Ta książka to idealny wybór dla dzieci rozpoczynających samodzielną przygodę z czytaniem, jak również dla tych bardziej zaawansowanych czytelników, którzy cenią sobie trzymające w napięciu historie. “Tajemnica dinozaura” stanowi doskonałe uzupełnienie naszej listy książek o dinozaurach, wnosząc element detektywistycznej przygody do fascynującej tematyki prehistorycznych gadów.
Dziobem, piórem i pazurem o dinozaurach
“Dziobem, piórem i pazurem”
Autor: Guido van Genechten
Wydawnictwo Adamada
“Dziobem, piórem i pazurem” polecamy jako jedną z pierwszych książek o dinozaurach dla dzieci. Przewodnikiem po świecie, a właściwie rodzinach dinozaurów, okazuje się być kura, która oglądając familijny album swoich przodków snuje zabawną narrację okraczoną nie mniej dowcipnymi zdjęciami.
Jeśli lubicie patrzeć na historię z przymrużeniem oka, to “Dziobem, piórem i pazurem” jest tytułem dla Was. Dowiecie się z niej m.in., jak swój wolny czas spędzały Iguanodony, jak mógłby wyglądać prototyp hulajnogi oraz czy triceratopsy mogły w jakikolwiek sposób przyczynić się do ogólnej zagłady dinozaurów.
Jak się czują dinozaury
“Jak się czują dinozaury. Opowieści 5 minut przed snem”
tekst: Swapna Haddow
psychologia: dr Amber Owen
ilustracje: Yiting Lee Wydawnictwo HarperKids
Lista książek o dinozaurach dla dzieci nie byłaby kompletna bez pozycji, która łączy fascynację prehistorycznymi gadami z czymś równie ważnym – nauką o emocjach. “Jak się czują dinozaury” to wyjątkowa propozycja, która wykorzystuje uniwersalną miłość dzieci do dinozaurów, aby nauczyć je rozpoznawania i radzenia sobie z własnymi uczuciami.
Wyobraźcie sobie potężnego T-Rexa, który zmaga się z lękiem, albo pancernego Stegozaura próbującego opanować złość. Książka zabiera młodych czytelników w podróż po jurajskiej krainie uczuć, gdzie poznają dziesięć różnych dinozaurów, z których każdy przeżywa inną emocję. Dr Diplo, najlepszy terapeuta w prehistorycznym świecie, pomaga swoim pacjentom zrozumieć i oswoić trudne uczucia.
Spotkamy między innymi Stenia – rozgniewanego dinozaura, Reksia – przestraszonego, Alka – smutnego oraz Ankę – szczęśliwą. Każda historia to nie tylko barwna opowieść, ale również proste ćwiczenia mindfulness opracowane przez specjalistę psychologii dziecięcej, dr Amber Owen. To sprawia, że “Jak się czują dinozaury” jest nie tylko lekturą na dobranoc, ale również praktycznym narzędziem wspierającym rozwój inteligencji emocjonalnej.
Co wyróżnia tę książkę na tle innych pozycji o dinozaurach? Przede wszystkim brak infantylizmu, przerysowania czy moralizatorskiego tonu. Historie opowiedziane są w sposób naturalny i przystępny, pokazując dzieciom, że każda emocja jest naturalna i ważna. Na końcu książki znajduje się również przydatny przewodnik dla opiekunów, podpowiadający jak najlepiej wykorzystać zawartość książki w rozmowach z dziećmi o emocjach.
Na szczególną uwagę zasługują także ilustracje Yiting Lee – tajwańskiej artystki mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Jej czarujące, pełne ciepła rysunki nie tylko dopełniają historie, ale także pomagają w wizualizacji różnych emocji. Książka została wydana w poręcznym formacie, z płócienną oprawą i tytułem tłoczonym złotą folią, co czyni ją idealnym prezentem.
“Jak się czują dinozaury” to pozycja, która pozwala wykorzystać fascynację dinozaurami jako pomost do nauki o czymś dużo trudniejszym – emocjach. Prehistoryczne olbrzymy pomagają małym czytelnikom zrozumieć wielkie uczucia, otwierając drzwi do ważnych rozmów w przyjazny i angażujący sposób.
Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury
“Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury”
tekst i ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wśród książek o dinozaurach dla dzieci warto zwrócić szczególną uwagę na pozycję z popularnej serii “Opowiem ci, mamo”. Tym razem za tekst i ilustracje odpowiada utalentowana Emilia Dziubak, która zabiera najmłodszych czytelników w fascynującą podróż przez prehistoryczne epoki.
Co wyróżnia tę książkę spośród innych pozycji o tematyce dinozaurów? Przede wszystkim forma – jest to książka aktywnościowa, łącząca elementy opowieści, zabawy i edukacji. Podążamy przez karty tej solidnie wykonanej, kartonowej publikacji wraz z sympatycznym bohaterem – Kudłaczem i jego wiernym przyjacielem karaluchem. Ich przygoda rozpoczyna się, gdy zwykłe, choć olbrzymie jajo, które miało być posiłkiem, okazuje się… kapsułą czasu!
Nasi bohaterowie przenoszą się do triasu – ery, w której dinozaury dopiero zaczynały panowanie na Ziemi. Emilia Dziubak w przystępny i zabawny sposób wprowadza młodych czytelników w fascynujący świat prehistorii. Podróżujemy przez bujną jurajską puszczę, obserwujemy kredę zdominowaną przez wybuchy wulkanów, aż w końcu docieramy do czasów współczesnych, gdzie – o zgrozo! – kilka dinozaurów przypadkowo przeniosło się razem z bohaterami.
Wiedza o dinozaurach przekazywana jest w formie zabawnych ciekawostek, które nie przytłaczają nawet najmłodszych odbiorców. Informacje podane są nienachalnie, a uzupełniają je pełne humoru ilustracje. Książka zawiera również elementy interaktywne – dzieci mogą szukać zaginionej marchewki i karalucha w labiryncie z kości dinozaura czy odnajdywać różnice między pozornie identycznymi obrazkami.
Prawdziwym skarbem tej publikacji są jednak ilustracje. Emilia Dziubak stworzyła całostronicowe, przepełnione szczegółami obrazy, które można oglądać godzinami, za każdym razem odkrywając coś nowego. Jej charakterystyczny, ciepły styl doskonale oddaje zarówno majestatyczne dinozaury, jak i sympatycznych bohaterów, z którymi wędrujemy przez epoki.
“Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury” to idealna propozycja dla młodszych dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prehistorycznymi gadami. Książka nie tylko dostarcza podstawowych informacji o dinozaurach, ale przede wszystkim rozbudza ciekawość świata, uczy poprzez zabawę i rozwija spostrzegawczość. Mali fani wielkich dinozaurów z pewnością będą zachwyceni, a rodzice docenią solidne wykonanie, które przetrwa nawet najbardziej entuzjastyczne przeglądanie.
“Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury” to książka, która z powodzeniem łączy walory edukacyjne z doskonałą zabawą, a dodatkowo zachwyca przepięknymi ilustracjami. To pozycja obowiązkowa dla każdego małego odkrywcy prehistorycznego świata.
Totalnie wszystko o dinozaurach i innych prehistorycznych bestiach
“Totalnie wszystko o dinozaurach i innych prehistorycznych bestiach”
Autor: Mike Lowery
Wydawnictwo Kropka
“Totalnie wszystko o dinozaurach i innych prehistorycznych bestiach” to mieszanka szokujących faktów, komiksowej stylistyki, języka i dowcipu wpasowanego w poczucie humoru młodego czytelnika, a na koniec rysunkowych instrukcji pozwalających
samodzielnie tworzyć prehistoryczne gady.
Zwariowane atlasy roślin i zwierząt dla młodych botaników i zoologów z wyobraźnią i poczuciem humoru.