kieszonkowy bystrzak 1

Gra „Kieszonkowy bystrzak”, czyli 'państwa-miasta’ w kieszonkowym wydaniu

Gra słowna „Kieszonkowy bystrzak” to karciana wersja popularnej gry towarzyskiej 'państwa-miasta’. Atrakcyjna (karciana, w oprawie graficznej, w 3 wariantach) modyfikacja kultowej gry okazuje się strzałem w 10. na każdą okazję — w podróż pociągiem, samolotem i samochodem, na imprezę czy weekendowe rodzinne popołudnie.

Jeśli dłuższa podróż napawa Was strachem, polecamy wpis — Daleko! 50 sposobów na podróż z dzieckiem.

zabawy z dzieckiem w podrozy sposobow

„Kieszonkowy bystrzak” – zawartość

Gra mieści się w małym i kompaktowym pudełku.

kieszonkowy bystrzak 5

W skład gry wchodzą:

  • instrukcja,
kieszonkowy bystrzak 20
  • 55 kart — awers to litera, rewers to temat, kategoria (np. sporty, miasta polski, słodycze, bajki).
kieszonkowy bystrzak 6
kieszonkowy bystrzak 10

„Kieszonkowy bystrzak” – przedział wiekowy

  • sugerowany przez producenta wiek: 7+
kieszonkowy bystrzak 4
  • nasza sugestia: zadowalające rozgrywki mogą prowadzić również młodsze dzieci, wszystko zależy od posiadanej przez dziecko wiedzy i słownika.

„Kieszonkowy bystrzak” – rozwijane umiejętności

  • uwaga, koncentracja,
  • umiejętność kojarzenia,
  • słownictwo.

„Kieszonkowy bystrzak” – recenzja i charakterystyka rozgrywki

W skrócie — najważniejsza zasada gry „Kieszonkowy bystrzak” polega na jak najszybszym znalezieniu słowa z danej kategorii. W zależności od wariantu gry następuje modyfikacja tej reguły. Zmienny jest również sposób punktowania uzyskanych kart.

WARIANT 1

Ciągnięte przez kolejnych graczy karty ze stosu talii tworzą obok stos kart odrzuconych. W taki sposób powstaje para litera-kategoria. Rozpoczyna się wyścig na słowa. Kto pierwszy poda wyraz pasujący do kategorii i rozpoczynający się na literę wskazaną przez drugą kartę zgarnia wszystkie karty leżące na stosie kart odrzuconych.

kieszonkowy bystrzak 1 1

Stos może liczyć 1 kartę lub wiele. Im częściej zdarza się, że gracze remisują podczas zgadywania lub nie znają odpowiednich słów, tym stos kart odrzuconych rośnie — oczywiście wraz z emocjami, bo chrapkę na jednorazowe zgarnięcie kilku lub kilkunastu kart ma każdy.

Gdy stos z literami się kończy, następuje koniec gry. Wygrywa gracz z największą ilością kart.

WARIANT 2

Gra rozpoczyna się również od utworzenia 2 stosów, czyli pary litera-kategoria. Wszyscy gracze, zaczynając od Bystrzaka (np. najmłodszego gracza), wypowiadają słowo pasujące do wskazanej przez karty zasady. Grę przerywa się, gdy któryś z graczy nie poda odpowiedniego słowa (i zabiera wszystkie karty ze stosu kart odrzuconych lub gdy wszyscy zaliczą turę.

kieszonkowy bystrzak 22
kieszonkowy bystrzak 23
kieszonkowy bystrzak 24
kieszonkowy bystrzak 25
kieszonkowy bystrzak 21

Gdy pary kart się skończą, następuje koniec gry. Tym razem wygrywa gracz z najmniejszą ilością kart.

WARIANT 3

Tym razem na środek stołu ze stosu dobiera się 4 karty i kładzie kategoriami do góry obok stosu z literami. Po włączeniu stopera odliczającego minutę każdy z graczy zapisuje jak najwięcej prawidłowych słów związanych z 4 odsłoniętymi kategoriami. Po upływie czasu i podliczeniu punktów (unikatowe słowo to 3 punkty, pozostałe hasła warte są 1 punkt, każda pusta kategoria minus 2 punkty dla gracza bez wyrazów w danej kategorii).

Tury toczą się do momentu, aż nie skończą się karty potrzebne do rozegrania nowej kolejki. Wygrywa osoba z największą ilością punktów.

Po raz kolejny dające się wytłumaczyć w niespełna minutę zasady oraz ogrom kategorii zdecydowanie wykraczających poza standardowe hasła klasycznych 'państw-miast’ czyni z „Kieszonkowego bystrzaka” uniwersalną grę towarzyską i rodzinną.

kieszonkowy bystrzak 3

Gra „Kieszonkowy bystrzak” ukazała się nakładem wydawnictwa Muduko.

Polecamy kompaktową grę podróżną „Gold”, która łącząc mechanikę memory z elementami taktyki niepostrzeżenie wkradła się na nasz rodzinny stolik rozgrywek. 

gra gold rebel 1

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top