“Historia kobiet” jest zbiorowym portretem kobiet na przestrzeni wieków — od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego. Nie znajdziemy tu wybitnych jednostek, konkretnych nazwisk i innych przykładów będących próbą udowodnienia, że kobiety też odnoszą sukcesy, również przekraczają granice lub przodują w nauce, polityce czy sporcie. Historia, którą śledzimy w lapidarnej narracji i doskonale uzupełniających ją ilustracjach przedstawia kobiecą wspólnotę opiekunek domowego ogniska z czasów starożytnych, żeńską klasę pracującą w podmiejskich fabrykach czy odważną zbiorowość walczącą słowem na ulicach na początku XX wieku. Treściwie, choć bez szczegółów, obiektywnie, bo bez patosu i feministycznej ideologii.
Na niespełna 40 stronach i w tylko 10 rozdziałach będących chronologicznie uporządkowanymi okresami czasu w historii świata toczą się losy czasami szalenie upartych, innym razem pokornie przyjmujących brzmię swojego życia, ale zawsze niewiarygodnie pracowitych kobiet.
Poznajemy przywileje zawsze eleganckich i często ubóstwianych w starożytnym Egipcie kobiet, ale i odsuwane od nauki i uniwersytetów gorliwie wykonujące swoje zawody średniowieczne młynarki, piekarki i szwaczki.
Z niedowierzaniem podpatrujemy wielkie polowanie na czarownice, płonące stosy i publiczny lincz na samotnych kobietach podejrzewanych o czary.
Kibicujemy sufrażystkom wychodzącym na ulicę i głośno mówiącym o swoich prawach.
Obserwując społeczne zmiany w XIX wieku, zastanawiamy się, jak dalej potoczą się losy kobiet.
Czym zajmowały się starożytne Greczynki w gineceum, czyli specjalnej części domu przeznaczonej dla kobiet?
Kiedy miał miejsce pierwszy znany w historii kobiecy protest, by odzyskać utracone prawa i zrównać swój status z pławiącymi się w luksusach mężczyznami?
Jakie średniowieczne wynalazki zmieniły życie kobiet, tym samym oszczędzając im m.in. czas oraz ich siły fizyczne?
Do której dekady XX wieku we Francji kobieta bez zgody męża nie mogła otworzyć konta w banku ani uzyskać prawa jazdy?
Odpowiedzi szukajcie w książce “Historia kobiet”. Publikacja dostarcza wielu ciekawostek, ale i paradoksów związanych z życiem kobiet od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego.
“Historia kobiet” Katarzyna Radziwiłł i Joanny Czaplewskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Muchomor.
Lubicie konkrety, przykłady i szczegóły? Polecamy książkę “Pionierzy”. To biografie dwudziestu trzech wyjątkowych osób – Polaków, którzy w różnych dziedzinach osiągali niebagatelne sukcesy, wyprzedzając czasy, w których żyli i wyznaczając kierunek myślenia, badań, rozwoju człowieka. Więcej we wpisie — Książki na wakacje dla dzieci, czyli co czytać latem.